تصمیم هند برای کنار گذاشتن اسکناس 2000 روپیه ای برای اقتصاد این کشور چه معنایی دارد توسط رویترز© رویترز. عکس فایل: یک اسکناس روپیه هند در این عکس تصویری دیده می شود. 1 ژوئن 2017. رویترز/توماس وایت/تصویر

توسط ایرا دوگال

بمبئی (رویترز) – بانک مرکزی هند روز جمعه اعلام کرد که بالاترین ارزش اسکناس خود را از گردش خارج می کند. اسکناس 2000 روپیه ای که در سال 2016 وارد گردش شد، به صورت قانونی باقی خواهد ماند، اما از شهروندان خواسته شده است تا این اسکناس ها را تا 30 سپتامبر 2023 سپرده یا مبادله کنند.

این تصمیم یادآور یک حرکت شوک در سال 2016 است، زمانی که دولت به رهبری نارندا مودی 86 درصد از ارز در گردش اقتصاد را یک شبه خارج کرد.

به گفته تحلیلگران و اقتصاددانان، با این حال، این بار انتظار می رود که این حرکت کمتر مخرب باشد زیرا ارزش کمتری از اسکناس ها در یک دوره زمانی طولانی تر خارج می شود.

چرا دولت اسکناس های 2000 روپیه ای را پس گرفت؟

زمانی که اسکناس‌های 2000 روپیه‌ای در سال 2016 معرفی شدند، قصد داشتند پول اقتصاد هند را به سرعت پس از پول‌زدایی دوباره پر کنند.

با این حال، بانک مرکزی بارها گفته است که می خواهد اسکناس های پرارزش در گردش را کاهش دهد و طی چهار سال گذشته چاپ اسکناس های 2000 روپیه ای را متوقف کرده است.

بانک مرکزی هند در ارتباط با تصمیم خود برای برداشت این اسکناس ها گفت: «این اسم معمولاً برای معاملات استفاده نمی شود».

حالا چرا؟

در حالی که دولت و بانک مرکزی دلیل زمان این اقدام را مشخص نکردند، تحلیلگران خاطرنشان می کنند که این اقدام در آستانه انتخابات ایالتی و عمومی در کشور انجام می شود که معمولاً مصرف پول نقد افزایش می یابد.

بخوانید:  AUDUSD اکنون بین 0.6590-0.6800 – UOB معامله می شود

Rupa Rege Nitsure، اقتصاددان ارشد گروه در L&T Finance Holdings گفت: «انجام چنین حرکتی در آستانه انتخابات عمومی تصمیم عاقلانه ای است. او گفت: “افرادی که از این یادداشت ها به عنوان ذخیره ارزش استفاده می کنند، ممکن است با ناراحتی روبرو شوند.”

آیا این به رشد اقتصادی آسیب می رساند؟

ارزش اسکناس های 2000 روپیه ای در گردش 3.62 تریلیون روپیه هند (44.27 میلیارد دلار) است. این حدود 10.8 درصد ارز در گردش است.

Nitsure گفت: “این برداشت هیچ اختلال بزرگی ایجاد نمی کند، زیرا اسکناس های مقدار کمتر به مقدار کافی در دسترس هستند.” همچنین در 6 تا 7 سال گذشته، دامنه معاملات دیجیتال و تجارت الکترونیک به طور قابل توجهی گسترش یافته است.

یوویکا سینگال، اقتصاددان در QuantEco Research گفت، اما مشاغل کوچک و بخش‌های پول محور مانند کشاورزی و ساخت‌وساز ممکن است در کوتاه‌مدت با مشکل مواجه شوند.

سینگال گفت، تا جایی که افرادی که این اسکناس ها را در دست دارند ترجیح می دهند به جای سپرده گذاری در حساب های بانکی، با آنها خرید کنند، ممکن است در خریدهای اختیاری مانند طلا جهش ایجاد شود.

چگونه بر بانک ها تأثیر خواهد گذاشت؟

از آنجایی که دولت از مردم خواسته است تا 30 سپتامبر اسکناس ها را با اسکناس های کوچکتر سپرده گذاری یا مبادله کنند، سپرده های بانکی افزایش خواهد یافت. این در زمانی رخ می دهد که رشد سپرده ها با رشد اعتبار بانکی عقب مانده است.

Karthik Srinivasan، رئیس گروه رتبه‌بندی بخش مالی در آژانس رتبه‌بندی ICRA Ltd، گفت: این امر فشار بر افزایش نرخ سپرده را کاهش می‌دهد.

بخوانید:  بانک مرکزی ایتالیا ویسکو: افزایش نرخ ها باید ادامه یابد تا ریسک تورم بالای مداوم را کاهش دهد

نقدینگی سیستم بانکی نیز بهبود خواهد یافت.

مادهاوی آرورا، اقتصاددان در Emkay Global Financial Services گفت: «از آنجایی که تمام اسکناس‌های 2000 روپیه‌ای به سیستم بانکی بازمی‌گردند، شاهد کاهش نقدینگی در گردش خواهیم بود و این به نوبه خود به بهبود نقدینگی سیستم بانکی کمک می‌کند.»

پیامدهای آن برای بازارهای اوراق قرضه چیست؟

به گفته سرینیواسان، بهبود نقدینگی سیستم بانکی و ورود سپرده‌ها به بانک‌ها می‌تواند به این معنی باشد که با سرمایه‌گذاری این وجوه در اوراق بهادار دولتی کوتاه‌مدت، نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت در بازار کاهش می‌یابد.

(1 دلار = 81.7800 روپیه هند)


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/what-indias-decision-to-scrap-its-2000rupee-note-means-for-its-economy-3087286