تحلیل- ورود بلغارستان به منطقه یورو به دلیل بن بست انتخاباتی تهدید می شود توسط رویترز


3/3

© رویترز. فروشنده گئورگی سیمئونوف در بازار کراسنو سلو، صوفیه، بلغارستان، 4 نوامبر 2022 منتظر مشتریان است. رویترز/استویان ننوف

2/3

نوشته تسوتلیا تسولووا

صوفیه (رویترز) – بن بست سیاسی طولانی مدت بلغارستان، برنامه این کشور برای پذیرش یورو را در 1 ژانویه 2024 به تعویق می اندازد، در زمانی که حزب بدبین و طرفدار روسیه احیا به طور فزاینده ای پر سر و صدا است و خود بلغارها نیز عمیقاً در مورد یورو اختلاف نظر دارند.

اقتصاددانان می‌گویند که پیوستن به منطقه یورو به بلغارستان، فقیرترین کشور عضو اتحادیه اروپا، کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاری خارجی بیشتری را جذب کند و رتبه‌بندی اعتباری را تضمین کند که می‌تواند هزینه‌های تامین مالی بدهی آن را کاهش دهد. این کشور بالکان مدت‌هاست که پول لو خود را به یورو متصل کرده است.

کرواسی نزدیک، که به طور مشابه به درآمدهای گردشگری وابسته است، در مسیر پذیرش ارز واحد در ژانویه 2023 قرار دارد. اما بلغارستان، که در پی یک سری انتخابات که ماه گذشته پارلمان معلق دیگری را تشکیل داد، تحت تاثیر قرار گرفته است، در برنامه های خود برای ورود به یورو حرکت خود را از دست داده است. رئیس بانک مرکزی بلغارستان و آژانس های رتبه بندی اعلام کردند.

احزاب سیاسی اصلی آن از هدف 2024 حمایت می کنند، اما آنها از ترس از دست دادن رأی دهندگان در آستانه انتخابات 2 اکتبر، موضوع دو قطبی را در حاشیه نگه داشته اند.

در همان زمان، حزب ملی گرای احیا، که به چهارمین فراکسیون بزرگ پارلمان تبدیل شده است، آشکارا علیه یورو کارزار می کند و می گوید که “اقتصاد را ویران می کند.”

این موضوع باعث می شود بسیاری از بلغاری ها در بحبوحه رکود اقتصادی، که بیم آن را دارند که روی آوردن به یورو باعث افزایش تورم شود.

یک نظرسنجی یوروبارومتر در ژوئن نشان داد که 44 درصد از بلغارها موافق پیوستن به یورو بودند – از 54 درصد در بهار 2021 – در حالی که 54 درصد مخالف بودند، در مقابل 44 درصد سال قبل.

دسیسلوا الکساندرووا، 36 ساله، مادر جوانی که در بازار شلوغ کراسنو سلو صوفیه با نوزاد یک ساله خود خیار می خرید، گفت: «اگر یورو را اتخاذ کنیم، قیمت ها قطعاً افزایش می یابد، اما من شک دارم که حقوق ها افزایش یابد.

“خوشبختانه، من حقوق زایمان خود را دریافت می کنم و شوهرم کار می کند، بنابراین ما نسبتاً خوب هستیم. اما والدین من که بازنشسته هستند، واقعاً با مشکل روبرو هستند.”

بسیاری از مردم می ترسند که تعیین قیمت های نادرست در طول تغییر به یورو بتواند قیمت ها را افزایش دهد. یک گزارش بانک مرکزی اروپا که معرفی یورو در 12 کشور در سال 2002 را تجزیه و تحلیل کرد، “هیچ شواهدی مبنی بر تاثیر قابل توجهی بر قیمت ها در سطح کل در نتیجه تغییر یورو به پول نقد پیدا نکرد.”

برای بسیاری از جوانان بلغاری که مشاغل با درآمد بهتری دارند، پذیرش یورو تنها راه پیش رو برای کشوری است که در سال 2007 به اتحادیه اروپا پیوست.

گئورگی الکسیف، 29 ساله، یک معمار خوداشتغال، گفت: “من نمی دانم که چرا نباید یورو را اتخاذ کنیم، به خصوص که آنها قصد دارند میخ فعلی را حفظ کنند. این به گردشگری ما کمک می کند و بازدید را برای اروپایی ها آسان تر می کند.” .

