بانک مرکزی روسیه 47 میلیون دلار یوان چین را در 13 ژانویه توسط رویترز فروخت© رویترز. اسکناس های یوان چین و روبل روسیه در میان پرچم های چین و روسیه در این تصویر تصویری که در 15 سپتامبر 2022 گرفته شده است دیده می شود. رویترز/فلورانس لو/تصویر

(رویترز) – بانک مرکزی روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که در 13 ژانویه تقریباً 47 میلیون دلار برای خرید روبل فروخته است، زیرا شروع به جبران کسری بودجه ناشی از کاهش درآمدهای نفت و گاز با مداخله در بازارهای ارز کرده است.

وزارت دارایی و بانک مرکزی چهارشنبه گذشته اعلام کردند که قرار است روزانه معادل 3.2 میلیارد روبل یوان را از 13 ژانویه تا 6 فوریه به عنوان بخشی از قانون بودجه روسیه بفروشند.

قانون بودجه به این معنی است که اگر درآمد مسکو از نفت و گاز کاهش یابد، روسیه ذخایر ارزی خارجی را برای جبران مقدار روبل مورد نیاز برای بودجه می فروشد.

اگر درآمدهای نفت و گاز افزایش یابد و وزارت دارایی روبل بیشتری کسب کند، یوان را برای تکمیل ذخایر ارزی خود خریداری خواهد کرد.

وزارت دارایی می خواهد 54.5 میلیارد روبل به ارزش یوان (تقریباً 800 میلیون دلار) در مجموع بفروشد – این همان مقدار روبل برای جبران کسری بودجه در ژانویه است.

مبادلات روسیه با یوان در حالی صورت می گیرد که مسکو به دنبال دور شدن از ارزهای غربی – که اغلب آنها را “ارزهای غیردوستانه” می نامد – در مواجهه با تحریم ها و نزدیک کردن اقتصاد خود به چین است.

(1 دلار = 68.45 روبل)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/russias-central-bank-sold-47-million-worth-of-chinese-yuan-on-jan-13-2981442