حداد می گوید برزیل و آرژانتین تجارت را تشویق می کنند. کاهش ارزش پول رایج توسط رویترز© رویترز. عکس فایل: فرناندو حداد وزیر اقتصاد جدید برزیل در کاخ پلانالتو در برازیلیا، برزیل در 5 ژانویه 2023 دیده می شود. رویترز/آدریانو ماچادو/عکس فایل

نوشته لیساندرا پاراگواسو

بوئنوس آیرس (رویترز) – فرناندو حداد، وزیر دارایی برزیل، اواخر روز یکشنبه ایده یک واحد پول مشترک بین آرژانتین و برزیل را رد کرد و گفت این کشورها به دنبال راه‌هایی برای تحریک تجارت دوجانبه هستند اما ارزهای خود را خاموش نمی‌کنند.

اظهارات وی پس از آن بیان شد که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل و آلبرتو فرناندز، رهبر آرژانتین، مقاله مشترکی را منتشر کردند و گفتند که هدف آنها برای یکپارچگی اقتصادی بیشتر شامل مطالعات پول مشترک آمریکای جنوبی است.

حداد که سال گذشته در مقاله‌ای چنین احتمالی را مطرح کرد، گفت با توجه به کمبود دلار آمریکا در آرژانتین، رفع موانع تجاری بین دو اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی می‌تواند شامل استفاده از یک ارز واحد برای تجارت باشد. او گفت اما این به معنای پایان رئال برزیل نیست.

حداد هنگام ورود به بوئنوس آیرس در آستانه اولین سفر بین المللی لولا به خبرنگاران گفت: “تجارت واقعا بد است و مشکل دقیقاً ارز خارجی است، درست است؟ بنابراین ما در تلاش هستیم راه حلی پیدا کنیم، چیزی مشترک که بتواند تجارت را رشد دهد.” از زمان تحلیف او در 1 ژانویه.

او گفت که تجارت آرژانتین با برزیل به دلیل کمبود دلار در همسایه جنوبی آسیب دیده است، جایی که یک بحران اقتصادی باعث شده است که دولت برای تکمیل ذخایر ارز خارجی با نرخ تورم نزدیک به 100 درصد در سال گذشته مبارزه کند.

حداد خاطرنشان کرد که آرژانتین یکی از خریداران مهم کالاهای صنعتی برزیل است و “چندین احتمال” برای دور زدن مشکلات ارزی آن وجود دارد، هرچند تصمیمی گرفته نشده است.

حداد در پاسخ به این سوال که آیا می‌تواند جزئیات بیشتری در مورد مسئله ارز ارائه دهد، تایید کرد که این موضوع را در روزهای آینده روشن خواهد کرد و به طنز اضافه کرد: “به ویژه به این دلیل که برخی می‌گویند پایان واقعی خواهد بود.”

اوایل روز یکشنبه، لولا و فرناندز در مقاله‌ای که در وب‌سایت آرژانتینی پرفیل منتشر شد، گفتند که «مذاکرات را در مورد ارز مشترک آمریکای جنوبی که می‌تواند برای جریان‌های مالی و تجاری استفاده شود، پیش ببرند».

فایننشال تایمز پیش از این به نقل از وزیر اقتصاد آرژانتین، سرجیو ماسا گزارش داده بود که کشورهای همسایه این هفته اعلام خواهند کرد که کار مقدماتی را برای یک ارز مشترک آغاز می کنند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/brazil-argentina-to-encourage-trade-says-haddad-plays-down-common-currency-2985791