تجزیه و تحلیل-آیا خواهند کرد یا نه؟ ژاپن از بازی حدس زدن برای تقویت ین استفاده می کند توسط رویترز

این در تضاد با مداخله ژاپن پس از زلزله و سونامی 2011 برای سرکوب افزایش شدید ین است که در آن مقامات بیشترین مداخلات را اعلام کردند.

تحلیلگران می گویند استراتژی مادر ماندن سرمایه گذاران را در مورد مداخله حدس می زند و در نتیجه دلالان را از آزمایش پایین ترین سطح ین منصرف می کند.

در طول بحران مالی آسیا در سال‌های 1997-1998، آخرین سری مداخلات مهم دولت برای خرید ین، مقامات ژاپنی در بیشتر موارد اعلام نکردند که آیا وارد عمل شده‌اند یا خیر.

درگیر شدن در جنگ اعصاب با سفته بازان از جمله معدود گزینه هایی است که برای سیاست گذاران باقی مانده است، به ویژه در شرایطی که بانک مرکزی تمایلی به افزایش نرخ بهره نشان نمی دهد.

ین ضربه خورده در هفته های اخیر افزایش یافته است، که تحلیلگران و معامله گران آن را به تلاش های دولت برای حمایت از ارز در برابر دلار قوی، در میان نگرانی ها در مورد تاثیر منفی اقتصادی کاهش شدید ین نسبت می دهند.

توسط لیکا کیهارا و تتسوشی کاجیموتو

سرمایه گذاران می دانند که هزینه مداخلات اخیر در 31 اکتبر، زمانی که انتظار می رود MOF داده های ماهانه را منتشر کند، چقدر است.

مداخله مشکوک MOF در روز جمعه در حالی انجام شد که ین به پایین ترین سطح 32 سال اخیر یعنی 151.94 در برابر دلار سقوط کرد.

مقامات دولتی گفته اند با دانستن اینکه مداخله انفرادی به تنهایی نمی تواند روند صعودی دلار را معکوس کند، هر اقدامی در بازار ارز به جای دفاع از یک سطح خاص، با هدف کاهش افت شدید ین خواهد بود.

نخست وزیر فومیو کیشیدا در مواجهه با گرمای عمومی برای افزایش تورم، باید نشان دهد که در حال انجام اقداماتی برای کاهش نرخ سقوط ارز است که هزینه های واردات را افزایش داده است.

Tsuyoshi Ueno، اقتصاددان ارشد در موسسه تحقیقاتی NLI گفت: ایده مداخله مخفیانه این است که بازارها را در لبه نگه دارید، بنابراین مهم است که ماهر باشید و به معامله گران اجازه ندهید الگوی شما را بخوانند.

با توجه به افزایش شدید اخیر در بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده، سرعت کاهش ین نسبتاً متوسط ​​بوده است.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/analysiswill-they-or-wont-they-japan-uses-guessing-game-to-shore-up-yen-2919260

یک مقام دولتی که با این موضوع آشنا است، گفت: «MOF احتمالاً هر زمان که مداخله کند، رویکرد خود مبنی بر پنهان کاری را حفظ خواهد کرد. این مقام، دیدگاهی که توسط یکی دیگر از مقامات نیز تکرار شد، گفت: «به سختی می توان دید که چرا ناگهان می خواهد شروع به اعلام این واقعیت کند که وارد عمل شده است.

برخلاف سال 2011، مداخلات اخیر دولت مستلزم فروش دلار – نه ین – است که از آنجایی که از ذخایر خارجی محدود ژاپن استفاده می کند، دشوارتر است.

شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی، هنگامی که خبرنگاران روز دوشنبه با او تماس گرفتند، به متن خود پایبند بود و تنها گفت که ژاپن اقدامات “ضروری” را در برابر حرکات سوداگرانه ین انجام خواهد داد.

در حالی که 1.3 تریلیون دلار ذخایر خارجی آن دومین ذخایر بزرگ جهان است، ژاپن تقریباً 15 درصد از منابع مالی را که به راحتی برای مداخله در دسترس بود صرفاً با اقدام 22 سپتامبر تخلیه کرد و اقدامات منظم را پرهزینه و ناپایدار کرد.

در حالی که وزارت دارایی (MOF) ورود خود به بازار ارز را در 22 سپتامبر تایید کرد، از آن زمان تاکنون در مورد سایر موارد مشکوک مداخله، از جمله افزایش شدید ارزش پول ژاپن در روز جمعه، اظهار نظری نکرده است.

به طور مشابه، ماساتو کاندا، دیپلمات ارشد ارز ژاپن، روز دوشنبه از اظهار نظر خودداری کرد، زمانی که ین در برابر دلار از حدود 149.70 در معاملات اولیه آسیا به 145.70 رسید.

توکیو (رویترز) – مقامات ژاپنی به شدت بر تاکتیک‌های روانی برای مبارزه با خرس ین تکیه می‌کنند، که به این معنی است که بازارها را در مورد مداخله ارزی خود حدس می‌زنند نه تلاش‌های آشکار برای جلوگیری از کاهش ارزش پول به پایین‌ترین سطح چند دهه اخیر.


© رویترز. عکس فایل: اسکناس ین ژاپن در این تصویر تصویری دیده می شود که در 15 ژوئن 2022 گرفته شده است. رویترز/فلورانس لو/تصویر

آتسوشی تاکدا، اقتصاددان ارشد مؤسسه تحقیقاتی ایتوچو، می‌گوید: «با مداخله پنهان‌کاری، مقامات می‌توانند این تصور را به بازارها بدهند که می‌توانند بیشتر از آنچه که در واقع دارند وارد عمل شوند. “این یک ابزار روانشناختی است که می تواند دفعات مداخله واقعی را محدود کند.”

کاندا روز شنبه در گفتگو با رویترز گفت که در حال حاضر، MOF که بر سیاست نرخ ارز نظارت دارد، به موضع خود مبنی بر عدم اظهار نظر در مورد مداخله خود پایبند خواهد ماند.

جنگ اعصاب

این بدان معناست که توکیو باید بیشتر به سخنان خود – یا سکوت خود – تکیه کند تا اینکه برای تقویت ین ذخایری داشته باشد.

در آن زمان، بازارها مملو از گمانه زنی ها بودند که توکیو مداخله کرده بود، از جمله در 13 اکتبر، زمانی که واحد پول ژاپن بلافاصله پس از رسیدن به پایین ترین سطح 32 ساله 147.665 دلاری، یک ین کامل جهش کرد. مورد دیگر در 20 اکتبر بود، زمانی که دلار بلافاصله پس از بالا رفتن از 150 ین، 46 پیپ سقوط کرد.