دلار نیوزلند با افزایش نرخ تورم توسط Investing.com 1% جهش کرد

RBNZ اکنون به مدت یک سال است که نرخ بهره را افزایش داده است، زیرا چرخه انقباض آن در اواخر سال 2021 آغاز شده است. اگر افزایش ماه نوامبر همانطور که انتظار می رفت اتفاق بیفتد، نرخ بهره طی 12 ماه 4 درصد افزایش خواهد یافت که شدیدترین افزایشی است که تا به حال در کشور مشاهده شده است.

بانک مرکزی انتظار ندارد تورم حداقل تا اواسط سال 2024 در محدوده هدف 1 تا 3 درصد قرار گیرد. اما داده‌های تورم روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که بانک احتمالاً در نبرد با تورم عقب مانده است.

همچنین نسبت به سه ماهه قبل 2.2 درصد رشد داشته است که بیشتر از انتظارات برای رشد 1.6 درصدی است.

Investing.com– روز سه‌شنبه پس از آنکه تورم در سه‌ماهه سوم انتظارات گذشته را بر باد داد، جهش کرد و شرط‌ها را افزایش داد که بانک مرکزی در سال جاری افزایش بیشتری نرخ بهره را اعمال خواهد کرد.

تحلیلگران اکنون افزایش احتمالی ۷۵ واحد پایه بانک را در ماه نوامبر پیش‌بینی می‌کنند که نرخ‌های بهره در اقتصاد ضدپایه را به ۴.۲۵ درصد می‌رساند، بالاترین سطح از پس از بحران مالی ۲۰۰۸.

نیوزلند، مانند بسیاری از اقتصادهای بزرگ، پس از همه‌گیری کووید-19 از افزایش تورم در حال فروپاشی است. افزایش قیمت کالاها، ناشی از اختلالات زنجیره تامین و بحران روسیه و اوکراین، به فشارهای قیمت محلی نیز نفوذ کرده است.کیوی با جهش 1.2 درصدی به بالاترین حد دو هفته اخیر 0.5700 دلار رسید. سودهای آن درست پس از آن ایجاد شد که شاخص قیمت مصرف کننده به طور قابل توجهی بالاتر از حد انتظار برای سه ماهه سوم بود.

به صورت سالانه، در سه ماهه منتهی به 30 سپتامبر 7.2 درصد افزایش یافت، در حالی که انتظار می رفت 6.6 درصد و 7.3 درصد در سه ماهه آخر پیش بینی شود. به دلیل اختلالات زنجیره تامین و افزایش هزینه های سوخت و مواد غذایی باعث افزایش قیمت ها شد، این رقم نزدیک به بالاترین حد در 32 سال گذشته باقی ماند.

اما بازار کار قوی، همراه با افزایش پولی طولانی مدت ناشی از اقدامات محرک دوران کووید، همچنین به تورم بالا در سال جاری کمک کرده است.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/new-zealand-dollar-jumps-1-as-rising-inflation-spurs-rate-hike-bets-2914302

با توجه به اینکه یکی از اولین بانک های مرکزی بزرگی بود که پس از همه گیری کووید-19 سیاست های سخت گیرانه را آغاز کرد، از سال گذشته نرخ بهره را با سرعت بی سابقه ای افزایش داده است.

نوشته امبار واریک