رشد دلار در برابر یورو پس از آمارهای تورم آمریکا توسط رویترز

در یادداشت آمده است: «بخشی از کاهش نوسانات را به قیمت‌گذاری بازار کاهش می‌دهیم که نشان می‌دهد اکثر بانک‌های مرکزی به نرخ‌های پایانی نزدیک می‌شوند، که نشان می‌دهد سه ماهه اول، سه ماهه‌ای است که اکثر بانک‌های مرکزی پس از تقریباً 12 ماه انقباض متوقف می‌شوند».

در ارزهای رمزنگاری شده، بیت کوین که پس از فروپاشی صرافی ارز دیجیتال FTX به شدت تحت فروش قرار گرفته است، پس از رسیدن به بالاترین رقم چهار روزه 17353 دلاری در اوایل جلسه، با 0.5 درصد کاهش به 17142 دلار رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-slips-on-recession-fears-central-bank-meetings-loom-2960601

نوشته جان مک کرانک و ثاقب اقبال احمد

نیویورک (رویترز) – پس از آن که داده‌های تورم تولیدکنندگان ایالات متحده در ماه نوامبر کمی بالاتر از حد انتظار بود، دلار در برابر یورو بالاتر رفت و این امر باعث تقویت ادامه افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو حتی اگر با سرعت کمتری باشد.

2/2

© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا و یورو در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

2/2

بانک مرکزی اروپا و بانک انگلیس نیز هفته آینده تصمیمات مربوط به نرخ بهره را اعلام خواهند کرد و بازارها شرط می‌بندند که آنها همراه با فدرال رزرو، سرعت افزایش نرخ خود را با 0.5 درصد افزایش در سراسر جهان کاهش دهند.

داده‌ها نشان می‌دهند که قیمت‌های تولیدکننده ایالات متحده (PPI) در ماه گذشته 0.3 درصد افزایش یافت که بالاتر از پیش‌بینی 0.2 درصدی اقتصاددان مورد نظرسنجی رویترز بود.

بانک مرکزی ایالات متحده در میانه سریع ترین چرخه افزایش نرخ بهره از دهه 1980 قرار دارد زیرا تلاش می کند با تورم بالای دهه ها مقابله کند، اما جروم پاول، رئیس جمهور ماه گذشته گفت که می تواند سرعت افزایش نرخ بهره را در ماه دسامبر کاهش دهد.

بخوانید:  به نظر می رسد EURUSD بالاتر از 50٪ اصلاحی محدوده 2022 بسته شود

تحلیلگران ارزی در MUFG در یادداشتی اعلام کردند که سطوح نوسان ارزهای اصلی به سمت میانگین بلندمدت خود عقب نشینی کرده است، زیرا بازارها با چشم انداز اوج نرخ های بهره در اوایل سال آینده شروع به قیمت گذاری می کنند.

در حالی که گزارش PPI نشان می‌دهد که روند زیربنایی تورم تعدیل‌کننده است، اما این نگرانی را در میان فعالان بازار افزایش داد که گزارش تورم قیمت مصرف‌کننده در هفته آینده، که درست قبل از تصمیم دسامبر فدرال رزرو برای نرخ بهره منتشر می‌شود، نیز می‌تواند شگفت‌انگیز باشد.

در برابر دلار، یورو 0.1 درصد کاهش یافت و به 1.05465 دلار رسید، اگرچه ارز رایج همچنان برای سومین هفته متوالی افزایش داشت.

ایان لینگن، رئیس استراتژی نرخ های ایالات متحده در BMO Capital Markets، گفت: “این مطالعه قوی تر در مورد قیمت ها بود… که باعث می شود بازار در مورد نتیجه مشابه در هفته آینده محتاط شود.”

با اعلام دولت بریتانیا اصلاحاتی که برای حفظ لندن به عنوان یکی از رقابتی ترین مراکز مالی در جهان انجام شده است، پوند به بالاترین سطح چهار روزه خود با 0.3 درصد افزایش به 1.2273 دلار رسید.

در برابر ین ژاپن، دلار با 0.2 درصد کاهش به 136.46 ین رسید.