خبرگزاری رویترز نوشت: لبنان نرخ ارز رسمی را 90 درصد کاهش داد

در غیاب اصلاحات برای رفع حفره 70 میلیارد دلاری در سیستم مالی، سپرده‌گذاران بار فروپاشی را به دوش می‌کشند، زیرا پس‌اندازهای ارزی خود را منجمد کرده‌اند یا با زیان سنگین مجبور به برداشت پوند شده‌اند.

بانک مرکزی نرخ رسمی جدید 15000 پوندی در هر دلار را تأیید کرد و نرخ 1507.5 پوندی را که برای چندین دهه قبل از سقوط ارز ثابت شده بود، کنار گذاشت.

اما صندوق بین‌المللی پول گفت که پیشرفت در اجرای اصلاحات در سال گذشته «بسیار کند» باقی مانده است و بخش عمده آن با وجود بحرانی که بی‌ثبات‌کننده‌ترین مرحله لبنان از زمان جنگ داخلی 1975-1990 است، هنوز انجام نشده است.

مقامات لبنانی پذیرش نرخ جدید ارز رسمی را گامی در جهت یکسان سازی مجموعه ای از نرخ هایی توصیف کرده اند که در طول بحران به وجود آمده اند.

ناصر سعیدی، وزیر اسبق اقتصاد و معاون بانک مرکزی در یادداشتی گفت که این اقدام «ادامه (الف) سیاست شکست‌خورده تثبیت/تثبیت نرخ ارز است که بزرگترین بحران مالی تاریخ را ایجاد کرده است.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/lebanon-devalues-official-exchange-rate-by-90-2992994

ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی روز سه شنبه به رویترز گفت این تغییر همچنین منجر به کاهش ارزش سهام بانک ها خواهد شد.

توفیک گاسپارد، اقتصاددانی که به عنوان مشاور صندوق بین المللی پول و وزیر دارایی لبنان کار کرده است، گفت که این اقدام یک تحول بزرگ در تصویر بزرگتر نیست.

پوند از زمان سقوط مالی در سال 2019 پس از دهه‌ها فساد، هزینه‌های گزاف و سوءمدیریت نخبگان حاکم در لبنان سقوط کرده است که این بحران را علی‌رغم فقر فزاینده رها کرده است.

بیروت (رویترز) – لبنان برای اولین بار در 25 سال گذشته نرخ ارز رسمی خود را در روز چهارشنبه کاهش داد و 90 درصد آن را تضعیف کرد، اما همچنان ارز محلی را بسیار پایین تر از ارزش بازار خود قرار داد.

آنها به سپرده گذاران فقیر می گویند که شما مقداری بیشتر به دست خواهید آورد، اما تورم و مالیات آن را می خورد.

همچنین قرار است برای عوارض گمرکی در کشور اعمال شود که به شدت به واردات بستگی دارد.

نرخ جدید برای برداشت‌های محدود به ارز محلی از حساب‌های دلار آمریکا اعمال خواهد شد که سپرده‌گذاران از سال ۲۰۱۹ تا حد زیادی قادر به برداشت ارز از آن نیستند.

وی گفت: در پی بزرگترین فروپاشی بانکی در تاریخ معاصر، در 3-1/2 سال گذشته هیچ اقدامی انجام نشده است.

فعالان بازار گفتند که پوند در روز چهارشنبه در بازار موازی که بیشتر معاملات در آن انجام می شود، در حدود 60000 دلار در حال تغییر است.

یکسان سازی چند نرخ ارز یکی از چندین گامی است که صندوق بین المللی پول برای لبنان به دنبال بسته کمکی 3 میلیارد دلاری است که به آن کمک می کند تا از بحران خارج شود.

2/2

© رویترز. مردی اسکناس‌های پوند لبنان را در یک صرافی در بیروت، لبنان، 5 ژانویه 2022 می‌شمرد. رویترز/محمد آذاکر/فایل

2/2

برداشت پوند لبنان از حساب های ارزی با نرخ رسمی جدید همچنان با کاهش 75 درصدی بر اساس نرخ روز چهارشنبه مواجه خواهد شد.

ادامه یک سیاست “شکست خورده”.