تحلیل-فشار بر مصر برای کاهش بیشتر ارزش پول توسط رویترز افزایش می یابد

در این میان، سرمایه‌گذاران از خزانه‌داری مصر و اوراق قرضه یورو دوری کرده‌اند، و دولت را به طرز خطرناکی از نظر ارز خارجی پایین می‌آورد، و میلیاردها دلار واردات در بنادر به دلیل کمبود ارز خارجی برای ترخیص آن‌ها معلق مانده است.

سوسا افزود، چنین تعدیلی به احتمال زیاد مستلزم کاهش بیشتر پوند، نرخ بهره بالاتر، تورم بالاتر و استاندارد زندگی پایین تر برای یک مصری متوسط ​​خواهد بود.

تحلیلگران می گویند که یک ارز ضعیف تر و شناورتر، خروج دلار را با ممانعت از واردات کاهش می دهد، در حالی که انتقال دلار توسط مصری هایی که در خارج از کشور کار می کنند را افزایش می دهد و گردشگری را بیشتر تقویت می کند.

با این حال، از زمانی که مصر در ماه اکتبر بر سر بسته حمایت مالی 3 میلیارد دلاری با صندوق بین‌المللی پول به توافق رسید، این برنامه متوقف شده است. به عنوان بخشی از آن توافق، قاهره همچنین وعده “تغییر پایدار به نرخ ارز انعطاف پذیر” را داد که هنوز محقق نشده است.

بانکداران می گویند که ارز خارجی در بازار بین بانکی کاملاً خشک شده است، به گفته بانکداران، اکثر بانک ها مجبور به اتکا به خرید پوند مشتریان یا حواله های ارسالی از مصری هایی هستند که در خارج از کشور کار می کنند.

ارموسی گفت: «هیچ زمانی مانند زمان حاضر برای همسو کردن نرخ ارز خارجی با معیارهای بنیادی نیست.

تضعیف ارز و تورم فزاینده که در فوریه به بالاترین حد خود در پنج سال و نیم گذشته یعنی 31.9 درصد رسید، فشار بیشتری را بر بانک مرکزی برای افزایش نرخ‌ها وارد کرد، حتی اگر به هزینه‌های افزایش بدهی‌های دولتی بیفزاید. .

بخوانید:  موقعیت خالص استرالیا CFTC AUD NC تا -34.1 هزار دلار از -37.8 هزار دلار قبلی

قاهره (رویترز) – پوند مصر در روزهای اخیر بار دیگر جایگاه خود را در بازار سیاه از دست داد و این نشان می‌دهد که نصف کردن ارزش رسمی آن در سال گذشته هنوز کافی نیست و بانک مرکزی ممکن است مجبور شود آن را بیشتر کاهش دهد.

بانکداران گفتند که در حال حاضر، مصری های خارج از کشور می ترسند که پوند بیشتر تضعیف شود، بنابراین یا درآمد خود را حفظ می کنند یا از معامله گران بازار سیاه برای بازگرداندن وجوه استفاده می کنند.

ملک، که معتقد است پوند پس از احتمالاً بیش از حد، در 36 تا 38 در برابر دلار قرار می‌گیرد، گفت: «باید نشانه‌های معنی‌داری از پیشرفت اصلاحات وجود داشته باشد تا به بازسازی اعتماد سرمایه‌گذاران کمک کند، از جمله یک EGP واقعاً انعطاف‌پذیر، سیاست‌های پولی سخت‌تر و برنامه خصوصی‌سازی». این علامت در ابتدا


منبع: https://www.investing.com/news/economy/analysispressure-builds-on-egypt-to-devalue-currency-further-3042666

فاروک سوسا از گلدمن ساکس (NYSE:) گفت: «تقاضا برای ارز همچنان از عرضه پیشی می‌گیرد و شرایط را برای رشد بازار موازی فراهم می‌کند.»

از جمله بدهی های سنگین خارجی مصر می توان به بازپرداخت 3.5 میلیارد دلاری برنامه های قبلی صندوق بین المللی پول تا پایان سال جاری اشاره کرد.

مصر زمانی که یک سال پیش برنامه بلندپروازانه ای را برای فروش دارایی های دولتی اعلام کرد، قصد داشت از چنین تعدیلی اجتناب کند.

نوشته پاتریک ور

مونیکا مالیک از ADCB گفت: “کاهش ارزش دیگر به طور گسترده ای انتظار می رود، اما به خودی خود، ما نمی بینیم که این کاهش ارزش سرمایه بسیار مورد نیاز را وارد کند.”

بخوانید:  بسته اما بدون سیگار برای دلار

و بازار سیاه نشان می دهد که کمبود ارز که بیش از یک سال است مصر را گرفتار کرده است همچنان ادامه دارد.

بانک مرکزی علیرغم تعهد در ماه اکتبر مبنی بر تعیین نرخ ارز در عرضه و تقاضا، ارز را در یک باند محدود مدیریت می کند که تقریباً در حدود 30.80/90 در برابر دلار به مدت سه هفته بدون تغییر باقی مانده است در حالی که پوند به بین 35 کاهش یافته است. و 36 در بازار سیاه.

اما با هر کاهش ارزش، بانک مرکزی قصد داشت تا بعد از آن ارز را ثابت نگه دارد، فقط برای اینکه بازار سیاه و فورواردهای غیرقابل تحویل به سرعت از نرخ جدید فراتر بروند.

گزینه های مصر به یک انتخاب ساده محدود شده است: یا تصویر عرضه ارز را از طریق فروش دارایی و اصلاحات بهبود بخشد، یا از طریق تعدیل دردناک بیشتر تقاضا برای ارز سخت را کاهش دهد.

گرگلی ارموسی در Societe Generale (OTC:) گفت: با وجود نرخ‌های NDF 12 ماهه که اکنون بیش از 40 در هر دلار است، کاهش ارزش پوند در مقیاس بزرگ فقط موضوع زمان بود.


© رویترز. عکس فایل: یک کارمند در حال شمارش پوند مصری در یک دفتر صرافی در مرکز قاهره، مصر، 20 مارس 2019. رویترز/محمد عبد الغنی

مصر از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 که آسیب پذیری های مالی این کشور را آشکار کرد، سه بار ارزش پول را به شدت کاهش داده است.

گرافیک: مصر NDFs –

فشار مجدد بر پوند گمانه زنی ها را برانگیخته است که بانک مرکزی باید دوباره اقدام کند، شاید به محض روز پنجشنبه، زمانی که کمیته سیاست پولی آن برای تصمیم گیری در مورد نرخ های بهره یک شبه تشکیل جلسه می دهد.

بخوانید:  مشاور PBoC می گوید هدف رشد اقتصادی چین در سال 2023 نباید کمتر از 5 درصد باشد.

وعده محقق نشده