روبل نوسان دوباره سقوط کرد و بهبود اندک را کاهش داد© رویترز. عکس فایل: تصویر تصویری اسکناس‌های روبل روسی رول شده را روی یک میز در ورشو، لهستان، 22 ژانویه 2016 نشان می‌دهد. رویترز/Kacper Pempel//عکس فایل

مسکو (رویترز) – روبل روسیه در معاملات اولیه روز جمعه تضعیف شد و بهبود جزئی در جلسه قبل را کوتاه کرد زیرا ترس از تحریم‌های نفت و گاز بازارها را ناامید کرد، اگرچه از یک دوره مالیاتی پایان ماه حمایت شد.

در ساعت 0706 به وقت گرینویچ، روبل در برابر دلار 0.8 درصد ضعیف تر شد و به 69.74 رسید و به پایین ترین سطح خود از 28 آوریل از 72.6325 که در جلسه قبل رسیده بود، بازگشت.

در برابر یورو با 0.4 درصد از دست دادن به 73.87 معامله شد و در برابر یوان با 1 درصد کاهش به 9.87 رسید.

حجم معاملات یوان-روبل روز پنجشنبه از 15 میلیارد یوان فراتر رفت که یک رکورد در بورس مسکو بود. دو منبع به رویترز گفتند که روسیه سال آینده خرید یوان را در بازار آغاز خواهد کرد، اگر درآمدهای نفت و گاز انتظارات را برآورده کند، گزارشی که بعداً توسط آنتون سیلوانوف وزیر دارایی تایید شد.

گرافیک: حجم معاملات در برابر دلار در بورس مسکو در سال 2022 (

آشفتگی بازار به دلیل تاثیر تحریم نفتی و سقف قیمتی، شاهد سقوط روبل در روزهای اخیر بوده است و زیان هفتگی در ضعیف ترین نقطه خود در روز پنجشنبه از 15 درصد فراتر رفت.

سیلوانوف گفت که بهبود واردات، که با اعمال تحریم‌های شدید کشورهای غربی علیه مسکو به دلیل اقدامات این کشور در اوکراین، سقوط کرده بود، همچنین در پس ریزش ارز قرار داشت.

که یک معیار جهانی برای صادرات اصلی روسیه است، با 0.9 درصد افزایش به 81.7 دلار در هر بشکه رسید.

تحلیلگران انتظار دارند که روبل هفته آینده زمانی که مالیات های پایان ماه، که معمولاً صادرکنندگان روسی درآمدهای FX را برای پرداخت بدهی های محلی تبدیل می کنند، جایگاه خود را پیدا کند.

شاخص سهام روسیه پایین تر بود.

شاخص RTS بر اساس دلار با 1 درصد کاهش به 960.1 واحد رسید. شاخص MOEX روسیه مبتنی بر روبل با 0.2 درصد کاهش به 2117.9 واحد رسید.

برای راهنمای سهام روسیه مراجعه کنید

برای اوراق خزانه روسیه رجوع کنید به


منبع: https://www.investing.com/news/economy/volatile-rouble-falls-again-cutting-short-slight-recovery-2969580