دلار با کاهش به عنوان یورو نزدیک به اوج 9 ماهه، ین جهش کرد توسط رویترز© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا و یورو در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر/عکس فایل

نوشته کوین باکلند

توکیو (رویترز) – در حالی که معامله گران خطرات رکود اقتصادی ایالات متحده و مسیر سیاست فدرال رزرو را ارزیابی می کردند، دلار نزدیک به پایین ترین سطح 9 ماهه یورو در نوسان بود و به افزایش های اخیر در برابر ین بازگشت.

دلار – که ارزش دلار را در برابر سبدی متشکل از 6 ارز از جمله یورو و ین اندازه گیری می کند – با 0.12 درصد کاهش به 101.89 رسید و به پایین ترین سطح 7-1/2 ماهه 101.51 که در هفته گذشته رسیده بود بازگشت.

یورو با افزایش 0.08 درصدی به 1.0880 دلار رسید و به اوج روز دوشنبه 1.0927 دلار نزدیک شد که قوی ترین از آوریل بود.

ری آتریل، رئیس استراتژی مبادلات خارجی در بانک ملی استرالیا (OTC:)، که انتظار دارد شاخص دلار تا پایان مارس به 100 کاهش یابد، گفت: “ایالات متحده دیگر تمیزترین پیراهن در لباسشویی های اقتصادی جهانی نیست.” یورو به 1.10 دلار افزایش می یابد.

این موضوع جدایی ناپذیر دیدگاه نزولی ما از دلار آمریکا است، مبنی بر اینکه ایالات متحده رهبر رشد جهانی نخواهد بود.

معامله گران بازار پول تنها دو سه ماهه دیگر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را مشاهده می کنند که تا ژوئن به اوج خود در حدود 5 درصد می رسد، با دو سه ماهه کاهش نرخ بهره قبل از پایان سال. خود فدرال رزرو اصرار داشته است که 75 واحد پایه انقباض بیشتر در راه است.

در مقابل، ارز واحد اروپا با اظهار نظر مقامات بانک مرکزی اروپا که به تشدید سیاست های تهاجمی بیشتر اشاره می کنند، تقویت شده است.

آخرین مورد کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا بود که روز دوشنبه تکرار کرد که بانک مرکزی به افزایش سریع نرخ بهره ادامه خواهد داد تا تورم را کاهش دهد، تورمی که بسیار بالا باقی مانده است.

جوزف کاپورسو، استراتژیست بانک مشترک المنافع استرالیا (OTC:) در یادداشتی با مشتری، با اشاره به پتانسیل برای افزایش 50 واحدی در دو نشست بعدی، نوشت: “رئیس جمهور لاگارد در میان شاهین ها بوده است، و بنابراین ما با درخواست خود برای افزایش 50 واحدی در دو نشست بعدی راحت هستیم.” تست 1.1033 دلار برای یورو در این هفته.

در سایر نقاط، دلار با 0.41 درصد کاهش به 130.11 ین رسید و پس از دو جلسه افزایش شدید، عقب نشینی کرد.

هفته گذشته، دلار تا 127.215 ین کاهش یافت که ضعیف ترین آن از ماه مه است، پیش از بررسی سیاست های بانک مرکزی ژاپن، زیرا سرمایه گذاران شرط می بستند که BOJ به برنامه محرک خود پایان دهد. با این حال، BOJ سیاست را بدون تغییر رها کرد و به دلار مهلت داد.

با این حال، بسیاری همچنان انتظار دارند که در سال جاری بانک مرکزی آمریکا یک تغییر غیرقانونی داشته باشد، زیرا سیاست گذاران به تغییر سیاست برای افزایش عمر مکانیسم کنترل منحنی بازده (YCC) ادامه می دهند، که نرخ های کوتاه مدت را در 0.1–٪ تعیین می کند و نگه می دارد. بازدهی 10 ساله در یک باند حدود صفر.

آتریل از NAB، که پیش‌بینی می‌کند، می‌گوید: «به وضوح، بازار سیاست YCC را نیز گذشته از تاریخ مصرف آن در نظر می‌گیرد، و این فقط یک مسئله زمان – و احتمالاً ماه‌ها به جای سه ماهه – است تا زمانی که BOJ ناقوس مرگ را به صدا درآورد.» دلار تا پایان مارس به 125 کاهش می یابد.

دوران ضعف ین به سرعت در حال پشت سر گذاشتن است.

در همین حال، استرلینگ آخرین بار با 0.12 درصد افزایش در روز، 1.2391 دلار معامله شد.

دلار استرالیا با 0.18 درصد افزایش به 0.7041 دلار و دلار نیوزیلند با 0.27 درصد افزایش به 0.6508 دلار رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-in-doldrums-as-euro-near-9month-peak-yen-bounces-2986346