دلار با افزایش ریسک ریسک پس از دقایقی از سوی فدرال رزرو توسط رویترز کاهش یافت© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

توسط آنکور بانرجی

سنگاپور (رویترز) – دلار آمریکا روز پنجشنبه به طور کلی ضعیف‌تر شد زیرا سرمایه‌گذاران، که از چشم‌انداز کندتر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو تشویق شده بودند، روی دارایی‌های پرریسک‌تر شرط‌بندی کردند.

بازخوانی نشست 1-2 نوامبر فدرال رزرو که مشتاقانه در انتظار آن بودیم نشان داد که مقامات تا حد زیادی راضی هستند که اکنون می توانند در گام های کوچکتر حرکت کنند.

کارول کنگ، استراتژیست ارزی در بانک مشترک المنافع استرالیا (OTC:) (CBA) گفت: “من فکر می کنم اکنون تقریباً مطمئن هستیم که شاهد کاهش سرعت FOMC از ماه دسامبر خواهیم بود.”

ارزش دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر شش همتای اصلی اندازه گیری می کند، پس از افت 1 درصدی یک شبه، با 0.14 درصد کاهش به 105.75 رسید.

فدرال رزرو برای چهارمین بار متوالی در تلاش برای مهار تورم بسیار بالا، نرخ کلیدی خود را سه چهارم درصد افزایش داد.

اما داده‌های قیمت مصرف‌کننده در ایالات متحده که کمی سردتر از انتظار بود، امیدها را برای افزایش سرعت متوسط‌تر ایجاد کرده است. این امیدها شاهد کاهش 5.1 درصدی شاخص دلار در ماه نوامبر بوده اند که آن را در مسیر بدترین عملکرد ماهانه خود در 12 سال گذشته قرار داده است.

استراتژیست های سیتی می گویند که با وجود اجماع بر این که نرخ ها با کندی بیشتری افزایش خواهند یافت، هنوز ابهام قابل توجهی در مورد چگونگی افزایش نرخ های بالا وجود دارد.

بخوانید:  به نظر می رسد اوضاع قبل از معاملات اروپا رو به بهبود است

این صورتجلسات همچنین یک بحث در حال ظهور در فدرال رزرو در مورد خطراتی را که تشدید سریع سیاست ها می تواند برای رشد اقتصادی و ثبات مالی ایجاد کند، نشان داد. در همان زمان، سیاست گذاران اذعان کردند که پیشرفت قابل توجه کمی در مورد تورم وجود داشته است و هنوز باید نرخ ها افزایش یابد.

داده‌های روز چهارشنبه نشان داد که فعالیت تجاری ایالات متحده برای پنجمین ماه متوالی در نوامبر کاهش یافته است، به‌علاوه نرخ‌های بهره بالاتر باعث کاهش تقاضا شده است.

با این حال، CBA’s Kong هشدار داد که بازارها نسبت به پایان قریب الوقوع احتمالی چرخه انقباض بیش از حد خوشبین هستند و خاطرنشان کرد که به دلیل سیاست های چین در برابر کووید صفر، همچنان حمایت زیادی از دلار آمریکا وجود دارد.

افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا باعث شده تا شهرهای چین محدودیت‌های بیشتری را اعمال کنند، نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد اقتصاد را افزایش داده و ریسک‌پذیری را کاهش داده است. چین روز پنجشنبه رکورد تعداد مبتلایان را گزارش کرد.

یوان [CNY/] پس از تایید رسانه های دولتی چین، به نقل از کابینه گفت که پکن از کاهش به موقع نسبت ذخایر الزامی بانک ها (RRR) در کنار سایر ابزارهای سیاست پولی استفاده خواهد کرد تا نقدینگی را در حد معقولی حفظ کند.

ین ژاپن با 0.5 درصد افزایش به 138.88، یکی از قوی ترین سودها در میان ارزهای اصلی در برابر دلار بود.

یورو با 0.39 درصد افزایش به 1.0435 دلار رسید، در حالی که استرلینگ آخرین بار با 0.43 درصد افزایش در روز، با قیمت 1.2090 دلار معامله شد. پوند در طول شب 1.4 درصد افزایش یافت، پس از آنکه داده های اولیه فعالیت اقتصادی بریتانیا پیش بینی ها را پشت سر گذاشت، اگرچه همچنان نشان می دهد که انقباض در جریان است.

بخوانید:  AUD/JPY قصد دارد در شرط بندی های dovish BOJ به بالاترین سطح هفت ساله نزدیک به 97.00 بازگردد.

دلار استرالیا با 0.25 درصد افزایش به 0.675 دلار رسید، در حالی که 0.17 درصد افزایش یافت و به 0.6255 دلار رسید.

بازارهای ایالات متحده روز پنجشنبه به دلیل روز شکرگزاری تعطیل خواهند بود و نقدینگی احتمالاً کمتر از حد معمول خواهد بود.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-slips-as-risk-sentiment-improves-after-fed-minutes-2951167