دلار پس از داده های ضعیف سقوط کرد در حالی که ین بازگشت© رویترز. عکس فایل: یک اسکناس صد دلاری آمریکا و اسکناس های 10000 ینی ژاپنی در این تصویر در توکیو، 28 فوریه 2013 دیده می شود. رویترز/ شوهی میانو

توسط Rae Wee و Harry Robertson

سنگاپور/لندن (رویترز) – پس از آن که مجموعه ای از داده ها نشان داد اقتصاد ایالات متحده در حال از دست دادن حرکت است، در حالی که معامله گران همچنان شرط می بستند که بانک مرکزی ژاپن از سیاست پولی فوق العاده سست خارج شود، ارزش دلار کاهش یافت.

داده‌های ایالات متحده منتشر شده در روز چهارشنبه نشان داد که خرده‌فروشی‌ها در ماه دسامبر به بیشترین میزان در یک سال گذشته کاهش یافته و تولیدات تولیدی بیشترین افت خود را در نزدیک به دو سال گذشته تجربه کرده است، و این نگرانی‌ها مبنی بر اینکه بزرگترین اقتصاد جهان به سمت رکود پیش می‌رود را دامن می‌زند.

این ارقام باعث کاهش شدید بازده اوراق قرضه دولت ایالات متحده شد زیرا سرمایه گذاران شرط می‌بندند که فدرال رزرو نمی‌تواند نرخ‌ها را به اندازه‌ای که قبلاً انتظار می‌رفت افزایش دهد و به دنبال دارایی‌های مطمئن هستند.

تحلیلگران گفتند که کاهش بازدهی که باعث می‌شود اوراق قرضه دلاری جذابیت کمتری داشته باشد، یکی از عواملی بود که بر دلار آمریکا تاثیر گذاشت، همراه با افزایش ین ژاپن.

یورو آخرین بار با 0.23 درصد افزایش در برابر دلار به 1.082 دلار رسید. روز چهارشنبه به بالاترین سطح 9 ماهه خود یعنی 1.089 دلار رسید و قبل از کاهش سود خود به آن رسید.

لی هاردمن، تحلیلگر ارشد ارز در بانک ژاپنی MUFG گفت: «تحولات ما را مطمئن تر می کند که فدرال رزرو به پایان چرخه انقباض خود نزدیک می شود و از چشم انداز نزولی دلار آمریکا حمایت می کند.

با این حال هاردمن گفت که دلار نباید خیلی پایین بیاید، زیرا در مواقع استرس اقتصادی به عنوان دارایی ایمن تلقی می شود.

در همین حال، دلار در برابر ین ژاپن کاهش یافت و آخرین 0.57 درصد کاهش به 128.17 ین رسید. این تقریباً رشد روز قبل را که پس از تصمیم BOJ برای حمایت از سیاست پولی فوق‌العاده سست خود رخ داد، از بین برد.

BOJ با سرپیچی از انتظارات بازار، اهداف نرخ بهره و سیاست کنترل منحنی بازده خود را دست نخورده نگه داشت و در عوض سلاح جدیدی برای جلوگیری از افزایش بیش از حد نرخ های بلندمدت در نمایش عزم خود ساخت.

این تصمیم باعث شد تا ین در برابر دلار آمریکا حدود 2 درصد سقوط کند، اگرچه این ارز بعداً بازگشتی به خود گرفت و تقریباً 0.6 درصد کاهش یافت.

کارول کنگ، استراتژیست ارزی در Commonwealth Bank of Australia (OTC:) در مورد بازگشت مجدد ین گفت: «این واقعاً منعکس کننده این واقعیت است که فعالان بازار همچنان در حال گمانه زنی (در مورد) تغییر در سیاست بانک ژاپن با وجود عدم اقدام دیروزشان هستند. .

“در حالی که هنوز انتظارات زیادی برای تغییر سیاست وجود دارد… من فکر می کنم که این امر ین را در کوتاه مدت بسیار بالا نگه می دارد.”

استرلینگ پس از سقوط از بالاترین سطح یک ماهه 1.244 دلاری جلسه قبل، کمتر از 0.1 درصد کاهش یافت و به 1.234 دلار رسید.

ارزش دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از همتایان خود اندازه گیری می کند، 0.14 درصد کاهش یافت و به 102.19 رسید.

با افت غافلگیرکننده اشتغال استرالیا در ماه دسامبر، قیمت 0.71 درصد کاهش یافت و به 0.689 دلار رسید.

در همین حال، 0.84% ​​از دست داد به 0.639 دلار رسید.

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند روز پنج‌شنبه اعلام کرد که تا اوایل فوریه از سمت خود کناره‌گیری می‌کند و به دنبال انتخاب مجدد نخواهد بود.

سرمایه گذاران به مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، جایی که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا قرار است روز پنجشنبه در آن سخنرانی کند، زیر نظر خواهند داشت.

داده های اقتصادی ایالات متحده نیز به دقت رصد خواهد شد، با ادعای بیکاری هفتگی و ارقام مسکن در اواخر روز.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-rises-on-safe-haven-bids-yen-regains-footing-2983329