در حالی که بانک مرکزی ژاپن دنده خود را تغییر می دهد، دلار خروشان به شدت سقوط می کند© رویترز. عکس فایل: مردی با ماسک محافظ از مقابل مقر بانک مرکزی ژاپن در بحبوحه شیوع بیماری کرونا (COVID-19) در توکیو، ژاپن، 22 مه 2020 عبور می کند. رویترز/ کیم کیونگ هون

نوشته آماندا کوپر

لندن (رویترز) – اکنون که آخرین بانک مرکزی جهان – بانک ژاپن – بالاخره کنترل خود را بر روی نرخ‌های بهره بلندمدت کاهش داده است، بزرگ‌ترین روند صعودی دلار در 40 سال اخیر ممکن است سرانجام متوقف شده باشد.

BOJ در روز سه‌شنبه بازارها را با یک تغییر غیرمنتظره برای کنترل بازده اوراق قرضه شوکه کرد و به نرخ‌های بهره بلندمدت اجازه داد تا در اقدامی با هدف کاهش برخی از هزینه‌های محرک‌های پولی طولانی‌مدت، بیشتر افزایش یابد.

هاروهیکو کورودا، فرماندار BOJ، که در ماه آوریل از سمت خود کناره گیری کرد، گفت که این یک اقدام فنی با هدف بهبود نحوه عملکرد بازار اوراق قرضه است و به هیچ وجه نوعی انقباض پولی نیست.

این زمان سرمایه گذاران را غافلگیر کرد و ین را تقریباً 4 درصد در برابر دلار افزایش داد که بزرگترین افزایش یک روزه آن در 24 سال گذشته است. دلار آخرین بار با 3.9 درصد کاهش به 131.60 ین رسید. بنچمارک بازدهی 10 ساله ژاپنی به بالاترین میزان خود در هفت سال گذشته – عملاً هزینه های استقراض بلندمدت را دو برابر می کند.

به گفته تحلیلگران، اقدام BOJ احتمالا تقاضا برای اوراق خزانه ایالات متحده را کاهش خواهد داد. ژاپن، بزرگترین دارنده غیر آمریکایی بدهی های دولت آمریکا در جهان، بار اوراق خزانه خود را در چند ماه گذشته کاهش داده است و آنها را برای دفاع از ین فروخته است که در مقطعی حدود 25 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده و به عنوان هزینه های پوششی. سر به فلک کشیده اند.

دلار امسال 9 درصد افزایش یافته است، زیرا فدرال رزرو نرخ بهره را برای مبارزه با تورم به بالاترین حد در 40 سال اخیر افزایش داده است. بیشترین افزایش را در برابر ین به ثبت رسانده است، که با سیاست BOJ برای کنترل بازدهی بلندمدت کاهش یافته است.

از آنجایی که سایر بانک‌های مرکزی، از بانک انگلستان، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی استرالیا، نرخ‌های خود را افزایش داده‌اند، قیمت دلار به پایان رسیده است. در برابر سبدی از ارزهای اصلی، ارز ایالات متحده به سمت بزرگترین زیان سه ماهه خود از اواخر سال 2010 پیش می رود. اما دلار تا کنون می توانست برای طولانی کردن روند صعودی خود، روی لبه خود در برابر ین حساب کند.

کیت جوکس، رئیس استراتژی FX Societe Generale (OTC:) گفت که دومین افزایش ارزش دلار از فوریه 1985 عملاً به پایان رسیده است.

او گفت: «هرچند ما جهان را بپوشیم، فدرال رزرو به سمت پایان چرخه افزایش نرخ خود می خزد. افزایش نرخ‌ها کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شود و در نهایت چیزی وجود نخواهد داشت و این پایان داستان خواهد بود.»

رابطه نزدیک بین سیاست پولی ژاپن و خزانه داری ایالات متحده پیچیدگی دیگری به داستان اضافه می کند.

پس از تصمیم BOJ، اوراق خزانه 10 ساله ایالات متحده فروخت و بازدهی را تا 13 واحد پایه بالاتر برد و به 3.71 درصد رساند. آنها آخرین بار 10 bps در روز در 3.691٪ افزایش داشتند.

اریک نلسون، استراتژیست کلان، در این باره می گوید: «کاهش بیشتر تقاضا از سوی بزرگترین دارنده اوراق خزانه در جهان باید به نوسانات بیافزاید و هر گونه فروش بالقوه مدت زمان فروش در سال 2023 را تشدید کند. ولز فارگو (NYSE:) اوراق بهادار، در یادداشت تحقیقاتی گفته شده است.

