تورم اصلی PCE (سالانه) در ژانویه به 4.7 درصد در مقابل 4.3 درصد پیش بینی شده افزایش یافت.

دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده، شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی اصلی، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای نرخ تورم را منتشر می‌کند. یک عدد بالاتر از حد اجماع در مورد PCE معمولاً به این معنی است که مصرف کنندگان پول بیشتری را نسبت به پیش بینی کارشناسان در یک مجموعه اولیه از محصولات خرج می کنند. تصویر واقعی‌تر از رفتار قیمت‌گذاری با کنار گذاشتن قیمت‌های محصولات با قیمت‌های متغیر، مانند غذا و انرژی، از قرائت “هسته” ارائه می‌شود. اگر این رقم بیشتر از حد انتظار باشد و بنابراین نشان دهد که تورم در حال افزایش است، ممکن است منجر به این شود که فدرال رزرو در نهایت سیاست پولی خود را سخت تر کند که ارزش دلار آمریکا را افزایش می دهد.

چه زمانی برنامه ریزی شده است که مخارج اصلی مصرف شخصی ایالات متحده – شاخص قیمت (MoM) منتشر شود؟

ما پیش‌بینی می‌کنیم که شتابی فراتر از اجماع هم در PCE اصلی و هم در PCE اصلی، از 0.1% MoM و 0.3% MoM در دسامبر به 0.6% MoM و 0.5% MoM برسد. در صورت تحقق، این خوانش‌ها به‌عنوان تقویت کننده ریسک‌های سیاست‌های جنگ‌طلب فدرال رزرو تلقی می‌شوند و در حاشیه ممکن است وزن بیشتری را برای سناریوی افزایش 50 واحدی در مارس ایجاد کند. در عین حال، خواندن ضعیف‌تر از حد انتظار، نسبت به اجماع جنگ‌طلبانه‌تر، غافلگیری قابل‌توجه‌تری را نشان می‌دهد، و به همین دلیل باید به عنوان یک ریسک دنباله تاکتیکی در نظر گرفته شود. این گفت که ما گمان می‌بریم که نوار غافلگیری نزولی PCE برای ایجاد چالش واقعی تغییر اخیر در انتظارات سیاست فدرال رزرو بسیار بالا باشد. غافلگیری اطلاعات ضعیف به خصوص احتمالاً منجر به گمانه زنی در مورد دلایل احتمالی “فنی” پشت آن می شود که ممکن است اعتبار آن و در نهایت تاثیر آن بر بازار را تضعیف کند.

گزارش شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی چه زمانی خواهد بود و چگونه می تواند بر EUR/USD تاثیر بگذارد؟

دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده در روز جمعه گزارش داد که تورم در ایالات متحده، همانطور که با شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی (PCE) اندازه گیری می شود، از 5.3 درصد در دسامبر به 5.4 درصد در ماه ژانویه به 5.4 درصد افزایش یافت. این رقم بالاتر از انتظار بازار 4.9 درصد بود.

علاوه بر این، سرمایه گذاران نظرات فیلیپ جفرسون، رئیس فدرال رزرو و لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند را به دقت بررسی خواهند کرد، به ویژه پس از اینکه مستر در هفته گذشته گفت: “من یک مورد اقتصادی قانع کننده برای افزایش نیم واحدی نرخ بهره در جلسه گذشته دیدم”.

Dhwani Mehta یک چشم انداز فنی مختصر برای این بزرگ ارائه می دهد و توضیح می دهد: “EUR/USD از خط حمایت روزانه حیاتی در 1.0578 دفاع می کند که به سمت نمایش تورم PCE ایالات متحده می رود. میانگین متحرک 21 روزه (DMA) در آستانه برش 50 DMA از بالا است که در صورت تحقق می تواند تلاقی خرس را تأیید کند. شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) محدوده خود را زیر خط وسط نگه می دارد.

با واکنش اولیه بازار، شاخص دلار آمریکا بالاتر رفت و آخرین بار با 0.45 درصد افزایش در روز در 105.05 مشاهده شد.

گزارش تورم PCE برای انتشار در ساعت 13:30 به وقت گرینویچ در 24 فوریه برنامه ریزی شده است. در شرایطی که حقوق و دستمزدهای غیرکشاورزی ایالات متحده قوی و داده های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) داغ است، افزایش بیش از حد انتظار در ماهانه Core PCE می تواند تقویت شود. انتظار می رود سه افزایش دیگر نرخ بهره فدرال رزرو در سال جاری باشد. شایان ذکر است که اقتصاددانان گلدمن ساکس در اوایل این ماه گفتند که آنها اکنون پیش‌بینی می‌کنند که فدرال رزرو در نشست‌های مارس، می و ژوئن هر کدام 25 واحد پایه (bps) نرخ‌ها را افزایش دهد. این غول بانکی آمریکا پیش از این تنها دو افزایش نرخ بهره را پیش بینی کرده بود.

شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی، بدون احتساب مواد غذایی و انرژی، قرار است در ژانویه به طور ماهانه 0.4 درصد افزایش یابد که کمی بیشتر از رشد قبلی 0.3 درصدی گزارش شده برای دسامبر 2022 است.

داده‌های شاخص قیمت اصلی هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) از ایالات متحده، معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو (Fed)، توسط دفتر تحلیل اقتصادی (BEA) در روز جمعه، 24 فوریه در ساعت 13:30 به وقت گرینویچ منتشر خواهد شد.

