دلار در آستانه انتشار آمار تورم کلیدی دسامبر توسط Investing.com تثبیت شد© رویترز

توسط پیتر پرستار

Investing.com – دلار آمریکا در معاملات اولیه اروپا در روز پنجشنبه قبل از انتشار تورم مصرف کننده ایالات متحده که به طور گسترده در انتظار انتشار بود، تثبیت شد، در حالی که ین ژاپن در آستانه نشست هفته آینده بانک مرکزی ژاپن افزایش یافت.

در ساعت 03:00 ET (08:00 GMT)، دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، به 102.918 رسید که کمتر از پایین‌ترین سطح هفت ماهه خود یعنی 102.76 در اوایل جلسه بود.

دلار آمریکا از اواخر سال گذشته با کاهش نرخ بهره رو به رو بوده است، و انتظار برای کاهش بیشتر در آینده، به رالی پایان داد که این ارز را به اوج 20 ساله در سپتامبر رساند.

داده‌هایی که نشان می‌دهد تورم از بالاترین سطح 40 سال گذشته کاهش یافته است، انتظارات فدرال‌رزرو برای مهار افزایش نرخ‌های تهاجمی خود را تقویت کرده است و بنابراین تمرکز اکنون کاملاً بر روی انتشار دسامبر است که در اواخر جلسه منتشر می‌شود.

انتظار می‌رود این نشان دهد که تورم نسبت به ماه قبل کاهش بیشتری داشته است، به طوری که نرخ سرفصل سالانه در دسامبر به 6.5 درصد رسیده است که از 7.1 درصد کاهش یافته است. این رقم که قیمت‌های بی‌ثبات انرژی و مواد غذایی را در بر نمی‌گیرد، رشد سالانه 5.7 درصدی را نشان می‌دهد که نسبت به 6.0 درصد در نوامبر کاهش یافته است.

تحلیلگران ING در یادداشتی می‌گویند: «پیشنهاد بازار FX امسال این است که آیا تورم ایالات متحده می‌تواند به اندازه‌ای باشد که به فدرال رزرو اجازه دهد تا اواخر امسال کاهش یابد یا خیر». “بازارها تا بهار 50/60 واحد افزایش قیمت دارند و سپس تا پایان سال به میزان مشابهی کاهش می‌یابند.”

به دنبال گزارش محلی مبنی بر اینکه بانک ژاپن می تواند سیاست هدف گذاری بازده اوراق قرضه خود را در جلسه سیاست هفته آینده بررسی کند، 0.6 درصد کاهش یافت و به 131.69 رسید.

ین در سال گذشته به شدت آسیب دید زیرا با قاطعیت سیاست پولی ملایمی را حفظ کرد، حتی مانند سایر بانک های مرکزی ارشد، و به ویژه فدرال رزرو شروع به کاهش شدید نرخ های بهره برای مبارزه با تورم فزاینده کرد.

با این حال، بانک مرکزی ژاپن در ماه دسامبر با تغییراتی در کنترل بازده اوراق قرضه خود غافلگیر شد و گمانه زنی ها مبنی بر اینکه مجبور خواهد شد دوباره کاری مشابه انجام دهد زیرا با فشارهای تورمی شدید در داخل کشور مواجه است، افزایش یافته است.

0.1% افزایش یافت و به 1.0761 رسید، پس از صعود به قله هفت ماهه 1.0776 در جلسه قبل، 0.1% افزایش یافت و به 1.2149 رسید و تا 0.6901 صعود کرد.

پس از آن که داده‌ها نشان داد که در دسامبر نسبت به ماه قبل کمی بیشتر از حد انتظار رشد کرده است، که نشان می‌دهد پس از کاهش بیشتر اقدامات ضد کووید توسط دولت، فعالیت‌های اقتصادی در حال افزایش است، به 6.7590 رسید و یوان نزدیک به بالاترین حد پنج ماهه خود بود.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/dollar-stabilizes-ahead-of-key-december-inflation-data-2978777