با ارزیابی مجدد ریسک های لهستان توسط معامله گران توسط رویترز، افزایش دلار ناپدید شد© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

توسط کوین باکلند و آلون جان

توکیو/لندن (رویترز) – پس از اینکه جو بایدن گفت موشکی که باعث انفجار در لهستان شد، احتمالاً از شلیک موشکی که باعث انفجار در لهستان شده است، دلار روز چهارشنبه در برابر اکثر شرکت‌های بزرگ معامله شد زیرا جریان‌هایی که از ارز امن حمایت می‌کردند کاهش یافت. روسیه.

لهستان و اوکراین، عضو ناتو، روز سه‌شنبه اعلام کردند که انفجاری که در آن دو کشته در سمت لهستانی مرزشان برجای گذاشت، احتمالاً ناشی از یک موشک ساخت روسیه بوده است که نگرانی‌ها از تشدید جنگ را افزایش داده است.

با این حال، بایدن گفت که احتمالاً این سلاح توسط روسیه شلیک نشده است، اگرچه تحقیقات ادامه دارد.

روسیه مسئولیت این انفجار را رد می کند. سفرای ناتو روز چهارشنبه با کنفرانس خبری حدود ساعت 11:30 به وقت گرینویچ یک نشست اضطراری برگزار خواهند کرد.

یورو آخرین بار با 0.47 درصد افزایش به 1.0399 دلار رسید. پس از اینکه تورم قیمت تولیدکننده در ایالات متحده کمتر از حد انتظار بود، به سمت بالاترین سطح چهار و نیم ماهه 1.0481 دلاری که یک روز قبل به آن دست یافت، بازگشت و این شرط بندی را تقویت کرد که تورم پایین تر از حد انتظار مصرف کننده در هفته گذشته یکبار نبوده است. .

پس از آن که خبر انفجار در لهستان، معامله گران را به امنیت دلار کشاند، که باعث کاهش ارزش سهام نیز شد، پس از آن، واحد پول رایج اروپا به این حد سقوط کرد و تا 1.028 دلار سقوط کرد. [MKTS/GLOB]

کیم موندی، استراتژیست ارشد ارزی در بانک مشترک المنافع استرالیا (OTC:) گفت که یورو جهت خود را از دلار تغییر خواهد داد و در صورت افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی، مستعد سقوط دیگری است.

او گفت: «ریسک‌های ژئوپلیتیک همچنان بر بازارهای ارز وجود دارد و احتمالاً عامل اصلی نوسان باقی می‌ماند».

به دور از ژئوپلیتیک، کاهش تورم ایالات متحده، در صورت تداوم، به این معنی است که فدرال رزرو ایالات متحده می تواند افزایش نرخ های تهاجمی را که از دلار در سال جاری حمایت کرده است، کند یا حتی متوقف کند.

در مقابل، تورم بریتانیا همچنان در حال افزایش است و به بالاترین حد خود در 12 ماه منتهی به اکتبر در 41 سال گذشته رسیده است، داده‌های منتشر شده در روز چهارشنبه نشان می‌دهد، اگرچه استرلینگ فراتر از این به نظر می‌رسد و در روز 1.1871 دلار معامله می‌شود.

سیمون هاروی، رئیس تجزیه و تحلیل FX در مونکس اروپا، گفت که واکنش خاموش اساساً به این دلیل است که داده‌های CPI مطابق با انتظارات BoE است، اما «تغییر کلی در شرایط ریسک دارایی‌های متقابل که یک شبه انجام می‌شود به این معنی است که تمرکز معامله‌گران پوند انگلیس خارج از آن است. از تحولات خاص بریتانیا».

بریتانیا روز پنجشنبه بودجه جدیدی را اعلام خواهد کرد که در آن جرمی هانت وزیر دارایی انتظار می رود افزایش مالیات و کاهش هزینه ها را اعلام کند. پس از اینکه کواسی کوارتنگ، کواسی کوارتنگ، سلف هانت، بسته ای از کاهش مالیات بدون بودجه را اعلام کرد، پوند به پایین ترین رقم 1.0327 دلار در سپتامبر سقوط کرد.

دلار در برابر ین ژاپن 0.2 درصد قوی تر شد و در 139.63 تحت تأثیر افزایش بازدهی بلندمدت خزانه داری ایالات متحده در طول معاملات توکیو به دلیل کاهش تقاضای پناهگاه، اما همچنان نزدیک به پایین ترین سطح دو و نیم ماهه سه شنبه است.

دلار آمریکا نیز با 0.15 درصد کاهش در فرانک سوئیس در 0.9418، نزدیک به پایین ترین سطح هفت ماهه سه شنبه، و دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر شش همتای اصلی خود دنبال می کند، 0.24 درصد کاهش یافت و به 106.26 رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/safehaven-dollar-gains-as-traders-assess-risks-from-poland-2945226