با افزایش قیمت ها، ارزش بولیوار ونزوئلا به 20 دلار در هر دلار کاهش یافت© رویترز. عکس فایل: مردی از کنار یادداشت‌های بولیوار ونزوئلا که شبیه به درخت آویزان شده‌اند، در کاراکاس، ونزوئلا 6 مارس 2019 می‌گذرد. ​​رویترز/کارلوس گارسیا رالینز

کاراکاس (رویترز) – بر اساس داده‌های رسمی روز چهارشنبه، ارزش پول بولیوار ونزوئلا به 20 دلار در هر دلار کاهش یافت، که تلاش‌های دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور برای کنترل تورم را پیچیده‌تر کرد.

به گفته تحلیلگرانی که تخمین زده اند که در بحبوحه رشد اقتصادی اولیه، اقتصاد می تواند در سال جاری به تورم فوق العاده بازگردد، بولیوار در این ماه 14 درصد کاهش یافته است.

بر اساس برآوردهای رصدخانه مالی ونزوئلا، یک گروه غیردولتی از اقتصاددانان، که پیش بینی می کند تورم سالانه برای سال 2022 به 305 درصد برسد، قیمت های مصرف کننده در دسامبر 37.2 درصد بیشتر از ماه نوامبر بود.

بانک مرکزی از مهرماه آمار تورم را منتشر نکرده است.

خوزه گوئرا، اقتصاددان می گوید: «اکنون واضح تر است که به دلیل جهش نرخ ارز بدون برنامه اقتصادی، یک مارپیچ تورمی جدید در راه است.

تورم در سال گذشته به مدت 9 ماه تک رقمی شد زیرا دولت آن را با اقدامات متعارفی مانند محدودیت های اعتباری و مخارج و افزایش مالیات کاهش داد.

اما این استراتژی با افزایش قیمت ها و اعتراض کارگران بخش دولتی – که آخرین بار در مارس 2022 افزایش حقوق داشتند – برای دستمزد بهتر اعتراض کردند، شکاف هایی را نشان می دهد.

حداقل دستمزد ماهانه در ونزوئلا اکنون معادل 6.50 دلار است.

مادورو در ماه دسامبر گفت که در حال آماده سازی اقدامات سختگیرانه علیه کاهش ارزش بولیوار است، اما هنوز هیچ اقدامی را اعلام نکرده است.

شرکت مشاوره محلی Sintesis Financiera می‌گوید کنترل نرخ ارز مستلزم تزریق هفتگی بالاتر دلار به سیستم مالی است که در بحبوحه کاهش درآمد نفتی دشوار خواهد بود.


منبع: https://www.investing.com/news/economic-indicators/venezuelas-bolivar-depreciates-to-20-per-dollar-as-prices-rise-2984299