دلار سقوط کرد زیرا نجات بانک ها فضا را برای افزایش امدادی باز کرد. رویترز© رویترز. عکس فایل: یک اسکناس یک دلاری در این تصویر دیده می شود که در 23 نوامبر 2021 گرفته شده است. رویترز/مراد سزر/تصویر/عکس فایل

توسط Rae Wee

سنگاپور (رویترز) – دلار روز جمعه کاهش یافت، زیرا احساسات ریسک پس از اینکه مقامات و بانک‌ها برای کاهش فشار بر سیستم مالی در بازارهای اصلی حرکت کردند و گرمای سایر ارزهای اصلی را که در اوایل هفته در پی آشفتگی بانک‌ها سقوط کردند، کاهش دادند.

بانک های بزرگ ایالات متحده روز پنجشنبه 30 میلیارد دلار سپرده به آن تزریق کردند بانک اول جمهوری (NYSE:)، برای نجات وام دهنده، که درگیر بحرانی رو به گسترش ناشی از فروپاشی دو بانک متوسط ​​دیگر در ایالات متحده در هفته گذشته بود، وارد عمل شدند.

آرامش محتاطانه روز جمعه در سراسر بازارها فراگیر شد و فضا را برای افزایش ارزهای حساس به ریسک مانند دلار استرالیا و نیوزلند که یکی از بزرگترین سودها در تجارت آسیا بودند، باز کرد.

قیمت 0.4% افزایش یافت و به 0.6684 دلار رسید، در حالی که لبه 0.3% بالاتر به 0.62145 دلار رسید.

بسته نجات 30 میلیارد دلاری که توسط کارگزاران قدرت از خزانه داری ایالات متحده، فدرال رزرو و بانک ها جمع آوری شد، به دنبال اعلام Credit Suisse در اوایل روز پنجشنبه مبنی بر اینکه تا 54 میلیارد دلار از بانک ملی سوئیس وام خواهد گرفت.

به همین ترتیب پس از انفجار بانک سیلیکون ولی مستقر در ایالات متحده (SVB) درگیر شیوع گسترده ای شده بود.

اما حتی در شرایطی که سقوط 30 درصدی سهام وام‌دهندگان سوئیسی باعث ایجاد ترس در مورد سلامت بانک‌های اروپایی شد، بانک مرکزی اروپا (ECB) با این وجود در جلسه سیاست‌گذاری خود در روز پنجشنبه، نرخ بهره را 50 واحد افزایش داد.

سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا به دنبال این بودند که به سرمایه گذاران اطمینان دهند که بانک های منطقه یورو انعطاف پذیر هستند و اگر چیزی وجود داشته باشد، حرکت به سمت نرخ های بالاتر باید حاشیه سود آنها را تقویت کند.

واکنش یورو به این تصمیم نسبتاً خاموش بود، اگرچه در روز پنجشنبه موفق شد 0.3 درصد افزایش یابد. آخرین بار با 0.14 درصد افزایش در 1.0625 دلار بود.

گفت: بخش بانکی منطقه یورو در وضعیت قابل قبولی قرار دارد ولز فارگو (NYSE:) اقتصاددان بین المللی نیک بننبروک.

اگر فشارهای بازار کاهش یابد و نوسانات در هفته‌ها و ماه‌های آینده کاهش یابد، از نظر ما تورم پایدار باید برای کاهش بیشتر (ECB) کافی باشد.»

در سایر نقاط، استرلینگ با 0.15 درصد افزایش به 1.2128 دلار رسید، در حالی که فرانک سوئیس 0.1 درصد افزایش یافت. در اوایل هفته، ارزش دلار در برابر دلار بیشترین کاهش را از سال 2015 در یک روز داشته است.

ین ژاپن همچنان بالا بود و آخرین بار تقریباً 0.3 درصد افزایش یافت و به 133.30 در هر دلار رسید.

احساسات شکننده بازار باعث شد تا معامله گران به سمت ین هجوم ببرند – که معمولاً در مواقع آشفتگی شرط مطمئن تری محسوب می شود – با افزایش نگرانی ها مبنی بر اینکه استرس اخیر در بانک های ایالات متحده و اروپا می تواند فقط مرحله اولیه یک بحران گسترده سیستمی باشد.

تحلیلگران BlackRock (NYSE:) Investment می‌گویند: چرخش‌های بازار در هفته گذشته ریشه در یک بحران بانکی ندارد، بلکه شواهدی از شکاف‌های مالی ناشی از سریع‌ترین کمپین‌های افزایش نرخ بهره از اوایل دهه 1980 است. موسسه.

“بازارها با آسیب ناشی از این رویکرد – یک رکود پیش بینی شده – بیدار شده اند و شروع به قیمت گذاری آن کرده اند.”

نشست سیاست پولی فدرال رزرو در هفته آینده اکنون به کانون توجه است. برخی از سرمایه گذاران امیدوارند که فدرال رزرو بتواند کمپین تهاجمی افزایش نرخ بهره خود را در تلاش برای کاهش استرس بر بخش مالی کاهش دهد.

فیلیپ ماری، استراتژیست ارشد ایالات متحده در رابوبانک، گفت: آشفتگی در بخش بانکی چشم انداز سیاست فدرال رزرو را پیچیده تر می کند، اما تأثیر آن ممکن است بسیار جزئی تر از تغییر مسیر صرفاً توسط فدرال رزرو باشد.

0.12% کاهش یافت و به 104.27 رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/dollar-slips-as-banks-rescue-makes-room-for-relief-rally-3032967