روبل به دلیل ترس از تشدید تنش در اوکراین به پایین ترین حد چند ماه گذشته خود از 64 در برابر دلار گذشت

شاخص های سهام روسیه که در جلسه قبل توسط گازپروم (MCX:) به شدت کاهش یافته بودند، متفاوت بودند.

در ساعت 1409 به وقت گرینویچ، روبل در برابر دلار 2.1 درصد کاهش یافت و به 64.03 رسید که ضعیف ترین آن از 7 ژوئیه بود.

وی افزود: بسته تحریمی هشتم اتحادیه اروپا از نظر ممنوعیت محصولات فلزات آهنی کمتر از حد انتظار بود.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/rouble-hits-multimonth-low-on-ukraine-escalation-fears-2909217

که یک معیار جهانی برای صادرات اصلی روسیه است، در ساعت 1410 به وقت گرینویچ با 2.3 درصد کاهش به 94.0 دلار در هر بشکه رسید.

از زمانی که تحریم های غرب به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین اعمال شد و شرکت ها بازار را به صورت دسته جمعی ترک کردند، روبل توسط کنترل سرمایه و سقوط واردات حمایت شد.

مسکو (رویترز) – به دلیل تشدید خطرات ژئوپلیتیکی مرتبط با درگیری در اوکراین و کاهش عرضه ارز در میان صادرکنندگان، ارزش روبل روسیه روز سه‌شنبه به پایین‌ترین رقم در بیش از 3 ماه گذشته از 64 دلار در برابر دلار سقوط کرد.


© رویترز. یک سکه یک روبلی روسیه در مقابل کاخ کرملین در مسکو، روسیه، در این تصویر تصویری که در 24 ژوئن 2022 گرفته شده است، به تصویر کشیده شده است. رویترز/ماکسیم شمتوف/تصویر

در برابر یورو 2.5 درصد از دست داده بود تا با قیمت 62.95 در برابر یورو معامله شود، که پیشتر برای اولین بار از 11 آگوست از مرز 63 عبور کرد. در برابر یوان 1.4 درصد کاهش یافت و به 8.78 رسید که پایین ترین رقم در سه هفته اخیر است.

بخوانید:  تماشای زنده: بایدن برای ارائه نظرات خود در مورد مشاغل

شاخص RTS بر اساس دلار با 1 درصد کاهش به 954.0 واحد رسید، در حالی که شاخص MOEX روسیه مبتنی بر روبل با 1.2 درصد افزایش به 1939.3 واحد رسید.

اقتصاد روسیه که قبلاً از تحریم‌های غرب آسیب دیده است، اکنون با ضربه‌ای خودساخته‌تر مواجه شده است، زیرا بسیج نظامی رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین تهدیدی برای تضعیف بهره‌وری، تقاضا و بهبود است.

الکسی زابوتکین، معاون بانک روسیه روز سه‌شنبه در سخنانی در پارلمان گفت که کنترل‌های سرمایه که از زمان اعزام نیروهای روسیه به اوکراین تا حدی کاهش یافته است، می‌تواند به طور کامل بازگردانده شود «در صورت تحقق مجدد خطرات حاد برای ثبات مالی».

یوگنی لوکتیوخوف، تحلیلگر Promsvyazbank، به تشدید تنش در اوکراین و کاهش قیمت نفت به عنوان دلیلی برای کاهش روبل اشاره کرد.

بوگدان زواریچ، تحلیلگر بانکی روبل، در یادداشتی گفت: در طول جلسه ما انتظار داریم که فشار بر روبل در شرایط کاهش عرضه ارز از سوی صادرکنندگان ادامه یابد.

دیمیتری اسکریابین، مدیر پورتفولیوی آلفا کاپیتال، گفت که به جز گازپروم، بازار برای دومین روز متوالی در حال افزایش بود.