دلار در برابر یورو به پایین‌ترین حد خود در 7 ماه گذشته رسید، زیرا رویترز پیش‌بینی می‌کند که فدرال‌رزرو کندتر رشد کند© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

توسط جان مک کرانک و آماندا کوپر

نیویورک (رویترز) – دلار آمریکا روز دوشنبه به ضعیف‌ترین سطح خود در هفت ماه گذشته در برابر یورو سقوط کرد زیرا معامله‌گران شرط می‌بندند که داده‌های اقتصادی اخیر باعث می‌شود فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش دهد، در حالی که ارزهای پرخطر از بازگشایی مرزهای چین سود می‌برند.

یورو در ساعت 10:30 صبح به وقت شرقی (1730 به وقت گرینویچ) 0.95 درصد افزایش یافت و به 1.0745 دلار رسید که بالاترین میزان آن در برابر دلار آمریکا از 9 ژوئن بود و به افزایش 1.17 درصدی روز جمعه افزود.

استرلینگ در برابر دلار با 0.72 درصد افزایش به 1.218 دلار رسید، در حالی که فرانک سوئیس 1.1 درصد افزایش یافت و به 0.9174 دلار رسید که قوی ترین آن از اوایل ماه مارس است.

این حرکت به روند کاهشی دلار ادامه داد، که در سه ماه پایانی سال 2022 بیشترین زیان سه ماهه خود را در 12 سال گذشته ثبت کرد. این امر عمدتاً ناشی از اعتقاد سرمایه گذاران است که با سرد شدن تورم و رشد، فدرال رزرو نرخ ها را بیش از 5٪ از محدوده فعلی 4.25٪ -4.50٪ افزایش نمی دهد.

ریچارد فلاکس، مدیر ارشد سرمایه گذاری در مانی فارم، گفت: «فدرال رزرو اطلاعات هفته گذشته را به طور کلی مثبت ارزیابی خواهد کرد – تاییدی بر این که افزایش نرخ های آن تاثیر مورد نظر خود را دارد – حتی اگر بازار کار قوی باقی بماند.”

دو گزارش جداگانه در روز جمعه تصویری از اقتصادی را ترسیم کردند که در حال رشد و ایجاد مشاغل است، اما در آن فعالیت کلی به سمت منطقه رکود متمایل شده است و معامله گران را وادار به فروش دلار در برابر طیف وسیعی از ارزها می کند.

گزارش اشتغال ماهانه روز جمعه افزایش بیش از حد انتظار در تعداد کارگران و کاهش رشد دستمزدها را نشان داد – خبر خوشایند بانک مرکزی ایالات متحده.

گزارشی از موسسه مدیریت عرضه نشان داد که فعالیت در بخش خدمات برای اولین بار در 2-1/2 سال در ماه دسامبر با قرارداد مواجه شده است.

این شاخص به پایین ترین حد در 7 ماه گذشته رسید و آخرین کاهش 0.2 درصدی در 103.54 بود. این شاخص که ارزش دلار را در برابر 6 ارز اصلی اندازه گیری می کند، در روز جمعه 1.15 درصد سقوط کرد زیرا سرمایه گذاران به سمت دارایی های پرریسک تر روی آوردند.

بر تورم تمرکز کنید

اما، با توجه به اطلاعات مربوط به تورم مصرف‌کننده که اواخر این هفته منتشر می‌شود، چشم‌انداز فشار قیمت‌ها همچنان در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد.

گرگ مک براید، تحلیلگر ارشد مالی در Bankrate گفت: انتظارات از شاخص قیمت مصرف کننده این هفته کاهش بیشتر فشارهای تورمی است. “هر چیزی کمتر از بهبودی گسترده، اعصاب سرمایه گذاران را به هم می زند و فدرال رزرو را فعال نگه می دارد.”

فدرال رزرو در ماه گذشته پس از چهار افزایش متوالی 75 واحدی در سال گذشته، نرخ بهره را 50 واحد افزایش داد، اما گفت که احتمالا برای کاهش تورم، نرخ بهره را برای مدت طولانی تری بالاتر نگه می دارد.

قراردادهای آتی صندوق فدرال رزرو اکنون نشان می دهد که سرمایه گذاران معتقدند محتمل ترین نتیجه برای نشست فوریه فدرال رزرو افزایش 25 واحدی است.

در جاهای دیگر، چین با بازگشایی مرزهای خود همچنان به برچیدن بسیاری از قوانین سختگیرانه صفر کووید در مورد حرکت ادامه داد.

خوش بینی نسبت به بهبود سریع اقتصادی، چین را در برابر دلار به بالاترین سطح پنج ماه اخیر در روز دوشنبه رساند.

دلار استرالیا با 1.05% افزایش به 0.69475 دلار رسید که بالاترین میزان خود را در برابر ارز ایالات متحده از 30 آگوست به ثبت رساند، در حالی که آخرین بار با 0.7% افزایش به 0.6394 دلار رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-tentative-as-investors-assess-ratehike-path-2975580