توضیح دهنده-ین از آستانه کلید 150 گذشته است. بعدش چی؟ توسط رویترز

با این حال، کیشیدا تا کنون از سیاست فوق‌العاده سست BOJ و کورودا دفاع می‌کند، کسی که با درخواست برخی از قانون‌گذاران مخالف برای کناره‌گیری قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری خود مواجه است.

اما این اقدامات نتوانست از افزایش 7 درصدی دلار در برابر ین از زمان مداخله در 22 سپتامبر جلوگیری کند. در حالی که ین گهگاه تغییرات مشکوکی داشته است، مقامات فاش نکرده اند که آیا از آن زمان تاکنون وارد عمل شده اند یا خیر.

اگر انتقادات عمومی نسبت به سیاست BOJ افزایش یابد، بانک مرکزی ممکن است تحت فشار قرار گیرد تا ارتباطات خود را در مسیر سیاست آینده اصلاح کند. برخی تحلیل‌گران می‌گویند که این می‌تواند منجر به تغییر نهایی YCC شود، زمانی که هاروهیکو کورودا، فرماندار کُرودا، دوره ریاست‌جمهوری خود را در آوریل به پایان برساند.

ژاپن در ماه گذشته تقریباً 2.8 تریلیون ین (18.6 میلیارد دلار) را صرف خرید و فروش دلار و مداخله خرید ین کرد، زمانی که مقامات برای اولین بار از سال 1998 در بازارها برای تقویت ین اقدام کردند.

در حالی که مقامات وجود یک خط در شن در ذهن را انکار می کنند، چنین عوامل سیاسی به این معنی است که آنها باید مراقب دفاع از آستانه های روانشناختی مهم باشند. آنها همچنین به نمودارهای فنی سطوح پشتیبانی کلیدی برای ارز ژاپن نگاه می کنند که اگر شکسته شود، می تواند کاهش آن را تسریع کند.

این بدان معناست که توکیو از مداخله به گونه ای که به نظر می رسد از سطح ین خاصی دفاع می کند، اجتناب خواهد کرد. بنابراین، هر گونه مداخله آتی زمانی بیشتر محتمل است که سقوط ارز با سرعت بیشتری همراه شود، مانند 22 سپتامبر، زمانی که تقریباً یک ین کامل را در مدت کوتاهی از دست داد.

از آن زمان، سیاست گذاران بارها تهدید کرده اند که در برابر حرکت های نوسان ین اقدام خواهند کرد. آنها همچنین با موفقیت لابی کردند تا در بیانیه رهبران مالی G7 در هفته گذشته گنجانده شود که مقامات از نزدیک بر “نوسانات اخیر” در بازارها نظارت خواهند کرد.

(1 دلار = 150.2400 ین)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/explaineryen-is-past-key-150-threshold-whats-next-2917844

از آخرین مداخله ژاپن در خرید ین چه اتفاقی افتاده است؟

نقطه درد، خط بعدی در شن کجاست؟

BOJ چه کاری می تواند انجام دهد؟

3/3

© رویترز. یکی از کارمندان شرکت بازرگانی ارز Gaitame.com در مقابل مانیتورهایی کار می کند که نرخ مبادله ین ژاپن را در برابر دلار آمریکا در اتاق معاملات آن در توکیو، ژاپن، 21 اکتبر 2022 نشان می دهد. رویترز/ کیم کیونگ هون

2/3

BOJ با کنترل اجباری بازدهی 10 ساله در اطراف هدف صفر درصد خود با خرید نامحدود اوراق قرضه، به سفته بازان چراغ سبز نشان می دهد تا ین را کاهش دهند و در تضاد با تلاش های دولت برای کند کردن کاهش شدید ارز است.

در زیر جزئیاتی در مورد نحوه واکنش سیاستگذاران ژاپنی آمده است:

با توجه به اینکه بهبود اقتصادی هنوز شکننده است، بانک مرکزی ژاپن تمایلی به تغییر نرخ بهره فوق‌العاده پایین یا سیاست‌های غیرقانونی خود را نشان نداده است، که عامل اصلی پایین آوردن ین هستند.

برخی از بازیگران بازار به بالاترین قیمت دلار/ین در سپتامبر 1990 یعنی 152.30 به عنوان آستانه بعدی اشاره می کنند. برخی دیگر می گویند که تا 160 مانع عمده ای وجود ندارد. شکستن بالای 160 این جفت را به سطوحی می رساند که از زمان توافق Plaza در سال 1985 مشاهده نشده بود. اقتصادها، از جمله ژاپن، اقدامات هماهنگی برای معکوس کردن روند صعودی دلار انجام دادند.

این اظهارات نشان دهنده نیاز ژاپن به احترام به توافق ضمنی میان کشورهای پیشرفته G7 است که مداخله تنها زمانی توجیه می شود که هدف آن هموارسازی “نوسانات بیش از حد و حرکت های بی نظم” در بازار باشد.

اما بانک مرکزی در تلاش است تا سیاست کنترل منحنی بازده (YCC) خود را حفظ کند، زیرا افزایش نرخ‌های بهره جهانی، بازده اوراق قرضه 10 ساله را بالاتر از سقف ضمنی 0.25 درصد آن قرار می‌دهد و فشار صعودی را بر کل منحنی بازده وارد می‌کند.

توکیو (رویترز) – ین برای اولین بار از سال 1990 از سطح روانی کلیدی 150 در برابر دلار عبور کرد و تهدیدهای مکرر سیاستگذاران ژاپنی مبنی بر مداخله برای مقابله با نوسانات بیش از حد بازار ارز را به چالش کشید.

نخست‌وزیر فومیو کیشیدا با انتقاد قانون‌گذاران به دلیل کوتاهی در کاهش سقوط بی‌امان ین، که هزینه‌های واردات و هزینه‌های زندگی خانوارها را بالا می‌برد، مواجه شده است.

نوشته لیکا کیهارا

چه چیزی می تواند محرک برای مداخله بعدی باشد؟

سیاست گذاران بارها گفته اند که در تصمیم گیری برای مداخله به سرعت حرکت ین نگاه می کنند، نه سطح آن.