روبل برای اولین بار از ماه مه از 70 در مقابل دلار گذشت© رویترز. عکس فایل: زنی اسکناس های روبل روسیه را در دست دارد در این تصویر که در 30 مه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

مسکو (رویترز) – در معاملات اولیه روز چهارشنبه، روبل در برابر دلار به ضعیف‌ترین سطح خود از اوایل ماه می از 70 گذشته رسید و با نگرانی از تحریم‌های نفت و گاز روسیه که بازار را به هم ریخته بود، ضرر هفتگی را افزایش داد.

در ساعت 0608 به وقت گرینویچ، روبل پس از رسیدن به 70.6775 روبل، 1.9 درصد در برابر دلار در 70.20 کاهش یافت.

در برابر یورو 1.4 درصد از دست داده بود تا با قیمت 74.50 در برابر یورو معامله شود، که پیشتر برای اولین بار از اواخر آوریل از آستانه 75 عبور کرد. در برابر یوان 1.6 درصد کاهش یافت و به 10.05 رسید که پایین ترین رقم در هفت ماه گذشته است.

روبل در این هفته بیش از 7 درصد در برابر دلار آمریکا از دست داده است، زیرا ترس از محدودیت قیمت نفت و تحریم باعث کاهش درآمدهای صادراتی روسیه می شود.

راشل زیمبا، بنیانگذار Ziemba Insights، گفت: «روبل با تضعیف تراز پرداخت‌های روسیه روبه‌رو شده است. در ماه های اخیر درآمدهای صادراتی روسیه کاهش یافته است زیرا صادرات گاز به شدت کاهش یافته است و تحریم نفت اتحادیه اروپا درآمدهای نفتی را محدود می کند.

یک معیار جهانی برای صادرات اصلی روسیه، با 0.3 درصد افزایش به 80.2 دلار در هر بشکه رسید.

روبل با حمایت از کنترل سرمایه و سقوط اولیه واردات در نتیجه تحریم های غرب به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین، بهترین ارز جهان در سال جاری باقی مانده است.

برای راهنمای سهام روسیه مراجعه کنید

برای اوراق خزانه روسیه رجوع کنید به


منبع: https://www.investing.com/news/economy/rouble-slumps-past-70-vs-dollar-for-first-time-since-may-2968297