در حالی که بانک‌های مرکزی مسیرهای متفاوتی را ترسیم می‌کنند، یورو در برابر دلار به بالاترین حد خود در ۱۰ ماه گذشته رسید

“(پاول) گفت که نرخ ها باید برای مدتی محدود شوند، اما این بازار را از گفتن این که مدت زمانی به جای دو سال ممکن است شش ماه باشد منصرف نمی کند.”

فدرال رزرو همچنین گفت که به گوشه ای در مبارزه با تورم برگشته است، اولین اعتراف صریح آن مبنی بر کند شدن افزایش قیمت ها، زیربنای انتظارات بازار مبنی بر نزدیک شدن پایان کمپین افزایش نرخ بانک مرکزی و کاهش به دنبال آن است.


© رویترز. عکس فایل: زنی اسکناس های دلار آمریکا را در این تصویر در دست دارد که در 30 مه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر/عکس فایل

سنگاپور/لندن (رویترز) – روز پنجشنبه، پیش از نشست بانک مرکزی اروپا که در آن بازارها انتظار افزایش نیم درصدی نرخ بهره را دارند، یورو در برابر دلار به بالاترین حد 10 ماهه خود رسید، یک روز پس از کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا. سرعت آن به 25 واحد پایه افزایش یافت.

کاهش شدید اختلاف نرخ ها می تواند به محرک بزرگ تری در سال جاری تبدیل شود و باید آن را به منطقه 1.15 دلاری در سه ماهه دوم برساند.

استرلینگ که روز چهارشنبه 0.47 درصد افزایش یافت، در 1.236 دلار نگه داشت و دلار در برابر ین ژاپن کاهش یافت و به 128.07 کاهش یافت که پایین ترین سطح در دو هفته اخیر است.

توسط Rae Wee و Alun John

بانک مرکزی انگلیس نیز روز پنجشنبه تشکیل جلسه می دهد و تصمیم گیری در مورد نرخ آن در ساعت 1200 GMT قبل از ECB در ساعت 1315 GMT تعیین می شود. بازارها همچنین انتظار افزایش نیم واحدی از سوی بانک مرکزی بریتانیا را دارند.

یورو در معاملات آسیایی روز پنجشنبه به 1.1034 دلار رسید که بالاترین میزان از 4 آوریل بود و در روز چهارشنبه 1.2 درصد جهش کرد. آخرین بار در 1.100 دلار بود که در آن روز تقریبا ثابت بود، زیرا تمرکز روی جلسه ECB بود.

ترنر گفت که بازار مشتقات کمترین حق بیمه را در نرخ دلار نسبت به معادل یورو از اواخر سال 2021 نشان می دهد.

همچنین دلار استرالیا که در روز پنجشنبه 1.2 درصد افزایش یافت و در معاملات اولیه آسیا در روز پنجشنبه به بالاترین سطح هشت ماهه خود یعنی 0.7158 دلار رسید، و فرانک سوئیس که در روز پنجشنبه به بالاترین حد خود از اواخر سال 2021 رسیده بود، از جمله محرک های تندتر چهارشنبه بود.

ری آتریل، رئیس استراتژی FX در بانک ملی استرالیا (OTC:) (NAB) گفت: “این یک نوع آرامش بود… اینکه چیزی وجود نداشت که واقعاً دیدگاه غالب بازار را به چالش بکشد.”

در برابر سبدی از ارزها، در روز چهارشنبه، بیش از 1% کاهش یافت و به 100.80 به پایین ترین حد در 9 ماه اخیر رسید و در روز پنجشنبه کمی بالاتر از آن معامله شد.

گزارش روز جمعه حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده آزمایش بعدی فدرال رزرو برای مبارزه با تورم خواهد بود، اگرچه آمارهای رسمی روز چهارشنبه نشان داد که فرصت های شغلی در ماه دسامبر به طور غیرمنتظره ای افزایش یافته است و به بازار کار همچنان فشرده اشاره می کند.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-plunges-as-fed-says-disinflation-now-in-play-2993725

کریس ترنر، رئیس بازارهای جهانی در ING در یادداشتی گفت: “به طور گسترده انتظار می رود افزایش 50 واحدی وجود داشته باشد، همانطور که یک پیام جنگ طلبانه است که از قیمت گذاری 75 تا 100 واحدی بیشتر در تابستان حمایت می کند.”

چشمگیرترین سقوط دلار در یک شب پس از آن اتفاق افتاد که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنفرانس خبری پس از نشست گفت که “فرآیند کاهش تورم آغاز شده است”، اگرچه او همچنین نشان داد که نرخ های بهره به افزایش خود ادامه خواهد داد و کاهش در راه نیست.