تحلیل- تغییر نرخ ها به ارزهای اروپایی پای تازه ای می دهد توسط رویترز

لندن (رویترز) – یورو و پوند با تسمه نقاله ای از افزایش نرخ بهره در اروپا همراه می شوند، درست زمانی که نرخ های آمریکا به اوج خود نزدیک می شوند، معکوس روندهایی که آنها را در سال گذشته به پایین ترین حد طی چند دهه رساند.

بچرخ

تیم گراف گفت: “در ایالات متحده شما به زودی در نیمه دوم سال جاری شروع به قیمت گذاری برای کاهش (نرخ) می کنید، در حالی که در اروپا و بریتانیا قیمت گذاری متوسطی برای آن دارید.” خیابان ایالتی (NYSE:) رئیس استراتژی کلان بازارهای جهانی برای EMEA.

گراف استریت استریت گفت که از نظر تاریخی در حال تغییر تفاوت‌های نرخ است که به‌ویژه بر ارزها تأثیر می‌گذارد، نه فقط سطح بازدهی واقعی.

گرافیک – یورو در مقابل 2 سال

شکاف بازده اوراق قرضه دو ساله آمریکا و آلمان هفته گذشته به کمترین میزان خود در 17 ماه گذشته رسید، در حالی که شکاف بین نرخ سوآپ دو ساله دلار و یورو، که به دقت توسط تحلیلگران ارز دنبال می شود، نزدیک به کمترین میزان خود در دو سال اخیر است.

داده‌های این هفته نشان داد که دستمزدها و تورم بریتانیا هر دو سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها در ماه گذشته افزایش یافتند و تورم بیش از 10 درصد – بالاترین نرخ در اروپای غربی است.

شکاف بین بازده اوراق قرضه 10 ساله در آلمان، معیار منطقه یورو و اوراق خزانه ایالات متحده هفته گذشته 15 واحد در ثانیه کاهش یافت و به حدود 103 واحد در ثانیه رسید که کمترین میزان از آوریل 2020 و از بیش از 200 واحد در ماه نوامبر کاهش یافته است.

بخوانید:  موقعیت خالص نفت CFTC ایالات متحده از 253.8 هزار دلار به 210.7 هزار کاهش یافت.


© رویترز. عکس فایل: تصویری از دلار آمریکا، فرانک سوئیس، پوند بریتانیا و اسکناس‌های یورو، گرفته شده در ورشو در 26 ژانویه 2011. رویترز/کاچپر پمپل

اوا سون وای، مدیر صندوق سرمایه گذاری ام اند جی، گفت که این باید به تقویت بیشتر یورو در برابر دلار کمک کند، در حالی که اشاره کرد که هر بحران جدید می تواند انگیزه تازه ای به دلار بدهد: “ما همچنین این سوال را داریم که چه چیزی غالب است: تفاوت نرخ یا پناهگاه امن. وضعیت؟”

گفت: “بریتانیا یک اقتصاد باز است و یک سیستم مالی بسیار باز دارد، بنابراین طبق تعریف (توسط یک شوک بزرگ سیستماتیک جهانی) تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بارکلی (LON:)» رئیس تحقیقات ارزی Themistoklis Fiotakis.

محرک این حرکت و احتمالاً قدرت آینده، این دیدگاه است که نرخ بهره ایالات متحده نزدیک به اوج خود است، در حالی که هزینه های وام در اروپا – جایی که تورم چسبنده است – باید بیشتر شود.

این چشم‌اندازی است که در نهایت به سود استرلینگ می‌رسد، که سال گذشته شکست خورد اما در سال 2023 حتی با وجود آشفتگی بازار در ماه مارس، عملکرد برجسته‌ای در میان ارزهای G10 داشته است.

توسط آلون جان

تفاوت نرخ بهره که بین دو منطقه ثابت باشد، معادل یک حرکت یورو/دلار تا حدود 1.20 خواهد بود.

در بریتانیا، تورم همچنان بالا به این معنی است که افزایش بیشتر نرخ ها تقریباً قطعی است.

