با بدتر شدن اقتصاد، لبنانی‌ها نرخ‌های سرگیجه‌آوری را برای پوند کاهش‌یافته تغییر می‌دهند


© رویترز. عکس فایل: یک فروشنده صرافی اسکناس های پوند لبنان را در مغازه خود در بیروت، لبنان، 19 سپتامبر 2022 به نمایش می گذارد. رویترز/محمد ازاکر

در حالی که اقتصاد لبنان در حال فروپاشی است، مجموعه ای از نرخ های مبادله برای پوند محلی پدیدار شده است که حسابداری شخصی را پیچیده کرده و امیدها را برای تحقق یک الزام اصلاحی تعیین شده توسط صندوق بین المللی پول کم رنگ کرده است.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/as-economy-worsens-lebanese-juggle-dizzying-rates-for-devalued-pound-3033966

اما وام دهنده آخرین راه حل می گوید اصلاحات بسیار کند بوده است. آنها با مقاومت سیاستمدارانی مواجه شده‌اند که از منافع شخصی محافظت می‌کنند و از پاسخگویی طفره می‌روند.

توسط امیلی مدی و محمد آزاکر

او شغل خود را به عنوان معلم مدرسه ترک کرد که به او پول محلی پرداخت می کرد، ارزش آن از سال 2019 در بازار موازی بیش از 98 درصد در برابر دلار کاهش یافته است.

مانند بسیاری از صاحبان مشاغل، چار باید برای واردات کالا به دلار آمریکا بپردازد اما به پوند لبنان می فروشد. یک روز، او همه کالاهای خود را بر اساس یک نرخ فروخته بود، اما روز بعد از خواب بیدار شد و متوجه شد که هر دلار آمریکا نزدیک به 10000 پوند جهش کرده است.

سمیر نصر، اقتصاددان، گفت که نرخ‌های متفاوت در بخش‌ها حسابداری شخصی را برای لبنانی‌ها “به هم ریخته” می‌کند و متحد کردن آنها بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

چار به رویترز گفت: «ما اساساً ما در تفاوت نرخ ارز چیزی را که به عنوان سود به دست آورده بودیم از دست دادیم.

بخوانید:  USD/JPY تلاش می کند تا از 131.00 عبور کند زیرا سرمایه گذاران در انتظار PMI ISM ایالات متحده برای نشانه های جدید هستند.

برای حل سردرگمی نرخ ارز، دولت نیاز به اجرای یک نرخ واحد دارد. این یکی از پیش شرط هایی است که صندوق بین المللی پول تقریباً یک سال پیش برای لبنان برای دریافت کمک مالی 3 میلیارد دلاری تعیین کرده بود.

اما بانک مرکزی دلار را با نرخ 79000 به دلار می فروشد در حالی که وزیر دارایی قصد دارد تعرفه کالاهای وارداتی را 45000 پوند محاسبه کند.

در همین حال، نرخ بازار موازی در حدود 107000 پوند است و روزانه تغییر می کند. سوپرمارکت‌ها و جایگاه‌های سوخت موظفند تابلوهایی را با ارزشی که برای روز در نظر گرفته‌اند نصب کنند، اما نرخ آن‌قدر سریع در حال تغییر است که بسیاری در عوض با دلار آمریکا نسبتاً ثابت قیمت‌گذاری می‌کنند.

این زمانی بود که اقتصاد پس از دهه‌ها سیاست‌های مالی نامناسب و فساد اداری شروع به فروپاشی کرد.

وی گفت: «آنچه لازم است مجموعه کاملی از اصلاحات و گام‌هایی است که به طور کلی وضعیت اقتصادی را تثبیت می‌کند و سپس اجازه می‌دهد نرخ ارز یکسان شود».

بیروت (رویترز) – وقتی کارولین ساداکا در بیروت، پایتخت لبنان خواربار فروشی می‌خرد، تلفن خود را در دست نگه می‌دارد – نه برای بررسی لیست خرید خود، بلکه برای محاسبه هزینه‌های مارپیچ کالاهایی که اکنون با نرخ‌های مبادله‌ای متغیر است که بر اساس فروشگاه و بخش متفاوت است.

ساداکا با بررسی یک قوطی ماهی تن، معضل روزانه خریداران را به تصویر کشید. او با تعجب گفت: “این قیمت (منطقی) ندارد. اگر نگاه کنید، به پوند لبنان است، پس این قیمت است؟ یا این یک قیمت قدیمی است و اکنون قیمت آن به دلار است؟”

بخوانید:  رالی USD/JPY از 146.00 در بالای منطقه 147.50 از دست می دهد

در این میان، با توجه به تورم مارپیچ و محدودیت های بانک ها در معاملات، کشور به سمت اقتصاد مبتنی بر پول نقد و دلاری حرکت کرده است.

محمود چاار، صاحب مغازه به رویترز گفت که نرخ ارز آنقدر سریع در حال تغییر است که کسب و کار او یک شبه ضرر می کند.

نرخ ارز رسمی دولت در ماه فوریه 15000 پوند در برابر دلار آمریکا تعیین شد که تقریباً 90 درصد کاهش ارزش نسبت به مدت طولانی 1507.5 است.