دلار با افزایش نگرانی‌های چین برای کووید-19 موجب خرید پناهگاه امن توسط رویترز شد© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

توسط آنکور بانرجی و هری رابرتسون

سنگاپور/لندن (رویترز) – دلار آمریکا در برابر ارزهای اصلی در روز دوشنبه به شدت بالاتر بود، زیرا افزایش موارد ابتلا به کووید-19 در چین منجر به محدودیت‌های جدید در چین شد و بر احساسات سرمایه‌گذاران جهانی تأثیر گذاشت.

چین در حال مبارزه با شعله ورهای متعدد کووید است. روز یکشنبه دو مورد مرگ در پکن گزارش شد و پرجمعیت‌ترین منطقه شهر از ساکنان خواست روز دوشنبه در خانه بمانند.

موارد جدید این امید را ایجاد کرده است که دولت بتواند به زودی محدودیت های سخت خود را کاهش دهد. این امر باعث افزایش ارزش دلار شده است که به عنوان یک پناهگاه امن در زمان استرس اقتصادی جهانی دیده می شود.

دلار در برابر ین ژاپن 0.5 درصد افزایش یافت و به 141.07 رسید که بالاترین میزان از 11 نوامبر بود.

کارول کنگ، استراتژیست ارزی در بانک مشترک المنافع استرالیا (OTC:) گفت: چشم انداز بازار صفر کووید در چین منبع کلیدی نوسان باقی خواهد ماند.

اگر شاهد افزایش مجدد محدودیت‌ها باشیم، به من نشان می‌دهد که مقامات چینی همچنان نسبت به بازگشایی احتمالی محتاط هستند.»

تحلیلگران Commerzbank (ETR:) در یادداشتی تحقیقاتی اعلام کردند که ارزش دلار پس از سقوط شدید در هفته‌های اخیر تا حدودی بهبود یافته است.

شاخص که ارز را در مقابل همتایان اصلی ردیابی می کند، از بالاترین سطح 20 سال اخیر در اکتبر بیش از 6 درصد کاهش داشته است. کاهش نرخ تورم ایالات متحده در ماه گذشته باعث شده است که فدرال رزرو آمریکا افزایش نرخ بهره خود را کند کند.

با این حال، این شاخص در روز دوشنبه حدود 12 درصد بالاتر برای سال باقی ماند. افزایش شدید نرخ‌های بهره توسط فدرال رزرو، بازده اوراق قرضه را در سال 2022 افزایش داد و پول را به سمت دارایی‌های با درآمد ثابت دلاری بازگرداند.

چین با 7.1451 در هر دلار باز شد و به پایین ترین سطح 7.1708 تضعیف شد که ملایم ترین سطح از 11 نوامبر است.

روزنامه People’s Daily، سخنگوی حزب کمونیست چین، روز دوشنبه مقاله‌ای را منتشر کرد که در آن بر لزوم ابتلای زودهنگام به عفونت‌ها تاکید کرد، اما از اتخاذ رویکرد “یک اندازه برای همه” اجتناب کرد.

سرمایه گذاران به شدت علاقه مند به دریافت صورتجلسه نشست ماه نوامبر فدرال رزرو، که قرار است در روز چهارشنبه منتشر شود، برای هرگونه اشاره در مورد چشم انداز نرخ بهره خواهند بود.

مو سیونگ سیم، استراتژیست ارزی در بانک سنگاپور، گفت: “(فدرال رزرو) در برابر روایت نادرست بازار پس از داده های تورم اکتبر عقب نشینی کرده است.”

در جاهای دیگر، ارزهای دیجیتال تحت فشار باقی ماندند و بیت کوین 1.6 درصد کاهش یافت و به 16003 دلار رسید. طبق پرونده های ورشکستگی، FTX به 50 طلبکار بزرگ خود نزدیک به 3.1 میلیارد دلار بدهکار است، زیرا صرافی رمزارز سقوط کرده بررسی استراتژیک دارایی های جهانی خود را انجام می دهد.

استرلینگ آخرین بار با 0.51 درصد کاهش در روز، 1.182 دلار معامله شد.

دلار استرالیا با 0.49 درصد کاهش در برابر دلار به 0.664 دلار رسید، در حالی که 0.44 درصد کاهش یافت و به 0.613 دلار رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-edges-higher-as-china-covid-worries-spur-defensive-buying-2948456