معامله گران در ماه می یک افزایش 25 واحدی دیگر نرخ بهره را در ایالات متحده قیمت گذاری می کنند که بلافاصله پس از آن کاهش می یابد. اما بازارها انتظار دارند 75 واحد در ثانیه دیگر نرخ بهره بانک مرکزی اروپا افزایش یابد و نرخ سپرده در پاییز به اوج خود برسد.

بخوانید:  AUD/USD به بالاترین سطح یک ماهه و نیم صعود کرد، به اواسط 0.7000 نگاه می کند زیرا فروش دلار ثابت مانده است.

اما جالب است که در ماه گذشته، به دلیل سرریزهای محدود و کاهش انتظارات نرخ بهره آمریکا و اروپا، پوند قوی تر شد.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/analysisrates-shift-gives-european-currencies-fresh-legs-3059034

در نتیجه، مورگان استنلی تحلیلگران (NYSE:) اکنون انتظار افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره از سوی بانک انگلستان در ماه مه را دارند و «خطرات واضح حرکت ژوئن را نیز می بینند».

Nomura پیش‌بینی می‌کند که یورو تا پایان ژوئن به 1.14 دلار برسد و پوند در سال جاری به 1.30 دلار برسد.

نرخ‌های بالاتر نیز می‌تواند نشان‌دهنده سلامت اقتصاد باشد – بانک‌های مرکزی سعی می‌کنند نرخ‌ها را در مواقع استرس پایین نگه دارند.

تورم دستمزد و قیمت اروپا بالاتر از ایالات متحده است، که از نظر تاریخی معادل بازدهی اروپا است که حداقل به اندازه ایالات متحده در سراسر منحنی بازده بالا است. بانک دویچه (ETR:) تحقیقات گفت.

BMO Capital Markets به دلیل شکاف بین انتظارات نرخ ارز آمریکا و اروپا، یورو را 1.12 دلار و پوند را 1.27 دلار در سه ماه آینده پیش بینی می کند.

پس از حمله شوک روسیه به اوکراین، ترس از رشد اقتصادی، به ویژه در اروپا، و هزینه های بالای انرژی که به دلار قیمت گذاری می شود، ارز ایالات متحده بیشتر تقویت شد.

یورو که در ماه سپتامبر زیر 1 دلار معامله شد، که پایین ترین سطح در دو دهه اخیر بود، اکنون حدود 1.10 دلار ارزش دارد که نزدیک به بالاترین رقم در بیش از یک سال گذشته است.

این دو ارز از ماه مارس 4 تا 5 درصد در برابر دلار افزایش یافته اند، زیرا رکود بازار ناشی از استرس بانکی از بین رفته و نشانه هایی از انعطاف پذیری در اقتصادهای اروپا سرمایه گذاران را به عقب می کشاند.

بخوانید:  خطوط هوایی در پیوند 4 روند مهم در سال 2023 قرار دارند

پوند 20 درصد از پایین ترین سطح خود در سپتامبر افزایش یافته و نزدیک به بالاترین سطح 10 ماهه بالای 1.24 دلار معامله می شود. دیگر ارز اصلی اروپا، فرانک سوئیس، نیز نزدیک به قوی ترین ارز در بیش از دو سال گذشته است.

پس از افزایش نرخ بهره به 4.75-5٪ از نزدیک به صفر در سال 2022، فدرال رزرو شروع به کاهش سرعت انقباض خود به سمت پایان سال کرد. بازارها اکنون شرط می‌بندند که به زودی متوقف می‌شود، قبل از شروع کاهش هزینه‌های استقراض تا پایان سال، زیرا تورم ایالات متحده کاهش می‌یابد و مشکلات بانکی خطرات رکود را افزایش می‌دهد.

افزایش بی امان نرخ بهره فدرال رزرو باعث شد دلار در سال گذشته به بالاترین حد در 20 سال گذشته برسد، زیرا سایر بانک های مرکزی بزرگ با کندی حرکت کردند.

انتظارات برای نرخ های بهره رسمی بالاتر معمولاً بازار پول و بازده اوراق قرضه دولتی را بالاتر می برد و باعث جذب نقدینگی سرمایه گذاران به یک کشور و تقویت ارز آن کشور می شود.