رئیس بانک مرکزی لبنان گفت: لبنان در اول فوریه 90 درصد ارزش پول را کاهش می دهد.

چندین نرخ از جمله نرخ رسمی، نرخ پلت فرم مبادله ای سیرافا بانک مرکزی که در حال حاضر 38000 پوند برای هر دلار آمریکا است و نرخ بازار موازی باقی مانده است.

سلامه گفت که این تغییر برای بانک ها اعمال خواهد شد و منجر به کاهش ارزش سهام مؤسسات در مرکز بحران مالی سال 2019 کشور می شود.

تحلیلگران انتظار دارند این تغییر تاثیر کمتری بر اقتصاد گسترده‌تر داشته باشد، که به طور فزاینده‌ای دلاری می‌شود و بیشتر معاملات بر اساس نرخ بازار موازی انجام می‌شود.

توسط لیلا بسام، مایا گبیلی و تیمور ازهاری

“باند پنج ساله”

در حالی که کنترل سرمایه هرگز به طور رسمی در لبنان اعمال نشده است، بانک ها از سال 2019 کنترل های خود را اعمال کرده اند و برداشت دلار و پوند لبنان را به شدت محدود کرده اند.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/lebanon-to-devalue-currency-by-90-on-feb-1-central-bank-chief-says-2992340

او گفت که برای کاهش تأثیر این تغییر، به بانک‌ها پنج سال فرصت داده می‌شود تا زیان‌های ناشی از کاهش ارزش را جبران کنند.


© رویترز. عکس فایل: یک فروشنده صرافی اسکناس های پوندی لبنان را در مغازه ای در بیروت، لبنان، 19 ژانویه 2023 نگه می دارد. رویترز/محمد ازاکر/عکس فایل

سلامه به رویترز گفت که بانک‌های تجاری در این کشور “بعد از تبدیل به دلار به جای 1500 به 15000 دلار، بخشی از سهام خود را که به پوند است کاهش خواهند داد.”

سلامه گفت که تغییر به 15000 گامی به سوی یکسان سازی نرخ های ارز چندگانه است، در راستای پیش نویس توافقی که لبنان با صندوق بین المللی پول در سال گذشته به دست آورد و شرایطی را برای باز کردن کمک مالی 3 میلیارد دلاری تعیین کرد.

اما پیش نویس برنامه های دولت رویکرد بلندمدت تری را پیشنهاد کرده است. مایک آزار، یکی از تحلیلگران، گفت که دوره پنج ساله برای جبران خسارات، با دیدگاه صندوق بین المللی پول که باید به سرعت با زیان ها مقابله شود، همخوانی ندارد.

توافق صندوق بین المللی پول به طور گسترده به عنوان تنها راه لبنان برای شروع بازگرداندن اعتماد به سیستم مالی خود و بهبودی پس از فروپاشی تلقی می شود.

پوند از زمانی که از نرخ 1507 در سال 2019 جدا شد، حدود 97 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

آزار، استاد سابق اقتصاد در دانشگاه جانز هاپکینز، گفت: «آنها نمی توانند فوراً این کار را انجام دهند، بنابراین بانک مرکزی به آنها یک باند 5 ساله برای انجام این کار می دهد.

بیروت (رویترز) – ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی گفت که لبنان در 1 فوریه نرخ ارز رسمی جدیدی را 15000 پوند به ازای هر دلار آمریکا اتخاذ خواهد کرد که نشان دهنده کاهش 90 درصدی نرخ رسمی فعلی آن است که به مدت 25 سال بدون تغییر باقی مانده است.

صندوق بین‌المللی پول از یکسان سازی فوری نرخ‌ها حمایت کرده و گفته است که مقامات لبنانی باید با زیان‌های تخمینی 70 میلیارد دلاری بخش مالی – که عموماً نتیجه دهه‌ها هزینه‌های بی‌رویه، فساد و سوءمدیریت تلقی می‌شود، پیشاپیش مقابله کنند.

تغییر نرخ قدیمی 1507 به 15000 هنوز از بازار موازی دور است، جایی که پوند در روز سه شنبه در حدود 57000 دلار در حال تغییر بود.

انتظار نمی رود تغییر در نرخ ارز یکی از ناتوان کننده ترین جنبه های بحران را برای مردم عادی لبنان کاهش دهد – ناتوانی در دسترسی آزادانه به پس اندازهای دلاری خود.

او گفت که بدون یک چارچوب جامع بازسازی بانک ها، بانک ها باید سرمایه خود را از سهامداران جذب کنند تا زیان های خود را پوشش دهند یا با اجازه دادن به سپرده گذاران برای برداشت از حساب های دلاری به ارز محلی، زیان را به آنها منتقل کنند.