رشد دلار پس از سقوط SVB، با دریافت داده های CPI توسط رویترز© رویترز. عکس فایل: یک اسکناس دلار آمریکا در این تصویر دیده می شود که در 26 مه 2020 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر/عکس فایل/عکس فایل

توسط هری رابرتسون و ری وی

لندن/سنگاپور (رویترز) – در حالی که سرمایه گذاران منتظر انتشار داده های تورم مصرف کننده ایالات متحده در اواخر روز بودند، دلار در معاملات روز سه شنبه پس از سقوط در روز دوشنبه پس از سقوط بانک سیلیکون ولی (SVB) افزایش یافت.

ارقام شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) روز سه شنبه پتانسیل ایجاد نوسانات بیشتر در بازارهای جهانی را دارد که یک روز پس از ترس از یک بحران بانکی بالقوه باعث شد تا معامله گران به سرعت انتظارات خود را برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو کاهش دهند.

با جهش دلار، یورو آخرین بار با 0.36 درصد کاهش به 1.069 دلار رسید. در روز دوشنبه به بالاترین سطح یک ماهه 1.075 دلار رسید و 0.85 درصد در کل جلسه افزایش یافت.

دلار با 0.79 درصد افزایش به 134.25 ین رسید که برخی از کاهش 1.4 درصدی روز دوشنبه را معکوس کرد.

آلوین تان، رئیس استراتژی آسیا FX در RBC Capital Markets می گوید: «در اصل بازار بسیار بسیار عصبی است.

وی افزود: «ما شاهد کاهش کاهش ارزش دلار در یک شبه بودیم، اما این کاهش کاملاً جزئی است.

“البته امروز پیش روی ما قرائت CPI است، که بسیار مهم است زیرا اساسا آخرین نقطه داده قبل از (تصمیم فدرال رزرو) در هفته آینده است.”

در آخر هفته، مقامات ایالات متحده اقدامات اضطراری را در واکنش به سقوط SVB آغاز کردند و قول دادند که از سپرده گذاران در تلاش برای تقویت اعتماد بانکی محافظت کنند. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه وعده داد که برای تضمین امنیت سیستم بانکی اقدامی انجام دهد.

سهام در حال چرخش

با این حال، سقوط SVB – بزرگترین ورشکستگی بانک از زمان بحران مالی 2008 – باعث سقوط سهام بانک ها در اروپا و ایالات متحده در روز دوشنبه و در آسیا در روز سه شنبه شد.

بازده اوراق قرضه در روز دوشنبه با هجوم سرمایه گذاران به دارایی های مطمئن و بازنگری سریع در مسیر نرخ های بهره کاهش یافت.

قیمت گذاری در بازارهای مشتقه در روز سه شنبه نشان داد که معامله گران احتمال 35 درصدی را برای توقف نرخ بهره در 22 مارس و 65 درصد احتمال افزایش 25 واحد پایه (bp) دارند. فقط یک هفته پیش، افزایش 50 bp به احتمال زیاد دیده شد.

تحلیلگران گفتند که کاهش سریع بازده اوراق قرضه، دلار را در روز دوشنبه، علیرغم وضعیت آن به عنوان یک دارایی مطمئن، پایین آورد.

با این حال، که ارز را در برابر شش همتا اندازه گیری می کند، روز سه شنبه 0.3% افزایش یافت و به 104 رسید و تا حدی کاهش 0.94% روز دوشنبه را معکوس کرد.

گرافیک: یورو به دلار-

پوند انگلیس پس از جهش 1.22 درصدی در روز دوشنبه با 0.28 درصد کاهش به 1.215 دلار رسید. داده‌های روز سه‌شنبه نشان داد که رشد حقوق در بریتانیا در سه ماه منتهی به ژانویه کاهش یافته است.

انتظار می رود داده های CPI ایالات متحده نشان دهد که تورم در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال قبل از 6.4 درصد در ژانویه به 6 درصد کاهش یافته است. سرمایه گذاران به طور دقیق بر قرائت اصلی نظارت خواهند داشت، که قیمت های نوسان مواد غذایی و انرژی را کاهش می دهد و توسط فدرال رزرو به دقت تحت نظر است.

Tan از RBC می گوید: «چاپ قوی CPI برای بازار بسیار گیج کننده خواهد بود، با توجه به اینکه قیمت آن از هفته گذشته تقریباً افزایش یافته است.

تحلیلگران گلدمن ساکس (NYSE:) روز یکشنبه گفتند که دیگر انتظار ندارند فدرال رزرو در نشست ماه مارس خود با توجه به فشارهای اخیر، نرخ بهره را افزایش دهد، در حالی که Nomura پیش بینی کرد که بانک مرکزی نرخ های بهره را کاهش خواهد داد و ترمزهای انقباض کمی را خواهد زد. .

دلار پس از کاهش 1.04 درصدی در برابر ارز امن در روز دوشنبه، با 0.17 درصد افزایش به 0.914 فرانک سوئیس در روز سه شنبه رسید.

دلار استرالیا با 0.11 درصد کاهش به 0.666 دلار رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-sags-as-us-banks-collapse-have-markets-wagering-on-no-fed-hike-3029534