در حالی که کرواسی برای یورو آماده می شود، تعداد دستگاه های نقدی رو به کاهش است


2/2

© رویترز. عکس فایل: اسکناس های ارز یورو در بانک ملی کرواسی در زاگرب، کرواسی، 21 مه 2019 به تصویر کشیده شده است. رویترز/آنتونیو برونیک

2/2

زاگرب (رویترز) – برداشت پول نقد برای پرداخت شراب در بازار کریسمس زاگرب کار آسانی نیست زیرا این کشور آماده است تا یورو را در اول ژانویه معرفی کند، از جمله آماده کردن دستگاه‌های نقدی ATM با باقی گذاشتن تنها یک سوم آنها برای توزیع کونا ملی. واحد پول.

دنیس ترگواچ به رویترز گفت: “همیشه جایی برای پرداخت های نقدی تخفیف وجود دارد و وقتی پول نقد نداریم، باید برای دریافت آن به یک دستگاه خودپرداز برویم و مانند همین الان به آنجا می رویم و از کار افتاده است.”

در اواسط ماه دسامبر، بانک های کرواسی شروع به حذف تدریجی 2700 دستگاه از 4000 دستگاه خودپرداز این کشور برای برداشت کونا کردند تا آنها را برای توزیع یورو در ماه آینده آماده کنند. انجمن بانکداری کرواسی یک نقشه تعاملی از تمام دستگاه‌های خودپرداز تهیه کرده است تا به مردم کمک کند نزدیک‌ترین دستگاه را پیدا کنند.

از نظر ارزی که مردم می توانند استفاده کنند، هم کونا و هم یورو از 1 ژانویه تا 14 ژانویه در نیمه شب در گردش خواهند بود. پس از آن فقط یورو استفاده خواهد شد.

برای پاتریک ماکِک، ساکن زاگرب، مشکل عمیق‌تر از برداشت‌های نقدی است.

او به رویترز گفت: “مشکل واقعی این است که با ورود به منطقه یورو، کرواسی آخرین ویژگی حاکمیت خود را از دست می دهد. ما هیچ امکانی برای تأثیرگذاری بر جهان نداریم.”

کونا تاییدی بر حاکمیت کرواسی است.

چنین مسائلی برای برخی از کرواسی ها مهم است، زیرا کشوری نسبتاً جدید است.

کرواسی در سال 1991 استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد اما اقلیت صرب آن با حمایت بلگراد یک سوم کشور را به زور تصرف کردند. کرواسی در حمله ای در سال 1995 سرزمین های اشغالی را پس گرفت.

کرواسی از سال 2013 به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است و این دومین جمهوری یوگسلاوی سابق پس از اسلوونی خواهد بود که یورو را معرفی می کند. مارکو پریموراک، وزیر دارایی، ماه گذشته مزایای آن را برای قانونگذاران بیان کرد و گفت:

معرفی یورو اقتصاد ما را تقویت می کند، لنگر ثبات خواهد بود، ما را در برابر شوک ها و بحران های خارجی مقاوم تر و محافظت می کند و به بهبود فضای سرمایه گذاری کمک می کند.

تامارا پرکو، رئیس انجمن بانکداری کرواسی، به رویترز گفت، برای بانک ها، تغییر واحد پول هزینه هایی را به همراه دارد.

او گفت: “ما برای کل فرآیند گذار به یورو حدود 100 میلیون یورو هزینه داریم. تا آنجا که به هزینه سالانه مربوط می شود، ما 130 میلیون یورو درآمد از دست رفته در سال داریم.” او توضیح بیشتری نداد، اما گزارش‌های رسانه‌ها اشاره کرده‌اند که پس از این تغییر، بانک‌ها درآمد حاصل از تبدیل به و از یورو را از دست خواهند داد.

از جنبه مثبت ما دیگر ریسک ارزی نخواهیم داشت.

در روز بزرگ تغییر در 1 ژانویه، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و آندری پلنکوویچ، نخست وزیر، قصد دارند در خیابان های زاگرب قدم بزنند، قهوه بنوشند و هزینه آن را به یورو بپردازند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/dwindling-numbers-of-cash-machines-dispense-kunas-as-croatia-readies-for-euro-2969770