جهش ین؛ پیش از انتشار آمارهای تورم آمریکا توسط رویترز، دلار آزمایشی است© رویترز. عکس فایل: یک اسکناس صد دلاری آمریکا و اسکناس های 10000 ینی ژاپنی در این تصویر در توکیو، 28 فوریه 2013 دیده می شود. رویترز/ شوهی میانو

توسط Rae Wee

سنگاپور (رویترز) – ین روز پنجشنبه به دلیل انتظارات از بررسی اثرات جانبی تسهیل پولی توسط بانک مرکزی ژاپن تقویت شد، در حالی که دلار عقب نشینی خود را متوقف کرد و در آستانه تورم ایالات متحده در برابر یورو نزدیک به پایین ترین سطح هفت ماهه خود متزلزل شد. داده های بعد در روز

به دنبال گزارش یومیوری مبنی بر اینکه BOJ اثرات جانبی تسهیل پولی خود را در جلسات سیاست هفته آینده بررسی خواهد کرد و ممکن است اقدامات بیشتری برای اصلاح انحرافات در منحنی بازدهی انجام دهد، ین ژاپن تقریباً 0.7 درصد جهش کرد و به 131.58 در هر دلار در معاملات اولیه آسیا رسید. ین آخرین خرید 131.92 در هر دلار است.

این خبر به دنبال تغییرات غیرمنتظره BOJ در ماه دسامبر برای کنترل بازده اوراق قرضه منتشر شد، اگرچه این اقدام نتوانست به انحرافات ایجاد شده در بازار اوراق قرضه ناشی از خرید گسترده اوراق قرضه بانک مرکزی رسیدگی کند.

ساکتاندی سوپات، رئیس منطقه ای تحقیقات و استراتژی FX در Maybank گفت: «این گزارش احتمالاً به خوش بینی (ین) می افزاید.

“اجلاس آتی BOJ…انتظارات اصلاحات رو به بالا در پیش بینی تورم بانک و اعلام آینده رئیس جدید BOJ، احتمالاً به انتظارات تغییر سیاست کمک خواهد کرد.”

در جای دیگر، دلار با احتیاط ثابت ماند و پیش از آمارهای تورم ایالات متحده که در اواخر روز پنجشنبه منتشر شد، که وضوح بیشتری را در مورد میزان تورم در بزرگترین اقتصاد جهان و در مسیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو ارائه می دهد.

پوند تغییر اندکی در 1.21505 دلار داشت، در حالی که 0.02 درصد بالاتر بود و به 103.14 رسید، اگرچه فاصله چندانی با پایین ترین سطح هفت ماهه خود یعنی 102.93 که در اوایل هفته داشت، باقی نماند.

پیش بینی ها مبنی بر اینکه فدرال رزرو به پایان کمپین سختگیرانه سیاست پولی تهاجمی خود نزدیک می شود و ممکن است مجبور نباشد نرخ های بهره را به همان اندازه ای که قبلاً تصور می شد افزایش دهد، باعث شده است که ارزش دلار در سال جاری به پایین ترین سطح خود در برابر همتایان خود برسد.

کارول کنگ، یک استراتژیست ارزی در بانک مشترک المنافع استرالیا، گفت: «من فکر می‌کنم اگر ما گزارش CPI نسبتاً ملایمی دریافت کنیم… این نشان می‌دهد که تورم در یک روند نزولی پایدار است، چیزی که FOMC به دنبال آن است. OTC :).

یورو پس از صعود به اوج هفت ماهه 1.07765 دلاری در جلسه قبل، آخرین 0.07 درصد افزایش به 1.0764 دلار رسید.

“یورو… به دلیل قیمت گذاری مجدد برای FOMC تقویت شده است و همچنین علاوه بر آن، ما به این بانک مرکزی اروپا که با تأخیر جنگجویان تبدیل شده ایم، داریم.”

قیمت 0.11 درصد افزایش یافت و به 0.69135 دلار رسید، در حالی که لبه با 0.13 درصد افزایش به 0.6375 دلار رسید.

داده های تورم استرالیا که در روز چهارشنبه منتشر شد نشان داد که تورم سالانه پس از یک افت غیرمنتظره به 6.9 درصد در ماه اکتبر، دوباره به 7.3 درصد در ماه نوامبر افزایش یافت، که نشان دهنده چالشی است که بانک مرکزی استرالیا در تلاش برای خنک کردن اقتصاد با آن مواجه است.

راب کارنل، رئیس تحقیقات منطقه ای ING، آسیا-اقیانوسیه، گفت: “برخی افزایش های بزرگ در قیمت تعدادی از قطعات به این معنی است که ممکن است ما منتظر باشیم تا بتوانیم با اطمینان “اوج تورم” را در استرالیا بنامیم.

دو ارز ضد پود سال را در شرایطی که چین دوباره بازگشایی می‌کند، سال را با شرایطی قوی آغاز کرده‌اند که باعث افزایش تقاضا برای دارایی‌های پرریسک‌تر شده است.

چینی ها در روز پنج شنبه به 6.7545 در هر دلار رسیدند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/yen-jumps-dollar-tentative-ahead-of-us-inflation-data-2978614