در گزارش بعدی تورم PCE از فدرال رزرو چه انتظاری داریم؟

انتشار بعدی هزینه‌های مصرف شخصی اصلی ایالات متحده – شاخص قیمت (MoM) برای جمعه، 23 مارس، ساعت 12:30 به وقت گرینویچ برنامه‌ریزی شده است. دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده اعداد تورم ترجیحی فدرال رزرو را همراه با داده های درآمد و هزینه شخصی منتشر خواهد کرد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/core-pce-inflation-report-preview-us-inflation-and-possible-federal-reserve-steps-202302240700

تحلیلگران Credit Suisse تجزیه و تحلیل می کنند که چگونه انتشار داده ها ممکن است انتظارات سیاست فدرال رزرو را تغییر دهد:

جزئیات بیشتر این نشریه نشان داد که درآمد شخصی 0.6 درصد به صورت ماهانه در ژانویه و هزینه های شخصی 1.8 درصد افزایش یافته است.

واکنش بازار

داده های داغ تورم PCE همچنین باعث افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده شد و در عین حال بر بازارهای سهام ایالات متحده فشار زیادی وارد کرد. در زمان انتشار، بازده اوراق قرضه تی 10 ساله آمریکا 1.5 درصد در روز به 3.94 افزایش یافت و معاملات آتی شاخص سهام ایالات متحده بین 0.9 تا 1.4 درصد کاهش یافت.

در نتیجه، دلار آمریکا می‌تواند شاهد صعودی تازه باشد و درد جفت EUR/USD را عمیق‌تر کند. جفت ارز اصلی در روز سه شنبه به پایین ترین سطح تقریباً یک هفته اخیر در 1.0612 رسید.

فدرال رزرو ایالات متحده (فدرال رزرو) شماره تیتر را تماشا می کند. اما مقامات مکرراً گفته‌اند که PCE اصلی معمولاً شاخص بلندمدتی بهتری از سمت‌سوی تورم ارائه می‌کند، زیرا قیمت‌هایی را که می‌توانند در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر نوسان داشته باشند، از بین می‌برد.


اشتراک گذاری:

در همین حال، انتظار می‌رود که شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی در ماه ژانویه 0.5 درصد رشد کند، در حالی که سالانه، اجماع بازار کمی پایین‌تر در 4.9 درصد پیش‌بینی می‌کند، که کمی کمتر از 5.0 درصد ثبت شده در دسامبر است.

دهوانی می افزاید: «خریداران یورو/دلار آمریکا باید بالاترین قیمت روز قبل را در 1.0627 کاهش دهند تا یک بهبود معنی دار به سمت مقاومت استاتیک در حدود 1.0700 آغاز کنند. منطقه تلاقی 21 و 50 DMA در نزدیکی منطقه 1.0735 بعدی در رادارهای آنها خواهد بود.

محتوای مرتبط با تورم PCE

درباره شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی اصلی

شاخص قیمت سالانه Core PCE برای ژانویه 4.3% پیش‌بینی شده است، که نسبت به 4.4% گزارش شده در دسامبر 22 کمتر است. این کمترین نرخ رشد سالانه از اکتبر 2021 بود.

شاخص قیمت سالانه Core PCE، سنج ترجیحی فدرال رزرو برای تورم، از 4.6 درصد در همان دوره به 4.7 درصد افزایش یافت، در حالی که تحلیلگران پیش بینی 4.3 درصدی داشتند. بر اساس ماهانه، تورم اصلی PCE و تورم PCE هر دو 0.6٪ افزایش یافتند.

در مواجهه با این شاخص‌های فنی نامطلوب، این جفت ارز همچنان در معرض خطرات نزولی قرار می‌گیرد، به طوری که تست مارک روانی 1.0550 در شکست پایدار زیر حمایت خط روند نزولی فوق‌الذکر اجتناب‌ناپذیر است.

در مقابل، داده‌های ضعیف تورم PCE می‌تواند آب سردی را بر افزایش انتظارات فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره وارد کند. این می تواند شتاب بهبود مستمر در گرین بک را بشکند. با این حال، احتمالاً واکنش بازار محدود باقی خواهد ماند زیرا سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر گزارش بازار کار فوریه و داده های CPI برای نکات تازه در مورد چشم انداز انقباض فدرال رزرو هستند.

تحلیلگران TD Securities می‌گویند: «با توجه به این داده‌ها، بازارهای ریسک در بحبوحه چاپ PCE قوی‌تر و مخارج مصرف‌کننده قوی‌تر در حال شکست هستند. با افزایش قیمت‌های بازار فدرال رزرو، احتمال فرود سخت نیز در حال افزایش است.


  • انتظار می‌رود شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی اصلی در ژانویه 0.4 درصد افزایش یابد.
  • بازارها تا حد زیادی در دو افزایش 25 واحدی نرخ پایه دیگر فدرال رزرو قیمت گذاری کرده اند.
  • اگر ارقام PCE مطابق با انتظارات باشد، احتمالاً دلار آمریکا با فشار فروش مجدد روبرو خواهد شد.

افزایش در ارقام ماهانه عمدتاً به دلیل داده‌های بالقوه قوی درآمد شخصی و هزینه‌های شخصی انتظار می‌رود. این گزارش قرار است تأیید کند که مصرف کننده ایالات متحده همچنان زنده است و پیش از این نشان داده بود که اقتصاد در پایان سال 2022 کند شده است.