به گزارش رویترز، یاتا می‌گوید نیجریه در صدر فهرست کشورهایی است که از وجوه خطوط هوایی خودداری می‌کنند© رویترز. عکس فایل: مسافران در حالی که چمدان‌های خود را تحویل می‌گیرند در فرودگاه بین‌المللی مورتالا محمد در لاگوس، نیجریه، 30 سپتامبر 2022 جمع می‌شوند. رویترز/Temilade Adelaja/عکس فایل

لاگوس (رویترز) – سخنگوی انجمن صنعت خطوط هوایی جهانی روز پنجشنبه گفت که نیجریه 743 میلیون دلار از درآمد شرکت های هواپیمایی بین المللی فعال در این کشور را که بالاترین میزان بدهی هر کشوری است، نگه می دارد.

نیجریه با کمبود شدید ارز خارجی مواجه است که منجر به محدودیت در واردات می شود و به این معنی است که سرمایه گذاران نمی توانند ارز محلی را برای بازگرداندن سود خود تبدیل کنند.

کاترین کازینسکا، سخنگوی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) گفت که دولت های سراسر جهان 2.2 میلیارد دلار به خطوط هوایی بدهکار هستند. نیجریه بیشترین میزان وجوه بلوکه شده را داشت و پس از آن الجزایر و لبنان به ترتیب 165 و 146 میلیون دلار بدهی داشتند.

کاچینسکا در پاسخ ایمیلی به سؤالات رویترز گفت: «فعال کردن بازگرداندن کارآمد درآمدها برای هر اقتصادی حیاتی است تا در سطح جهانی به بازارها و زنجیره‌های تأمین متصل بماند».

امارات دبی سال گذشته پروازهای خود به نیجریه را به دلیل عدم موفقیت در بازگرداندن بلیت به کشور متوقف کرد. ماه گذشته، محمدو بوهاری، رئیس جمهور امارات پس از صحبت با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جمهور امارات، به بانک مرکزی دستور داد تا میزان ارز تخصیصی به امارات را افزایش دهد.

امارات هنوز پروازهای خود را به نیجریه که پرجمعیت ترین کشور آفریقاست و مسئول بخش بزرگی از مسافران هوایی این قاره است، از سر نگرفته است.

سرقت نفت خام در مقیاس صنعتی، بزرگترین درآمد ارز خارجی نیجریه، جریان دلار این کشور را در سال گذشته به شدت کاهش داده است.

به غیر از بدهی 743 میلیون دلاری نیجریه، کاچینسکا گفت که کشورهای زیر مجموعه اتحادیه اقتصادی و پولی غرب آفریقا 132 میلیون دلار بدهی دارند در حالی که زیمباوه که کمبود دائمی دلار دارد 80 میلیون دلار بدهی دارد.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/nigeria-tops-list-of-countries-withholding-airline-funds-iata-says-3032710