در حالی که معامله گران منتظر تصمیم فدرال رزرو توسط رویترز هستند، دلار بالاتر رفت© رویترز. عکس فایل: دلار استرالیا و دلار آمریکا در یک تصویر عکس در یک صرافی در سیدنی، استرالیا، 7 ژوئن 2016 نشان داده شده است. رویترز/ جیسون رید

توسط هری رابرتسون و ری وی

لندن/سنگاپور (رویترز) – در حالی که سرمایه گذاران به تصمیم سیاست گذاری فدرال رزرو هفته آینده نگاه می کردند، دلار در روز چهارشنبه در معاملات ضعیف افزایش یافت، در حالی که یورو درست زیر بالاترین سطح 9 ماهه معامله شد.

یورو 0.26 درصد در برابر دلار کاهش یافت و به 1.086 دلار رسید که از سطح 1.093 دلاری که در روز جمعه به آن رسیده بود، که بالاترین میزان از اوایل ماه مه بود، کمتر بود.

در همین حال، دلار در برابر ین 0.32 درصد کاهش یافت و به 129.74 ین در هر دلار رسید که در 16 ژانویه به پایین ترین سطح 8 ماهه 127.22 رسید.

آلوین تان، رئیس استراتژی آسیا FX در RBC Capital Markets، گفت که بازارها به دلیل تعطیلات سال نو قمری و نشست قریب الوقوع فدرال رزرو آرام هستند.

تان گفت: «بسیاری از آسیا هنوز در تعطیلات است. ما فدرال رزرو را به زودی معرفی می کنیم و من فکر می کنم کمی احتیاط در این مورد وجود دارد.

کاهش قیمت جهانی انرژی و در نتیجه کاهش نرخ تورم در اقتصادهای پیشرفته، گمانه زنی هایی را برانگیخته است که فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی ممکن است به زودی افزایش نرخ بهره را متوقف کنند.

این انتظارات باعث شده است که نرخ بهره که در پی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال گذشته افزایش یافت، بیش از 11 درصد از بالاترین رقم 20 ساله سپتامبر یعنی 114.78 کاهش یابد.

این شاخص در روز چهارشنبه با 0.12 درصد افزایش به 102.04 رسید. پوند با 0.25 درصد کاهش به 1.231 دلار رسید.

معامله گران به طور کلی انتظار دارند که فدرال رزرو در چهارشنبه آینده نرخ بهره را 25 واحد پایه (bps) افزایش دهد که یک پله پایین تر از افزایش 50 واحدی در دسامبر است. قبل از آن، سرمایه گذاران ارقام رشد اقتصادی سه ماهه چهارم ایالات متحده را که قرار است در روز پنجشنبه ارائه می شود، بررسی کنند.

داده‌های روز سه‌شنبه نشان داد که فعالیت‌های تجاری منطقه یورو در ژانویه به رشد متوسط ​​بازگشته است. انتظارات افزایش بیشتر نرخ از سوی بانک مرکزی اروپا نیز از یورو حمایت کرده است.

بر اساس داده‌های نظرسنجی موسسه Ifo که چهارشنبه منتشر شد، روحیه تجاری آلمان در ژانویه بهبود یافت، زیرا تورم کاهش یافت و چشم‌انداز روشن‌تر شد.

در مقابل، داده‌های روز سه‌شنبه نشان داد که فعالیت‌های تجاری ایالات متحده برای هفتمین ماه متوالی در ژانویه کاهش یافت، اگرچه رکود در بخش تولید و خدمات برای اولین بار از سپتامبر تعدیل شد.

رودریگو کاتریل، یک استراتژیست ارزی در این باره گفت: «(داده ها) فقط تأیید می کند که به عنوان مثال، انعطاف پذیری در اروپا … و چالش هایی که آنها از نظر انرژی داشته اند، آنطور که برخی انتظار داشتند مضر نبوده است. بانک ملی استرالیا (OTC:).

در عین حال، به نظر می رسد که کندی رشد در ایالات متحده از نظر فعالیت، در حال گسترش است.

در جای دیگر، دلار استرالیا در روز چهارشنبه پس از اینکه آمارهای تورم بالاتر از حد انتظار بود، به بالاترین حد بیش از پنج ماه گذشته رسید و این موضوع باعث تقویت بیشتر نرخ‌ها از سوی بانک مرکزی استرالیا شد.

آخرین بار با 0.63% افزایش به 0.709 دلار رسید.

در همین حال، پس از اینکه تورم سالانه 7.2 درصدی نیوزلند در سه ماهه چهارم کمتر از پیش بینی 7.5 درصدی بانک مرکزی بود، 0.54 درصد کاهش یافت و به 0.647 دلار رسید.

دلار در برابر همتای کانادایی خود قبل از آخرین تصمیم بانک مرکزی کانادا برای نرخ گذاری در ساعت 1500 GMT چهارشنبه با خرید 1.337 دلار کانادا تغییر چندانی نداشت.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/aussie-jumps-kiwi-slumps-after-inflation-data-2987283