توضیح دهنده-مداخله ارزی ژاپن برای مبارزه با ین ضعیف چگونه خواهد بود؟ توسط رویترز

در هر دو مورد، وزیر دارایی دستور نهایی مداخله را صادر خواهد کرد. بانک ژاپن به عنوان یک عامل عمل می کند و دستور را در بازار اجرا می کند.

برخی از سیاست گذاران می گویند که مداخله تنها در صورتی به یک گزینه تبدیل می شود که ژاپن با تهدید «سه گانه» – فروش ین، سهام داخلی و اوراق قرضه – مواجه شود که شبیه خروج سرمایه شدید در برخی از اقتصادهای نوظهور است.

این بدان معناست که محدودیت‌هایی برای مدت زمانی وجود دارد که می‌تواند مداخله کند، برخلاف مداخله فروش ین – جایی که توکیو می‌تواند به صدور صورت‌حساب برای افزایش ین ادامه دهد.

چگونه کار می کند؟

ذخایر خارجی ژاپن 1.33 تریلیون دلار است که دومین ذخایر بزرگ جهان پس از چین است و احتمالاً عمدتاً از دلار تشکیل شده است. در حالی که فراوان است، اگر هر بار که توکیو وارد می شود، مبالغ هنگفتی برای تأثیرگذاری بر نرخ ها مورد نیاز باشد، می تواند به سرعت کاهش یابد.

در زیر جزئیاتی در مورد نحوه عملکرد مداخله خرید ین، احتمال وقوع این اتفاق و همچنین چالش ها آمده است:

چه چیزی توکیو را وادار به خرید مجدد ین می کند؟

وزیر دارایی شونیچی سوزوکی در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای جلوگیری از سقوط ین می توان انجام داد، از اظهار نظر خودداری کرد.

مداخله ارزی همچنین مستلزم رضایت غیررسمی همتایان ژاپنی G7، به ویژه ایالات متحده، در صورتی که در برابر دلار/ین انجام شود، خواهد بود. با توجه به اینکه واشنگتن به طور سنتی با ایده مداخله ارزی مخالف است، کار آسانی نیست، مگر در موارد نوسان شدید بازار.

بخوانید:  معاملات آتی مس - واکنش بالاتر از ناحیه پاهای مساوی


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/explainerwhat-would-japans-currency-intervention-to-combat-a-weak-yen-look-like-2887348

هنگامی که ژاپن برای جلوگیری از افزایش ین مداخله می کند، وزارت دارایی اسکناس های کوتاه مدتی را برای افزایش ین صادر می کند که سپس می تواند برای تضعیف ارزش پول ژاپن در بازار بفروشد.

مداخله خرید ین دشوارتر از فروش ین است.

توسط لیکا کیهارا و تتسوشی کاجیموتو

آخرین بار ژاپن چه زمانی مداخله خرید ین را انجام داد؟

مداخله خرید ین بسیار نادر بوده است. آخرین باری که ژاپن برای حمایت از ارز خود مداخله کرد در سال 1998 بود، زمانی که بحران مالی آسیا باعث فروش ین و خروج سریع سرمایه از منطقه شد. قبل از آن، توکیو برای مقابله با سقوط ین در سال های 1991-1992 مداخله کرد.

توکیو (رویترز) – دولت ژاپن اعلام کرد که آماده است در صورت تداوم حرکت های “سریع و یک طرفه” در بازار ارز، اقدامی انجام دهد و زنگ خطر خود را نسبت به سقوط ین به پایین ترین حد در 24 سال اخیر نشان دهد.

اگر قرار بود برای جلوگیری از سقوط ین مداخله کند، مقامات باید از ذخایر خارجی ژاپن برای فروش دلار در بازار در ازای ین استفاده کنند.

چالش ها چیست؟

مداخله ارزی پرهزینه است و با توجه به دشواری تأثیرگذاری بر ارزش آن در بازار عظیم ارز جهانی، به راحتی می تواند شکست بخورد.

این یکی از دلایل کلیدی است که به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته می شود، که توکیو تنها زمانی که مداخله شفاهی برای جلوگیری از سقوط آزاد ین شکست می خورد، آن را سبز می کند. سرعت کاهش ین، نه فقط سطوح، در تصمیم گیری مقامات در مورد اینکه آیا و چه زمانی وارد عمل شوند، بسیار مهم است.

بخوانید:  افزایش نرخ ها در جلسات بعدی ادامه خواهد داشت

هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «من نگران حرکات سریع و یک طرفه اخیر در بازار ارز هستم.

جدای از مداخله کلامی، ژاپن چندین گزینه برای جلوگیری از سقوط بیش از حد ین دارد. از جمله آنها مداخله مستقیم در بازار ارز و خرید مقادیر زیادی ین است.

با توجه به وابستگی شدید اقتصاد به صادرات، ژاپن از لحاظ تاریخی بر روی جلوگیری از افزایش شدید ین تمرکز کرده است و رویکردی غیرمستقیم برای کاهش ین در پیش گرفته است.


© رویترز. عکس فایل: سکه ها و اسکناس های ین ژاپن در این تصویر تصویری دیده می شود که در 16 ژوئن 2022 گرفته شده است. رویترز/فلورانس لو/تصویر

این اظهارات مشابه آنهایی است که در ژوئن بیان شد، زمانی که دولت و بانک مرکزی اعلام کردند که در بیانیه مشترک نادری که پس از سقوط ارزش پول ژاپن به پایین‌ترین سطح 20 سال اخیر صادر شد، «نگران» و آماده پاسخگویی به سقوط شدید ین هستند. 134.55 در برابر دلار. روز چهارشنبه، ین به 144.38 در هر دلار سقوط کرد که پایین ترین سطح از سال 1998 است.