با کاهش چشم انداز رشد، دلار ثابت ماند، شرکت های یوان با کاهش محدودیت های چین توسط رویترز© رویترز. عکس فایل: اسکناس های صد دلاری آمریکا در این تصویر که در 7 فوریه 2011 در سئول گرفته شده است، دیده می شود. رویترز/لی جائه وون/عکس فایل

توسط Rae Wee و Harry Robertson

سنگاپور/لندن (رویترز) – پس از آنکه برخی از بزرگ‌ترین بانک‌های ایالات متحده نسبت به رکود اقتصادی قریب‌الوقوع هشدار دادند، دلار در روز چهارشنبه تغییر چندانی نداشت، در حالی که با کاهش برخی از قوانین این کشور برای مقابله با کووید صفر توسط مقامات، یوان چین تثبیت شد.

بانکداران برجسته JPMorgan Chase & Co (NYSE:)، Bank of America (NYSE:) و Goldman Sachs (NYSE:) یک شبه گفتند که بانک ها برای بدتر شدن اقتصاد در سال آینده آماده می شوند زیرا تورم و نرخ های بهره بالا بر تقاضای مصرف کننده کاهش می یابد.

پس از افزایش 0.16 درصدی در روز سه شنبه، ارزش دلار در برابر ین ژاپن 0.32 درصد افزایش یافت. با این حال، پس از افت 0.2 درصدی در جلسه قبل، یورو در برابر دلار در 1.048 دلار ثابت بود.

سرمایه گذاران در حال ارزیابی چشم انداز دلار آمریکا هستند که در سال جاری افزایش یافت اما در هفته های اخیر به دلیل انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو ممکن است به زودی افزایش نرخ بهره خود را متوقف کند، کاهش یافته است.

برخی از سرمایه گذاران بر این باورند که کاهش اخیر بیش از حد پیش رفته است و نگرانی ها در مورد اقتصاد جهانی و افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو باید باعث تقویت ارز شود.

جوزف کاپورسو، رئیس اقتصاد بین‌الملل و پایدار در بانک مشترک المنافع استرالیا (OTC:) می‌گوید: «ما رکود اقتصادی در ایالات متحده، بریتانیا، منطقه یورو و ژاپن را پیش‌بینی کرده‌ایم… این بخشی از خط پایه ما است».

“(این) از دلار آمریکا به عنوان یک ارز امن حمایت بیشتری خواهد کرد.”

در برابر سبدی از ارزها، کمتر از 0.1 درصد بالاتر بود و به 105.55 رسید.

در آسیا، با اعلام دولت تدابیری که تغییر شدیدی را در سیاست سخت و سه ساله آن در برابر کووید صفر اعلام کرد، که اقتصاد آن را لطمه زده و اعتراضات تاریخی را برانگیخته است، تثبیت شد.

مقامات بهداشت ملی چین اعلام کردند موارد بدون علامت کووید-19 و کسانی که علائم خفیف دارند می توانند در قرنطینه در خانه خود درمان شوند.

این اعلام قوی ترین نشانه تا کنون بود که چین مردم خود را برای زندگی با این بیماری آماده می کند، اگرچه تحلیلگران می گویند مسیر بازگشایی کامل اقتصاد طولانی و پر از دست انداز و بدون خطر نخواهد بود.

آخرین بار با 0.26 درصد افزایش به 6.977 در هر دلار رسید.

کریستوفر وونگ، استراتژیست ارزی در OCBC گفت: «اینها اقدامات پیگیری هستند و این واقعیت را تقویت می‌کنند که چین در جهت بازگشایی گام‌های مدرج برداشته است.

پیش بینی کاهش بیشتر اقدامات در چین باید به نفع (و) دارایی های مرتبط با RMB ادامه یابد.”

با این حال، سرمایه گذاران همچنین در حال هضم داده های ناگوار بودند که نشان می داد صادرات و واردات چین با شدیدترین سرعت حداقل 2-1/2 سال در ماه نوامبر کاهش یافته است.

راب ساببارامن، سرپرست آسیایی تحقیقات بازارهای جهانی در Nomura، گفت: “من فکر می کنم اقدامات (COVID) تحت الشعاع افت صادرات قرار گرفت.

بازگشایی چین در ماه‌های آینده پر از دست‌انداز خواهد بود و احتمالاً داده‌های اقتصادی قبل از بهتر شدن بدتر خواهند شد.»

پوند انگلیس با 0.13 درصد افزایش به 1.215 دلار رسید.

پس از اینکه داده ها نشان داد اقتصاد استرالیا در سه ماهه سپتامبر کمی کند شده است، یک روز پس از آن که بانک مرکزی این کشور سیگنال افزایش بیشتر نرخ بهره را برای کاهش تورم اعلام کرد، تقریباً در 0.6689 دلار ثابت بود.

قیمت 0.33 درصد افزایش یافت و به 0.6339 دلار رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-edges-up-as-darkening-growth-outlook-hurts-sentiment-2958676