رسانه های دولتی چین نسبت به نوسانات دو طرفه یوان در سال 2023 توسط رویترز هشدار دادند© رویترز. علامت ارز یوان چین در داخل بانکی در هنگ کنگ، 25 مارس 2013 نشان داده شده است. رویترز/بابی ییپ/فایل ها

شانگهای (رویترز) – سه روزنامه مالی دولتی در شانگهای و پکن پس از بیش از یک هفته افزایش شدید یوان، در تفسیر صفحه اول خود در روز سه‌شنبه گفتند که سرمایه‌گذاران باید از ریسک ارز چین اجتناب کنند و با نوسانات بالاتر ارز خارجی سازگار شوند.

آنها هشدار دادند که ارز ممکن است تقویت شده باشد، اما امسال در هر دو جهت نوسان خواهد داشت.

از آنجایی که روزنامه ها اساساً همان پیام را در همان روز و در صفحه اول خود ارائه می کردند، تقریباً به طور قطع از طرف دولت هدایت شده بودند.

یوان امسال 2.2 درصد در برابر دلار تقویت شده است و روز سه شنبه به بالاترین حد خود در پنج ماه گذشته رسید و بخش عمده ای از زیان سالانه سال 2022 را که بزرگترین زیان در 28 سال اخیر است، معکوس کرد. خوش‌بینی نسبت به بهبود اقتصادی پس از پایان کنترل‌های همه‌گیر در اواخر نوامبر و اوایل دسامبر در این کشور، ارز را به حرکت درآورده است.

سکریتیز تایمز گفت: «حتی اگر فشار کاهش ارزش کاهش یافته باشد، نوسانات دو طرفه در نرخ مبادله یوان همچنان در سال 2023 عادی خواهد بود.

این سازمان هشدار داد: «کوچک شدن مازاد حساب جاری و شکاف بازدهی بین چین و ایالات متحده همچنان فشار کاهش ارزش یوان را افزایش خواهد داد.

آن روزنامه، از پکن، و دو نفر دیگر از سرمایه گذاران خواستند که ریسک بی طرفی را در ارز خارجی اتخاذ کنند.

افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و در نتیجه تقویت دلار، عاملی کلیدی بود که بر یوان در سال 2022 فشار آورد، زیرا بازدهی بالاتر ایالات متحده باعث جذب پول به دارایی های دلاری شد.

بازارها به طور گسترده انتظار دارند که بانک مرکزی ایالات متحده به افزایش نرخ بهره در جلسات بعدی خود ادامه دهد تا زمانی که مطمئن شود که تورم به اوج خود رسیده است.

ژورنال اوراق بهادار چین در پکن گفت که بهبود انتظارات اقتصادی چین اساسی ترین نیرو در تصمیم گیری برای ارزش یوان باقی مانده است.

این روزنامه می‌گوید: «پس از یک اصلاح معقول، یوان احتمالاً همچنان در معرض نوسانات دوطرفه خواهد بود و به تدریج به سمت یک محدوده معقول در بلندمدت همگرا می‌شود».

شانگهای سکیوریتیز نیوز اعلام کرد که ارزش یوان در سال جاری عمدتاً توسط عوامل داخلی تعیین خواهد شد. سرعت پیشرفت در مبانی اقتصادی تمرکز خواهد شد.

شاخص‌های اقتصادی اخیر، از جمله فعالیت کارخانه‌های دسامبر، حاکی از آن است که افزایش عفونت‌های COVID-19 به دنبال حذف محدودیت‌های اجتماعی، تولید را در دسامبر مختل کرده و بر تقاضا تأثیر گذاشته است.

بسیاری از بانک های سرمایه گذاری، از جمله Nomura و JPMorgan (NYSE:)، برآوردهای خود را برای تولید ناخالص داخلی چین برای سه ماهه چهارم و سال 2022 کاهش داده اند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/china-state-media-warn-of-twoway-volatility-for-yuan-in-2023-2976699