با توجه به سخنان پاول توسط رویترز، ارزش دلار از بالاترین سطح یک هفته اخیر چین کاهش یافت© رویترز. عکس فایل: اسکناس های صد دلاری آمریکا در این تصویر که در 7 فوریه 2011 در سئول گرفته شده است، دیده می شود. رویترز/لی جائه وون/عکس فایل

نوشته کوین باکلند

توکیو (رویترز) – در بحبوحه خوش‌بینی فزاینده به کاهش محدودیت‌های ناشی از کووید در چین، ارزش دلار آمریکا از بالاترین سطح یک هفته‌ای خود در روز چهارشنبه کاهش یافت، اگرچه این حرکت‌ها پیش از سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در اواخر روز، متوقف شد.

ارز نیوزلند حساس به ریسک و دلار افزایش یافت، در حالی که بازارهای فراساحلی نزدیک به اوج یک هفته‌ای خود معلق بودند.

بارت واکابایاشی می‌گوید: «بازار فکر می‌کند که اتخاذ موضع نرم‌تر چین برابر است با بازگشایی چین، و در حالی که من فکر می‌کنم این کمی کشدار است، زیرا این امر یک شبه اتفاق نمی‌افتد، این یعنی فروش دلار». مدیر شعبه در خیابان ایالتی (NYSE:) در توکیو.

او افزود: «اما بین فروش دلار و تقویت دلار یک عقب و جلو وجود دارد، زیرا در اوایل هفته، تنها چیزی که می‌توانستیم درباره آن صحبت کنیم، فدسپیک جنگ‌طلب بود».

دلار که ارزش دلار را در برابر شش رقیب اندازه گیری می کند، پس از رسیدن به 106.9 در معاملات اولیه آسیا برای اولین بار از 23 نوامبر، 0.13 درصد کاهش یافت و به 106.72 رسید.

این شاخص از اواسط ماه تا کنون دو بار به حدود 105.3 کاهش یافته است، در حالی که فدرال رزرو از افزایش تهاجمی نرخ بهره پس از اینکه تورم نشانه هایی را نشان داد که ممکن است به اوج خود نزدیک شده است تغییر کند.

معامله گران در حال حاضر 63.5 درصد احتمال می دهند که فدرال رزرو در 14 دسامبر به نیم واحد افزایش نرخ و احتمال 36.5 درصد برای افزایش 75 واحد پایه دیگر کاهش یابد.

جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک، روز دوشنبه گفت که بانک مرکزی باید با افزایش نرخ بهره پیش برود، و جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، گفت که هنوز “راهی برای تشدید سیاست” وجود دارد.

Wakabayashi از State Street افزود: “من فکر می کنم پیام اصلی این است که فدرال رزرو از وضعیت تورم و اشتغال در حال حاضر راضی نیست.” پاول در این برهه از زمان همچنان به اشتباه در سمت جنگ‌طلبی ادامه خواهد داد.

دلار 0.07 درصد کاهش یافت و به 138.60 ین رسید، زیرا این جفت ارز پس از جهش از پایین ترین سطح سه ماهه 137.50 در روز دوشنبه به تثبیت خود ادامه داد.

یورو با 0.11 درصد افزایش به 1.0339 دلار رسید و از پایین ترین سطح یک هفته ای که در اوایل چهارشنبه به 1.0319 دلار رسیده بود، صعود کرد.

ارقام قیمت مصرف‌کننده آلمان و اسپانیا در روز سه‌شنبه ضعیف‌تر از حد انتظار بود که باعث کاهش شرط‌های افزایش نرخ برای بانک مرکزی اروپا شد و اطلاعات تورم روز چهارشنبه منطقه یورو را در کانون توجه قرار داد.

پوند در 1.19535 دلار ثابت بود.

دلار نیوزیلند با 0.29 درصد تقویت به 0.6218 دلار رسید در حالی که دلار استرالیا با 0.1 درصد افزایش به 0.66935 دلار رسید.

ارزهای Antipodean که اغلب به عنوان معاملات پروکسی در چشم انداز اقتصادی چین عمل می کنند، فشار نزولی ناشی از نظرسنجی های تولیدی چینی را که بدتر از حد انتظار بود، از بین بردند.

در استرالیا، داده‌های تورم پایین‌تر از پیش‌بینی‌شده نیز فشار را برای هر گونه تشدید تهاجمی توسط بانک مرکزی در هفته آینده کاهش داد.

یوان در معاملات فراساحلی اندکی کاهش یافت و به 7.1418 در هر دلار رسید.

مقامات بهداشتی چین روز سه‌شنبه گفتند که با هدف غلبه بر یک مانع کلیدی در تلاش‌ها برای کاهش محدودیت‌های غیرمحبوب «صفر کووید» که در روزهای اخیر اعتراضات شدیدی را برانگیخته بود، واکسیناسیون کووید-۱۹ را برای سالمندان تسریع خواهند کرد.

کیم موندی، استراتژیست در Commonwealth Bank of Australia (OTC:) در یادداشت مشتری نوشت: «به طور کلی، به نظر می رسد که چین آماده حرکت از کووید صفر به زندگی با کووید است.

«انتظارات برای پایان دادن به سیاست چین در برابر کووید صفر در ماه‌های آینده، همراه با محدودیت‌های هدفمندتر در این مدت، می‌تواند از CNH، AUD و NZD حمایت کند.»


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-near-oneweek-high-as-traders-prepare-for-powell-payrolls-tests-2954049