شرط بندی پوشش

افزایش نرخ‌های اولیه و همچنین افزایش کلی دلار، هزینه‌های پوششی نگهداری دارایی‌های با درآمد ثابت ایالات متحده را برای سرمایه‌گذاران ژاپنی افزایش داده است.

طبق داده‌های آدام کول، استراتژیست ارز، RBC Capital Markets، اوراق خزانه 10 ساله پوشش‌دار اکنون کمتر از -1 درصد بازدهی دارند که در اوایل سال جاری به زیر بازدهی 10 ساله JGB سقوط کرده است.

این با حرکت سه شنبه BOJ تغییر نکرده است.

از آنجایی که ژاپن نرخ سیاست را تغییر نمی‌دهد، شما همچنان برای سرمایه‌گذاران ژاپنی که دارایی‌های با درآمد ثابت دلار آمریکا را خریداری می‌کنند و ریسک ارزی خود را پوشش می‌دهند، هزینه‌های پوششی بالایی خواهید داشت، در حالی که بازدهی JGBs (اوراق قرضه دولتی ژاپن) و اعتبار درجه سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. زاخاری گریفیث، استراتژیست ارشد درجه سرمایه گذاری در CreditSights در شارلوت، کارولینای شمالی، گفت.

از آنجایی که بازدهی خزانه‌داری آمریکا با تاریخ کوتاه‌تر افزایش یافته است – که منعکس‌کننده این باور در میان سرمایه‌گذاران است که فدرال رزرو به افزایش نرخ‌ها در ماه‌های آینده ادامه می‌دهد – آنها بالاتر از نرخ‌های با تاریخ طولانی‌تر حرکت کرده‌اند که باعث می‌شود پوشش ریسک بسیار گران‌تر شود.

این امر نرخ ارز را پایین تر از نرخ فعلی یا نرخ های لحظه ای به جلو می برد، به این معنی که سرمایه گذارانی که در معرض دلار قرار گرفته اند – که آنها باید اوراق خزانه بخرند – زمانی که در نهایت آن دلارها را به ین مبادله کردند، با چشم انداز ضرر مواجه می شوند.

به گفته تحلیلگران، برخی از تحلیلگران بر این باورند که استرس مالکیت اوراق خزانه احتمالاً “در حاشیه” است، به ویژه به دلیل حجم عظیم سرمایه گذاران ژاپنی از بدهی های ایالات متحده.

نرخ‌های ارشد رابوبانک می‌گوید: «از نظر سرمایه‌گذاران ژاپنی که پول را به خانه می‌آورند – حتی اگر به عنوان مثال بر اساس دلار/ین نگاه کنید، اگر سرمایه‌گذار ژاپنی هستید، باز هم پیش از بازگشت به ین، باز هم سود زیادی در خزانه‌داری آمریکا دریافت می‌کنید. ریچارد مگوایر، استراتژیست، گفت.

“بنابراین من فکر نمی‌کنم ریاضیات به هم برسند. من فکر نمی‌کنم که این امر شاهد بازگرداندن عمده سرمایه‌گذاری ژاپنی به JGBها باشد که برای Bunds (آلمانی)، BTP (ایتالیا) و خزانه‌داری ایالات متحده منفی است.”

استراتژیست های JPMorgan (NYSE:) می گویند اوراق قرضه شرکتی با درجه بالا نیز احساس ضعف خواهند کرد، زیرا نوسانات جهانی را دامن می زند، اما یک پوشش نقره ای وجود دارد.

اریک بینستین و ناتانیل روزنبام، استراتژیست های اعتباری جی پی مورگان، گفتند: «اکنون این سؤال بر این موضوع متمرکز خواهد شد که آیا بازار معتقد است بانک مرکزی آمریکا این فقط یک تعدیل فنی است یا آغاز یک چرخش عمیق تر جنگجویان».

این دومی به معنای نوسانات بیشتر نرخ است، اما مسیری برای کاهش هزینه‌های پوشش ریسک دارد.»

(این داستان برای تثبیت نقطه عطف ین به عنوان بزرگترین سود روزانه در 24 سال گذشته تصحیح شده است، نه 34، در بند 4.)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/analysisas-bank-of-japan-switches-gears-roaring-dollar-hit-the-skids-2968034