توضیح دهنده- معنای واقعی “اتحادیه ارز” برزیل و آرژانتین توسط رویترز چیست؟© رویترز. لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل و آلبرتو فرناندز، رئیس‌جمهور آرژانتین، در مراسم امضای توافق‌نامه دوجانبه در اولین سفر رسمی لولا داسیلوا به خارج از کشور پس از تحلیف وی، در کاخ ریاست جمهوری کاسا روزادا در B.

نوشته مارسلا آیرس

برازیلیا (رویترز) – برزیل و آرژانتین روز یکشنبه شور و هیجانی را در مورد احتمال یک “اتحاد ارزی” برانگیختند، اگرچه بعید است که دو کشور به این زودی ها ارزش واقعی یا پزو را کنار بگذارند. پس این طرح چیست؟

آنها چه گفتند؟

در نامه ای مشترک، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور جدید برزیل و آلبرتو فرناندز، رهبر آرژانتین، گفتند که می خواهند “مذاکرات در مورد ارز مشترک آمریکای جنوبی” را پیش ببرند تا برای جریان های مالی و تجاری استفاده شود.

این موضوع باعث شد تا صحبت‌هایی در مورد ارز منطقه‌ای به سبک اتحادیه اروپا برای آمریکای جنوبی ایجاد شود، اگرچه مقامات از آن زمان آن را کم‌اهمیت کرده‌اند و تحلیلگران می‌گویند که یک اتحادیه ارزی کامل چشم‌اندازی دور است.

لولا از آن زمان گفته است که مذاکرات اولیه بر ایجاد یک واحد ارزش مشترک برای تجارت دوجانبه برای کاهش اتکا به دلار آمریکا متمرکز است.

گابریل گالیپولو، دبیر اجرایی وزارت دارایی برزیل، به رویترز گفت که “واحد حساب منطقه ای” در کنار اعتبار افزایش یافته برای حمایت از صادرات به آرژانتین از طریق بانک هایی که در این کشور فعالیت می کنند، ارائه می شود.

او گفت که دولت برزیل به بانک‌هایی که به تامین مالی کمک می‌کنند ضمانت‌هایی ارائه می‌کند، در حالی که آرژانتین، صادرکننده بزرگ غلات، باید از طریق دارایی‌های سخت مانند غلات، گاز یا نفت وثیقه ارائه کند.

پس یورو آمریکای جنوبی وجود ندارد؟

بر اساس این طرح، پزو رئال برزیل و پزو آرژانتین همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند و مناقصه جدید به شدت تجارت را هدف قرار می‌دهد. این بسیار متفاوت از، مثلاً، یورو است که برای انواع تراکنش ها در بلوک اروپایی استفاده می شود.

این مناقصه در اتاق های پایاپای برای انجام پرداخت های تجاری بین دو کشور استفاده می شود و تا حدی به کاهش اتکا به دلار کمک می کند. این برای آرژانتین که پس از سال ها بحران بدهی با ذخایر کم ارز خارجی دست و پنجه نرم می کند، کلیدی است.

فابیو، استاد اقتصاد در دانشگاه فدرال ABC گفت: “این ارز در برزیل یا آرژانتین گردش نمی کند. این ارز به طور خاص مخرج مشترک مبادلات تجاری است.”

چه ارزشی دارد؟

گالیپولو به رویترز گفت که چگونه ارز جدید ارزش گذاری می شود هنوز مورد بحث است، اما دولت برزیل به دنبال استیبل کوین ها به عنوان یک مرجع احتمالی است.

استیبل کوین‌های دیجیتال که به دارایی‌هایی مانند طلا یا ارزهای اصلی مانند یورو، پوند و دلار آمریکا متصل شده‌اند، در حالی ظهور کرده‌اند که ناشران به دنبال گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال هستند که عموماً مقررات‌ناپذیر و بی‌ثبات هستند.

گالیپولو گفت: بدیهی است که رئال بیشترین وزن را در معادله خواهد داشت زیرا نقدشوندگی ترین ارزی است که ما در بازار بین المللی داریم.

آیا این قبلا امتحان شده است؟

در اواخر دهه 1980، برزیل و آرژانتین درباره ایده یک ارز مشترک برای تجارت به نام “گاوچو” بحث کردند که به دلیل چالش در اجرای این ایده، از بین رفت. در سال 2019، ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهور سابق برزیل، طرح‌هایی را برای یک اتحادیه ارزی مطرح کرد که هرگز محقق نشد.

با این حال، تیم اقتصادی دولت برزیل اکنون فکر می‌کند که یک مناقصه متمرکز بر تجارت و تامین مالی افزایش یافته می‌تواند به این کشور آمریکای جنوبی کمک کند تا تجارت با آرژانتین را که در سال‌های اخیر به چین از دست داده است، بازگرداند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/explainerwhat-brazil-and-argentinas-currency-union-really-means-2986204