در بحبوحه بهبود روحیه ریسک، دلار آمریکا در تلاش برای افزایش بازگشت است

EUR/USD با مقاومت فوری در 1.1000 (سطح روانی، سطح ایستا) روبرو می شود. هنگامی که این جفت دوباره آن سطح را به عنوان حمایت تأیید کرد، می تواند 1.1100 (سطح روانی، سطح ایستا)، 1.1160 (سطح ایستا از آوریل 2022) و 1.1200 (سطح روانی) را هدف قرار دهد.

فدرال رزرو همچنین از انقباض کمی (QT) یا تسهیل کمی (QE) برای تنظیم اندازه ترازنامه خود و هدایت اقتصاد در جهت دلخواه استفاده می کند. QE به خرید دارایی های فدرال رزرو، مانند اوراق قرضه دولتی، در بازار آزاد برای تحریک رشد اشاره دارد و QT دقیقاً برعکس است. QE به طور گسترده ای به عنوان یک اقدام سیاست بانک مرکزی منفی USD در نظر گرفته می شود و بالعکس.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/us-dollar-struggles-to-extend-rebound-amid-improving-risk-mood-202304181004

شاخص دلار آمریکا که عملکرد دلار را در برابر سبدی از شش ارز اصلی دنبال می کند، علیرغم بسته شدن بالای 102.00 در روز دوشنبه، به سمت جنوب چرخید و به 101.50 کاهش یافت.

محرک های بازار خلاصه روزانه: دلار آمریکا پس از صعود روز دوشنبه جهت خود را معکوس می کند

 • معاملات آتی شاخص سهام آمریکا در اوایل روز سه‌شنبه در محدوده مثبت معامله می‌شود، که نشان‌دهنده گشایش بالاتر در وال استریت پس از حرکت متوالی روز دوشنبه است.
 • داده های چین نشان داد که دومین اقتصاد بزرگ جهان با نرخ سالانه 4.5 درصد در سه ماهه اول رشد کرد که بسیار قوی تر از رشد 2.9 درصدی ثبت شده در سه ماهه آخر سال 2022 بود. این میزان نیز بهتر از برآورد تحلیلگران بود. برای گسترش 4 درصدی. سایر داده‌ها نشان می‌دهند که تولید صنعتی 3.9 درصد و خرده‌فروشی 10.6 درصد به صورت سالانه افزایش یافته است، در حالی که تحلیلگران تخمین زده‌اند که 7.4 درصد است.
 • بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده پس از افزایش نزدیک به 6 درصدی در سه روز معاملاتی گذشته، بالای 3.5 درصد ثابت می ماند.
 • توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، روز دوشنبه گفت که او می خواهد شواهد بیشتری از بازگشت تورم به هدف داشته باشد.
 • اداره سرشماری ایالات متحده اطلاعات مربوط به شروع مسکن و مجوزهای ساختمانی را برای ماه مارس در روز سه شنبه منتشر خواهد کرد.
 • داده‌های منتشر شده توسط اداره سرشماری ایالات متحده در روز جمعه نشان داد که خرده‌فروشی در ماه مارس 1 درصد کاهش یافته است. در نقطه مثبت، قرائت مارس از -0.4٪ افزایش یافته و به -0.2٪ افزایش یافته است.
 • شاخص اعتماد مصرف کننده دانشگاه میشیگان (UoM) نسبت به 62 در ماه مارس در برآورد فوری آوریل به 63.5 کاهش یافت.
 • مؤلفه انتظارات تورمی مصرف کننده یک ساله در نظرسنجی UoM از 3.6 درصد در ماه مارس به 4.6 درصد افزایش یافت و باعث تقویت دلار شد.
 • کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو روز جمعه گفت: “سیاست پولی باید برای یک دوره قابل توجه و طولانی تر از آنچه بازارها پیش بینی می کنند، محکم بماند.” والر همچنین استدلال کرد که داده های اخیر نشان می دهد که فدرال رزرو پیشرفت چندانی در هدف تورم نداشته است.
 • رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، روز جمعه در مصاحبه با رویترز خاطرنشان کرد که تحولات اخیر در اقتصاد ایالات متحده با یک افزایش دیگر نرخ بهره مطابقت دارد.
 • بر اساس ابزار FedWatch گروه CME، بازارها در حال حاضر با احتمال بیش از 80 درصد افزایش 25 واحد پایه (bps) نرخ بهره فدرال رزرو در ماه می، قیمت گذاری می کنند.
 • شاخص تولید امپراتوری فدرال آمریکا در ماه آوریل از 24.6- در ماه مارس به 10.8 رسید که در مقایسه با انتظار بازار 18- بود.
 • روز چهارشنبه، فدرال رزرو کتاب بژ را منتشر خواهد کرد. اطلاعات مربوط به فروش خانه و مطالبات اولیه بیکاری در روز پنجشنبه قبل از نظرسنجی PMI تولید و خدمات S&P Global در روز جمعه در فهرست اقتصادی ایالات متحده قرار خواهد گرفت.
 • تحلیلگران BBH گفتند که در پیش نمایش انتشارات فدرال رزرو، «از جلسه 21 تا 22 مارس، داده ها نشان می دهد که فعالیت ها کند می شود، بازار کار در حال نرم شدن است و فشار قیمت ها کاهش می یابد». «به ویژه، زنجیره‌های تأمین همچنان در حال بهبود هستند. ما بر این باوریم که کتاب بژ این روندها را برجسته می کند که پس از افزایش 25 bps دیگر از یک توقف پشتیبانی می کند و در صورت نیاز درها را برای سفت شدن بیشتر باز می گذارد.
بخوانید:  بررسی پلاتس: تولید نفت خام اوپک پلاس 700 هزار بشکه در روز در نوامبر کاهش یافت

