خشکسالی آرژانتین ذخایر دلار را کاهش می دهد و میخ خزنده FX را تحت فشار قرار می دهد

یک منبع وزارت اقتصاد به رویترز امکان رسمی شدن نرخ های رسمی موازی FX را رد کرد، در حالی که سخنگوی بانک مرکزی از اظهار نظر در مورد این موضوع خودداری کرد.

از زمان اعمال کنترل سرمایه در سال 2019، دولت با شکوفایی بازارهای موازی FX دست و پنجه نرم کرده است. دلار با قیمتی تقریباً دو برابر نرخ ارز رسمی معامله می‌شود، حتی بانک‌هایی که نرخ‌های غیررسمی را آشکارا ارائه می‌دهند.

خشکسالی – که به درآمد دلار ضربه می زند – اکنون شبح کاهش سریعتر ارزش پول را افزایش می دهد، که دولت در آستانه انتخابات عمومی در ماه اکتبر ناامیدانه از آن اجتناب می کند و نگران افزایش تورم سالانه 102.5 درصدی است.

برای مقابله با انحرافات، دولت در مواقعی نرخ‌های موازی خود را برای بخش‌های خاص، از جمله «دلار سویا» برای صادرکنندگان غلات و «دلار مالبک» برای شراب تعیین کرده است.

توسط والتر بیانچی و جورج اوتاولا

بوئنوس آیرس (رویترز) – طرح کاهش ارزش پول آرژانتین آهسته و پیوسته تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است زیرا خشکسالی تاریخی صادرات محصولات نقدی سویا و ذرت را تحت فشار قرار داده و ذخایر دلاری مورد نیاز این کشور برای تقویت پزو را تخلیه کرده است.

2/2

© رویترز. عکس فایل: در این تصویر تصویری که در 17 اکتبر 2022 گرفته شده است، یک اسکناس صد پزو آرژانتین روی چند اسکناس صد دلاری قرار دارد. رویترز/آگوستین مارکاریان/تصویر

2/2

افزایش فشار بر ارز باعث شده است که دلار در بازارهای موازی با 400 پزو به ازای هر دلار معامله شود، در حالی که نرخ رسمی 205 پزو است.

بخوانید:  گاوهای XAG/USD به دنبال به دست گرفتن کنترل هستند، فراتر از 24.00 دلار در انتظار حرکت هستند

سویا، دلار مالبک

سانتیاگو مانوکیان، اقتصاددان در شرکت مشاوره اکولاتینا، گفت: «این طرح مبادله ای را که دولت در تلاش است با کاهش ارزش تدریجی اجرا کند، که جایگزینی برای جلوگیری از شوک شدید کاهش ارزش است، تحت فشار قرار می دهد.

این پاشنه آشیل استراتژی دولت است».

وام دهنده مستقر در واشنگتن روز سه شنبه تایید کرد که آرژانتین به دنبال کاهش اهداف ذخایر با صندوق بین المللی پول است و دو بازپرداخت این هفته را تا 31 مارس به تعویق خواهد انداخت.

ماکسیمیلیانو دونزلی، تحلیلگر IOL، گفت که کاهش شدید ارزش پول علیرغم فشار فزاینده بعید است و نرخ های موازی موقت و هدفمند محتمل تر است.

کاهش ذخایر همچنین نگرانی‌ها را در مورد توانایی آرژانتین برای بازپرداخت بدهی‌های خارجی بزرگ از جمله با صندوق بین‌المللی پول (IMF) که سال گذشته قراردادی 44 میلیارد دلاری با این کشور منعقد کرد، افزایش داده است.

او گفت: «مردم منتظر شتابی هستند تا آن را با نرخ سود (۷۸ درصد) و تورم همسو کنند، اگرچه دولت می‌تواند به تعویق خود ادامه دهد تا فشار بیشتری بر قیمت‌ها وارد نشود.

گوستاوو بر، اقتصاددان محلی، گفت که “خونریزی روزانه” ذخایر نگرانی فزاینده ای است، زیرا معامله گران از نزدیک آنچه را که با میخ خزنده پزو اتفاق افتاد، مشاهده می کنند.

داده‌های معامله‌گران نشان می‌دهد که این کشور آمریکای جنوبی نرخ مبادله رسمی پزو-دلار خود را با مداخلات ارزی منظم کنترل می‌کند، اما هزینه انجام این کار در حال افزایش است و تنها در ماه مارس 1.2 میلیارد دلار ارز به فروش رسیده است.

بخوانید:  سهام ایالات متحده دیرتر عمر می کند، اما نمودار هفتگی و فصلی شوم است

وی گفت: «کاهش ارزش تهاجمی در ماه های آینده رخ نخواهد داد.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/argentina-drought-saps-dollar-reserves-pressuring-fx-crawling-peg-3036461