دلار کاهش می یابد؛ ترس از رکود افزایش یافته توسط Investing.com© رویترز

توسط پیتر پرستار

Investing.com – دلار آمریکا در اوایل تجارت اروپا در روز پنجشنبه کاهش یافت و به فروش اخیر خود پس از اینکه داده‌های ضعیف اقتصادی ایالات متحده اشاره به رکود اقتصادی آتی داشت، ادامه داد و دلایل بیشتری برای کاهش نرخ بهره تهاجمی آن فراهم کرد.

در ساعت 03:15 ET (08:15 به وقت گرینویچ)، دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، 0.1 درصد کاهش یافت و به 101.965 رسید، درست بالاتر از پایین‌ترین سطح هفت ماهه 101.77 که در اوایل هفته مشاهده شد.

ارزش دلار از زمان اوج گیری در اواخر سپتامبر، پس از افزایش شدیدی که در بسیاری از سال 2022 به دلیل انقباضات تهاجمی ایجاد شد، بیش از 10 درصد کاهش یافته است.

این فروش پس از اینکه ایالات متحده در ماه دسامبر با بیشترین افت در یک سال اخیر روبرو شد و بیشترین افت خود را در نزدیک به دو سال گذشته ثبت کرد، در روز چهارشنبه ادامه یافت و این نگرانی را ایجاد کرد که بزرگترین اقتصاد جهان به سمت رکود پیش می رود.

تحلیلگران می گویند: بررسی دقیق بازار بر چشم انداز اقتصادی ایالات متحده از زمانی که گزارش سرویس ISM به یک رکود قریب الوقوع اشاره کرد، به طور تصاعدی رشد کرده است: در صورتی که اکنون که تقویم داده های ایالات متحده دوباره در حال افزایش است، انتظار درد بیشتری برای دلار داشته باشید. در ING، در یادداشتی.

0.5% کاهش یافت و به 128.26 رسید. ین پس از حفظ دامنه نوسانات در سیاست کنترل منحنی بازده، انتظارات برای تعدیل بیشتر نرخ را مخدوش کرد.

با این حال، گمانه زنی ها مبنی بر اینکه افزایش، بانک را به سمت تغییر این سیاست فوق العاده سست سوق می دهد، باعث شد تا ین به شدت بهبود یابد.

در جاهای دیگر، با اصرار مقامات بانک مرکزی اروپا بر نیاز به افزایش قابل توجه، با 0.3% افزایش به 1.0819 رسید و نزدیک به بالاترین حد در 9 ماه گذشته باقی ماند.

کلااس نات، رئیس فعلی بانک مرکزی هلند، این موضوع را روز پنجشنبه ادامه داد.

نات در مصاحبه‌ای به CNBC گفت: «من فکر می‌کنم حداقل تا اواسط سال، ما در حالت انقباض خواهیم بود، زیرا تورم اساسی در منطقه یورو هیچ نشانه‌ای از کاهش نشان نمی‌دهد.

پس از اینکه داده ها نشان داد که سطح کشور به طور غیرمنتظره ای از بالاترین رکورد در دسامبر کاهش یافته است، 0.1٪ کاهش یافت و به 1.2321 رسید، که از بالاترین سطح یک ماهه جلسه قبل یعنی 1.2435 فاصله گرفت، در حالی که 0.7٪ به 0.6894 سقوط کرد.

پس از انتشار اخباری مبنی بر استعفای نخست وزیر تا اوایل فوریه، 0.6 درصد کاهش یافت و به 0.6399 رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/dollar-slips-lower-recession-fears-mount-2983515