دلار استرالیا به دلیل تورم داغ افزایش یافت، آسیا FX کاهش یافت توسط Investing.com© رویترز.

نوشته امبار واریک

Investing.com — پس از اینکه تورم مصرف کننده در سه ماهه چهارم بالاتر از حد انتظار بود، دلار استرالیا روز چهارشنبه به بالاترین سطح پنج ماهه خود رسید، در حالی که بیشتر ارزهای آسیایی حرکت اندکی داشتند زیرا ترس از رکود جهانی خوش بینی نسبت به بهبود بالقوه اقتصادی در چین را خنثی کرد.

در برابر دلار نزدیک به 1 درصد جهش کرد و به 0.7115 رسید که قوی ترین سطح آن در بیش از پنج ماه گذشته است. داده ها نشان داد که استرالیا در سه ماهه دسامبر بیش از حد انتظار افزایش یافت و احتمالاً افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی را افزایش داد.

در حالی که تورم بالا و افزایش نرخ بهره احتمالاً اقتصاد استرالیا را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، هزینه های استقراض بالاتر نیز باعث می شود دلار استرالیا جذاب تر به نظر برسد. این بانک در سال 2022 نرخ ها را 400 واحد پایه افزایش داده بود تا تورم را مهار کند و همچنین از ارز در برابر کاهش بیشتر ارزش دلار دفاع کرد.

ING در یادداشتی اعلام کرد که بانک مرکزی استرالیا باید در ماه‌های آینده نرخ‌ها را حداقل 50 واحد پایه دیگر افزایش دهد تا از افزایش فشار قیمت‌ها جلوگیری کند – سناریویی که به نفع دلار استرالیا است.

پس از اینکه داده ها نشان داد که در دسامبر بیش از حد انتظار رشد کرده است، 0.4 درصد جهش کرد و به بالاترین حد خود در پنج سال اخیر رسید. همچنین انتظار می‌رود که این روند اقدامات تشدیدکننده‌تری را توسط اداره پولی سنگاپور ایجاد کند.

پس از آنکه داده‌های یک شبه نشان داد که فعالیت برای هفتمین ماه متوالی کاهش یافته است، ارزهای آسیایی در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی ایالات متحده عقب نشینی کردند. اما دلار با تقاضای اندکی به عنوان پناهگاه امن مواجه شد و در تجارت آسیایی حرکت کمی داشت.

انتظاراتی که با سرعت کمتری افزایش خواهند یافت، باعث شد که سرمایه گذاران به عنوان پناهگاه امن ترجیحی خود انتخاب شوند، در حالی که ین ژاپن نیز در جلسات اخیر سود برد. اما بیشتر ارزهای آسیایی ریسک‌محور، در میان ترس از اینکه کند شدن رشد اقتصادی می‌تواند جریان سرمایه به این منطقه را خشک کند، قیمت‌های کمی داشتند.

در معاملات تعطیلات تا حد زیادی بدون تغییر بود، در حالی که 0.2٪ اضافه شد. 0.2% کاهش یافت در حالی که 0.5% کاهش یافت.

ترس از رکود تا حد زیادی خوشبینی نسبت به بهبود بالقوه اقتصاد چین را خنثی کرد. معامله‌گران شرط می‌بندند که اقتصاد با تعطیلات سال نو قمری تقویت می‌شود، به‌ویژه پس از آن که اکثر محدودیت‌های ضد کووید را کاهش داد و مرزهای خود را در اوایل امسال بازگشایی کرد.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/australian-dollar-rallies-on-redhot-inflation-asia-fx-muted-2987338