دلار تثبیت شد، ین پس از شوک BOJ برخی از سودها را پس گرفت توسط Investing.com© رویترز

توسط پیتر پرستار

Investing.com – دلار آمریکا در روز چهارشنبه افزایش یافت و ین ژاپن برخی از سودهای بیش از حد جلسه قبل را پس از تثبیت بازار ارز پس از تغییر سیاست شگفت‌انگیز بانک مرکزی ژاپن بازگرداند.

در ساعت 03:05 ET (08:05 به وقت گرینویچ)، دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، به 103.612 رسید و پس از افت تقریباً 1 درصدی در روز سه‌شنبه، نزدیک به پایین‌ترین سطح شش ماهه سقوط کرد.

0.1% افزایش یافت و به 131.79 رسید و ین در جلسه قبل بیش از 3% افزایش یافت و به بالاترین سطح چهار ماهه رسید.

این حرکت‌ها به دنبال تصمیم روز سه‌شنبه مبنی بر افزایش غیرمنتظره دامنه‌ای که اجازه می‌دهد بازدهی اوراق قرضه دولتی معیار را تغییر دهد، صورت گرفت، نشانه‌ای بالقوه مبنی بر اینکه بانک در نهایت قصد دارد سیاست‌های خود را در بحبوحه افزایش تورم تشدید کند.

«نقش BOJ به‌عنوان یک شاخص فوق‌العاده در میان بانک‌های مرکزی جهانی، عامل اصلی ضعف ین در سال 2022 بوده است، و بازارها اکنون در حال ارزیابی هستند که آیا [this] تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: اعلام این خبر در واقع اولین گام به سوی یک روند عادی سازی سیاست گسترده تر در ژاپن است که چشم انداز ین را در سال 2023 کاملاً تغییر خواهد داد.

در جاهای دیگر، 0.1 درصد افزایش یافت و به 1.0627 رسید، به کمک اطلاعات منتشر شده در اوایل چهارشنبه که نشان می دهد تمایل مصرف کنندگان آلمانی قرار است بهبود خود را تا سال جدید گسترش دهد.

موسسه GfK اعلام کرد که آینده نگر آن در ماه ژانویه از -40.1- در دسامبر به -37.8 افزایش یافت.

رولف بورکل، کارشناس مصرف کننده GfK، گفت: “با سومین افزایش متوالی، آب و هوای مصرف کننده به آرامی راه خود را از فرورفتگی خارج می کند. نور انتهای تونل کمی روشن تر می شود.”

پس از افزایش در ماه نوامبر، 0.1 درصد کاهش یافت و به 1.2166 رسید که نشان دهنده وضعیت مالی دشواری است که دولت بریتانیا در آن قرار دارد.

احتمالاً استرلینگ تا سال 2023 با مشکلاتی روبرو خواهد شد که بانک مرکزی انگلیس به طور گسترده ای به پایان چرخه انقباض خود نزدیک تر از بانک مرکزی انگلستان دیده می شود.

یک نظرسنجی توسط فعالان پیشنهادی بازار مالی انتظار دارد که چرخه افزایش نرخ بهره بانک مرکزی بریتانیا در ماه مارس سال آینده به پایان برسد و نرخ‌ها به اوج 4.25 درصدی برسد که در حال حاضر 3.5 درصد است.

شاخص حساس به ریسک 0.1 درصد افزایش یافت و به 0.6680 رسید، در حالی که 0.1 درصد افزایش یافت و به 6.9670 رسید، در حالی که اقتصاد چین مجبور شد با افزایش جدید عفونت‌های کووید پس از رفع محدودیت‌های حرکتی در اوایل این ماه توسط مقامات مقابله کند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/dollar-stabilizes-yen-hands-back-some-gains-after-boj-shock-2968333