تحلیل تکنیکال: دلار آمریکا برای ادامه عملکرد بهتر از یورو تلاش می کند


اشتراک گذاری:

 • دلار آمریکا پس از یک بازگشت قاطع دو روزه قدرت خود را از دست داده است.
 • بازارها انتظار دارند که فدرال رزرو در ماه مه دوباره نرخ بهره خود را افزایش دهد.
 • چشم انداز فنی EUR/USD نشان می دهد که سوگیری صعودی دست نخورده باقی می ماند.

فدرال رزرو ایالات متحده (فدرال رزرو) دو وظیفه دارد: حداکثر اشتغال و ثبات قیمت. فدرال رزرو از نرخ بهره به عنوان ابزار اصلی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند اما باید تعادل مناسب را پیدا کند. اگر فدرال رزرو نگران تورم باشد، سیاست خود را با افزایش نرخ بهره برای افزایش هزینه استقراض و تشویق پس‌انداز سخت‌تر می‌کند. در این سناریو، دلار آمریکا (USD) احتمالاً به دلیل کاهش عرضه پول ارزش پیدا می کند. از سوی دیگر، اگر فدرال رزرو نگران افزایش نرخ بیکاری به دلیل کندی فعالیت اقتصادی باشد، می تواند تصمیم بگیرد که سیاست خود را از طریق کاهش نرخ بهره کاهش دهد. نرخ بهره پایین تر احتمالاً منجر به رشد سرمایه گذاری می شود و به شرکت ها اجازه می دهد افراد بیشتری را استخدام کنند. در این صورت انتظار می رود دلار ارزش خود را از دست بدهد.

پس از لغزش دو روزه که باعث شد این جفت در فاصله لمسی 1.0900 قرار بگیرد، EUR/USD در اوایل روز سه‌شنبه دوباره قدرت خود را به دست آورد. شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه به منطقه 60 بازگشته است که نشان دهنده عدم علاقه فروشنده است. علاوه بر این، این جفت از اواخر سپتامبر به تجارت در کانال رگرسیون صعودی ادامه می دهد.

بخوانید:  USD/CAD به بالای 1.3500 صعود کرد زیرا داده های اقتصادی ایالات متحده بر نگرانی های رشد غلبه کرد

در جهت نزولی، 1.0900 (میانگین متحرک 20 روزه (SMA) به عنوان حمایت از 1.0800 (سطح روانی)، 1.0760 (SMA 50 روزه) و 1.0720 (SMA 100 روزه) دست نخورده باقی می ماند.

سیاست فدرال رزرو چگونه بر دلار آمریکا تأثیر می گذارد؟

دلار آمریکا (USD) پس از ثبت رشدهای قوی در برابر رقبای اصلی خود برای دو روز معاملاتی متوالی، جایگاه خود را از دست داد. به نظر می‌رسد انتشار داده‌های خوش‌بینانه اقتصاد کلان از چین نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصاد جهانی را کاهش داده است. از این رو، دلار آمریکا روزهای سختی را سپری می کند که سرمایه گذاران را به عنوان پناهگاهی امن جذب می کند.