تراز تجاری کالا در ماه نوامبر به میزان قابل توجهی کاهش یافت – CIBC


داده های منتشر شده در روز پنجشنبه نشان داد که کسری تراز تجاری کالاهای غیرمنتظره 0.04 میلیارد در نوامبر پس از مازاد 1.3 هزار در ماه های قبل بود. تحلیلگران CIBC اشاره می کنند که در حالی که تراز تجاری کالا اندکی بدتر شد، کسری خدمات کاهش یافت تا این حرکت را جبران کند، به طوری که صادرات خدمات در طول ماه افزایش یافت اما واردات کاهش یافت. آنها گزارش دادند که کسری تجاری کلی در ماه نوامبر از -1.9 میلیارد دلار در ماه قبل به 1.5 میلیارد دلار کاهش یافت.

ضعف در واردات و صادرات می تواند نشانه ای از تضعیف تقاضای داخلی و جهانی باشد

تراز تجاری کالاهای کانادا در ماه نوامبر با کسری 0.04 میلیارد دلاری روبرو شد که برخلاف انتظارات اجماع برای مازاد 0.5 میلیارد دلاری بود. با این حال، از آنجایی که صادرات و واردات هر دو با مقادیر مشابهی در طول ماه کاهش یافتند، کسری غافلگیرکننده عمدتاً ناشی از تجدیدنظر نزولی در صادرات انرژی در ماه قبل بود که به طور چشمگیری مازاد ماه اکتبر را کاهش داد (اکنون 0.13 میلیارد دلار نسبت به 1.21 میلیارد دلار برای اولین بار گزارش شده است). ضعف حجم واردات و صادرات در آبان ماه می‌تواند نشانه‌ای از تضعیف تقاضای داخلی و جهانی و همچنین تداوم اختلالات عرضه در برخی مناطق باشد.

به نظر می رسد ضعف در صادرات و واردات در ماه نوامبر تا حد زیادی منعکس کننده کاهش قیمت انرژی و نوسانات ماهانه در حوزه هایی مانند محصولات دارویی است. با این حال، نشانه‌هایی از تضعیف تقاضای جهانی و داخلی نیز وجود دارد، به‌ویژه کاهش واردات اسباب‌بازی و بازی که حاکی از آن است که هزینه‌های سفارشی‌تر کالاها همگام با افزایش نرخ‌های بهره ضعیف می‌شود.»


منبع: https://www.fxstreet.com/news/canada-goods-trade-balance-dipped-a-toe-into-deficit-waters-in-november-cibc-202301051624