موانع برای پاک کردن

پس از انتخابات ماه گذشته، چهارمین انتخابات در کمتر از دو سال گذشته، بلغارستان با مذاکرات دشواری برای تشکیل دولت مواجه است. انتخابات زودهنگام بیشتر را نمی توان رد کرد که می تواند تصویب قوانین لازم برای ورود به یورو را به خطر بیندازد.

دیمیتر رادف، رئیس بانک مرکزی ماه گذشته به پارلمان گفت که صوفیه از ضرب الاجل های فنی عقب مانده است.

“سوال این است که آیا بلغارستان در آینده به طور نامحدود در حاشیه عمیق اروپا با فقر ذاتی، فساد، ضعف نهادی خود لنگر خواهد ماند… یا اینکه باید تلاشی کلی برای تغییر این وضعیت از طریق تسریع روند فعلی انجام شود. رادف گفت روند پیوستن به منطقه یورو را به طور جدی به تاخیر انداخت.

پس از سخنرانی وی، پارلمان قطعنامه ای را تصویب کرد که در آن از دولت موقت خواست تا کار با نهادهای اتحادیه اروپا را تسریع بخشد تا اطمینان حاصل شود که بلغارستان تاریخ هدف 2024 خود را از دست نمی دهد.

دو حزب بزرگ سیاسی، GERB راست میانه و PP اصلاح طلب از آن حمایت کردند. فراکسیون احیا به آن رای منفی داد، در حالی که سوسیالیست های دوست روسیه و حزب خیزش بلغارستان رای ممتنع دادند.

آژانس های رتبه بندی Standard & Poor’s و Fitch که بلغارستان را با درجه سرمایه گذاری BBB رتبه بندی می کنند، اعلام کرده اند که ورود یورو برای بلغارستان مثبت خواهد بود.

Malgorzata Krzywicka، تحلیلگر Fitch Ratings می گوید: «ما هنوز هم می بینیم که کشور تعهد کلی به دنبال کردن روند پذیرش یورو دارد… اما بی ثباتی سیاسی قطعاً چشم انداز را به تعویق می اندازد.

یکی از مقامات اتحادیه اروپا که با این روند آشناست، روز دوشنبه به رویترز گفت که نهادهای اتحادیه اروپا انعطاف پذیر هستند و “می توانند با دولت های معمولی و موقت کار کنند، با توجه به اینکه یک دستور سیاسی روشن وجود دارد و اخیراً چنین چیزی داده شده است.”

این منبع افزود: «ما همچنین باید لحظه ای را ببینیم که تورم در بلغارستان در حال کاهش است. اگر کار تسریع شود، کشور همچنان می تواند به تاریخ هدف خود برسد.»

معیارهای اسمی

معاون نخست وزیر آتاناس پکانوف گفت که دولت موقت مصمم است کار را افزایش دهد تا بلغارستان بتواند به موقع به یورو بپیوندد.

این کشور به جز نرخ تورم، اکثر معیارهای اسمی را برای پذیرش ارز واحد برآورده می کند. در ماه سپتامبر، متوسط ​​نرخ تورم در منطقه یورو 9.9 درصد بود، در حالی که رقم هماهنگ اتحادیه اروپا در بلغارستان 15.6 درصد بود.

یکی دیگر از موانع بالقوه فقدان یک برنامه سیاست مالی مشخص برای سال آینده است، پس از اینکه دولت موقت اعلام کرد پیش نویس بودجه سال 2023 را به مجلس ارائه نخواهد کرد، در حالی که کسری مالی می تواند به 6.6 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

تحلیلگران می گویند در حالی که ممکن است در معیارهای اسمی کمی انعطاف وجود داشته باشد، همتایان منطقه یورو هنوز باید متقاعد شوند که بلغارستان می تواند با فساد گسترده مبارزه کند و قوانین پولشویی را به طور موثر اجرا کند.

نیکلاس اشتاینرت، تحلیلگر رتبه‌بندی استاندارد و پورز (NYSE:) می‌گوید: «دستیابی به برخی از این اصلاحات بدون یک دولت کارآمد بسیار سخت خواهد بود».

یک مقام ارشد منطقه یورو گفت، با این حال، معیارهای همگرایی تنها چیزی است که اهمیت دارد.

این مقام مسئول گفت: «اگر آنها آمادگی جسمانی داشته باشند، در شرایط مناسب هستند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/analysisbulgarias-euro-zone-entry-threatened-by-election-stalemate-2937770