دلار در آستانه نشست های بانک مرکزی توسط رویترز نزدیک به پایین ترین حد در هشت ماه گذشته است© رویترز. عکس فایل: زنی اسکناس های دلار آمریکا را در این تصویر در دست دارد که در 30 مه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر/عکس فایل

توسط Rae Wee

سنگاپور (رویترز) – در حالی که فصل غم انگیز درآمد شرکت های آمریکایی ترس از رکود را برانگیخت و معامله گران در آستانه نشست های بانک مرکزی هفته آینده مراقب بودند، دلار در برابر همتایان خود در نزدیکی پایین ترین سطح هشت ماهه خود در روز پنجشنبه کاهش یافت.

ارزش دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر سبدی از ارزها اندازه گیری می کند، آخرین بار در 101.53 ایستاد و نزدیک به 101.51 پایین ترین سطح هشت ماهه هفته گذشته کاهش یافت.

معاملات روز پنجشنبه ضعیف بود، استرالیا برای تعطیلات خارج شد و برخی از بخش‌های آسیا هنوز برای سال نو قمری دور هستند.

درآمدهای ضعیف و راهنمایی های شرکت های آمریکایی و مجموعه ای از اخراج های بخش فناوری، ترس از رکود اقتصادی در ایالات متحده را عمیق تر کرده است و سرمایه گذاران را به کاهش انتظارات در مورد مدت زمان بیشتری که فدرال رزرو برای افزایش شدید نرخ های بهره نیاز دارد، کاهش داده است.

اقتصاددانان در این باره می گویند: «اکنون نشانه هایی وجود دارد که ممکن است اقتصاد ایالات متحده به شیوه ای معنادارتر کند شود. ولز فارگو (NYSE:).

با توجه به اینکه فدرال رزرو دیگر مسئولیت افزایش نرخ بهره را بر عهده نمی گیرد و روندهای اقتصادی ایالات متحده در حال بدتر شدن است، اکنون معتقدیم که دلار آمریکا وارد دوره کاهش ارزش دوره ای در برابر اکثر ارزهای خارجی شده است.

کمیته سیاستگذاری فدرال رزرو هفته آینده جلسه دو روزه خود را آغاز خواهد کرد و بازارها با افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره، یک پله از افزایش ۵۰ و ۷۵ واحدی بانک مرکزی که در سال گذشته مشاهده شد، قیمت گذاری کردند.

بازارها انتظار دارند که سیاستگذاران بانک انگلستان و بانک مرکزی اروپا (ECB) که هفته آینده نیز تشکیل جلسه خواهند داد، نرخ بهره را 50 بشکه افزایش دهند. بانک مرکزی اروپا به احتمال زیاد جنگ طلب باقی می ماند.

استرلینگ آخرین بار 0.12 درصد بالاتر به 1.2415 دلار رسید، در حالی که یورو 0.05 درصد افزایش یافت و به 1.0920 دلار رسید و با قیمت 1.0927 دلار در روز دوشنبه به بالاترین سطح خود در 9 ماه گذشته رسید.

جارود کر، اقتصاددان ارشد کیوی بانک می گوید: «یورو توجه زیادی را به خود جلب می کند. منطقه یورو “زمستان مساعدی داشت… بحران انرژی که مردم انتظارش را داشتند هنوز کاملاً رخ نداده است.”

در جاهای دیگر، دلار کانادا آخرین بار با 1.3393 به ازای هر دلار معامله شد، پس از اینکه بانک کانادا در روز چهارشنبه نرخ بهره اصلی خود را به 4.5 درصد افزایش داد، اما اولین بانک مرکزی بزرگی بود که با تورم جهانی مبارزه می‌کند و اعلام کرد که احتمالاً فعلاً افزایش‌های بیشتر را متوقف خواهد کرد.

پس از جهش 0.8 درصدی در روز چهارشنبه به دنبال داده های شوک مبنی بر اینکه تورم استرالیا در سه ماهه گذشته به بالاترین حد خود در 33 سال گذشته رسیده است، به 0.06 درصد افزایش یافت و به 0.7107 دلار رسید.

پس از اینکه تورم سالانه نیوزلند در سه ماهه چهارم سالانه کمتر از پیش بینی بانک مرکزی بود، در 0.6480 دلار ثابت ماند.

در آسیا، ین ژاپن با 0.3 درصد افزایش به 129.21 در هر دلار رسید.

خلاصه ای از نظرات در نشست روز پنجشنبه نشان داد که سیاستگذاران بانک ژاپن (BOJ) در نشست ژانویه خود در مورد چشم انداز تورم بحث کردند و برخی هشدار دادند که افزایش پایدار دستمزدها ممکن است زمان ببرد.

در آن جلسه، BOJ نرخ های بهره فوق العاده پایین را بدون تغییر نگه داشت، اما ابزار سیاست پولی را تقویت کرد تا بازده اوراق قرضه 10 ساله را از شکستن سقف 0.5 درصدی جدید خود جلوگیری کند. تصمیم آن با انتظارات بازار از تغییرات بیشتر در سیاست پولی مخالفت کرد.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/dollar-near-eightmonth-low-ahead-of-central-bank-meetings-2988296