تحلیل- کاهش پزو شیلی منعکس کننده نبرد سخت در برابر دلار بی رحمانه توسط رویترز است

توسط الکساندر ویلگاس و ناتالیا راموس میراندا

آنجل روبیلار، تحلیلگر ارشد مستقر در سانتیاگو در لیبرتکس گفت: احتمالا در کوتاه مدت، شاید در ماه اکتبر شاهد 1000 پزو (به دلار) باشیم و شاید از پایین ترین سطح تاریخی خود عبور کنیم. ارزش این ارز در حال حاضر 968 دلار در هر دلار است.

او گفت: «ما شیلی و کلمبیا را به عنوان آسیب‌پذیر شناسایی کرده‌ایم، و COP (پزوی کلمبیا) و CLP (پزوی شیلی) نسبت به همتایان LatAm عملکرد ضعیفی داشته‌اند» از جلسه کمیته بازار آزاد فدرال ایالات متحده در ماه سپتامبر.

شیلی، بزرگترین تولیدکننده لیتیوم فلزی باتری خودروهای الکتریکی در جهان، همچنین با تورم سالانه حدود 14 درصد دست و پنجه نرم می کند که قیمت مس را تضعیف می کند و رکود پیش بینی شده را تشدید می کند و ضربه ناشی از دلار قوی را تشدید می کند.

دیگو مورا، یک استراتژیست بازار برای XTB Latam، گفت که مداخله بانک مرکزی شیلی به کاهش احتمال حرکت های تهاجمی ارز کمک کرده است، اما محدودیت هایی دارد.

احتمال تصادف شدید کمتر است».

این مداخله، به دنبال افت ین به پایین ترین سطح 24 سال اخیر نزدیک به 146 در برابر دلار، باعث جهش شدید بیش از 5 ین در هر دلار شد، اگرچه ارز دوباره به حدود 144.7 کاهش یافت.

با این حال، بانک مرکزی شیلی هیچ نشانه ای مبنی بر مداخله مجدد ارائه نکرده است. تحلیلگران و معامله گران می گویند که علیرغم فشارها، مداخله دیگری “عجولانه” خواهد بود و می تواند با کاهش سطح ذخایر، ثبات درازمدت را به خطر بیندازد.

بخوانید:  ایالات متحده S&P Global Services PMI 44.4 در مقابل 46.8 مورد انتظار

این حرکت با موفقیت به حذف نوسانات وحشی کمک کرد.

با این حال، با افزایش ارزش دلار آمریکا و افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو ایالات متحده، ارزهای جهانی را از استرلینگ بریتانیا به ین ژاپن و ین ژاپن افزایش می دهد، تأثیر مداخله شیلی کمرنگ شده است.

(گرافیک: پزو شیلی –

خوان پرادا، استراتژیست ارز (OTC:) در بارکلی (LON:) گفت: تنگ‌تر شدن شرایط مالی جهانی فشار را بر برخی بازارهای منطقه‌ای که به ویژه در معرض تأثیرات خارجی اقتصاد جهانی هستند، افزایش می‌دهد.

مورا افزود: “ذخایر بی نهایت نیستند.” اگر بانک مرکزی ذخایر مستقیم ارزی کمتری داشته باشد، کشور با نرخ های بهره بلندمدت ریسک بیشتری می کند.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/analysischiles-sliding-peso-reflects-tough-battle-vs-rampaging-dollar-2903969


© رویترز. عکس فایل: اسکناس های شیلیایی 1000، 5000، 10،000، 20،000 پزو و سکه های 100 و 500 پزو (LR) در این تصویر، 16 اوت 2016 مشاهده می شوند. رویترز/رودریگو گاریشن فیل

سانتیاگو (رویترز) – کاهش پزو شیلی در ماه ژوئیه به دلیل مداخله عظیم 25 میلیارد دلاری بانک مرکزی ضربه ای به بازو خورد، اما در ماه های اخیر یکی از بدترین عملکردها در منطقه بوده است و نشان می دهد که نبرد برای سیاست گذاران در مقابله با این بحران چقدر سخت است. دلار

پول شیلی تهدید می کند که پس از اینکه در ماه جولای به پایین ترین حد خود نزدیک به 1050 پزو رسید، بار دیگر از خط 1000 پزو در هر دلار عبور خواهد کرد. این نقطه عطف باعث شد بانک مرکزی طرحی را برای فروش 20 میلیارد دلار به دلار و ابزارهای پوشش ریسک ارزی، با حمایت 5 میلیارد دلاری سوآپ ارز و برنامه نقدینگی پزو اجرا کند.

بخوانید:  OIL ICYMI - وزیر انرژی ایالات متحده می گوید بایدن لایحه جمهوری خواه مجلس نمایندگان درباره ذخایر نفت را وتو خواهد کرد

(گرافیک: ارزهای لاتام در مقابل دلار –

شیلی تنها نیست که باید از پول خود دفاع کند. مداخلات ارزی در هند، فیلیپین و کره در هفته های اخیر افزایش یافته است، در حالی که بانک مرکزی ژاپن در هفته گذشته رکورد 2.8 تریلیون ین (19.7 میلیارد دلار) را در بازار ارز هزینه کرد.

مورا با اشاره به اینکه بازارها در پایان مداخله هفته آینده قیمت‌گذاری می‌کردند، گفت: «مداخله برای آنچه بانک مرکزی نیاز داشت، یعنی کنترل نوسانات نرخ ارز، اما نه قیمت، موفقیت‌آمیز بود.

“ذخایر بی نهایت نیستند”

در دو ماه گذشته، ارزش پول در برابر دلار حدود 6.5 درصد کاهش یافته است، و پس از ارزهای اصلی منطقه در برزیل، مکزیک، پرو و ​​کلمبیا. پس از پایان برنامه مداخله ای بانک مرکزی در 30 سپتامبر، احتمالاً تضعیف بیشتری خواهد داشت.