بانک مرکزی اندونزی فشار بر روپیه را موقتی و رسمی می بیند

BI همچنین در ماه‌های اخیر آنچه را که «عملیات چرخشی» می‌نامد در بازار اوراق قرضه انجام داده است، اوراق قرضه کوتاه‌مدت را می‌فروشد و اوراق بلندمدت می‌خرد.

توسط گایاتری سورویو و استفانو سلیمان

به طور جداگانه، جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی، روز پنجشنبه سیاست مالی جدید بریتانیا را که شامل کاهش شدید مالیات است، مقصر تشدید آشفتگی در بازارها دانست.

ذخایر ارزی اندونزی در پایان ماه اوت به 132.2 میلیارد دلار رسید که کمترین میزان از ژوئن 2020 و حدود 12.7 میلیارد دلار کمتر از ذخایر در پایان سال 2021 است.

BI در حال حاضر بیش از 1300 تریلیون روپیه (85.33 میلیارد دلار) اوراق قرضه دولتی در اختیار دارد که مقدار زیادی از آن در دوره تسهیل کمی دوره همه گیر انباشته شده است.

جاکارتا (رویترز) – یک مقام ارشد بانک اندونزی (BI) روز پنجشنبه گفت که انتظار می‌رود فشار بر روپیه اندونزی موقتی باشد و پیش‌بینی کرد که این ارز تقویت شود تا ارزش بنیادی آن را در اواخر سال منعکس کند.

Edi جزئیاتی در مورد چرخش عملیات ارائه نکرد، اما گفت، بر اساس خالص، باید مطابق با سیاست انقباضی BI باشد.

ادی گفت که BI با استفاده از “مداخله سه گانه” خود، بازارهای مالی را هدایت می کند، با اشاره به عملیات در بازارهای ارز نقدی (FX)، بازارهای پیش فروش غیرقابل تحویل داخلی (DNDF) و اوراق قرضه.

(1 دلار = 152350000 روپیه)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/indonesia-central-bank-expects-pressure-on-rupiah-to-be-temporaryofficial-2901452

با این حال، او پیش‌بینی کرد که در هفته‌های آینده نوسانات بیشتری در بازارهای ارز خارجی وجود داشته باشد که ناشی از گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه فدرال رزرو تا چه حد نرخ‌های بهره آمریکا را افزایش خواهد داد.

بخوانید:  روی بازده بالا در انگلستان، تشکیل پوشش ابر تیره

رئیس جمهور گفت که کاهش تقریباً 7 درصدی روپیه تا کنون در سال بهتر از سایر ارزهای آسیایی بوده است.

ادی گفت که فروش اوراق قرضه کوتاه مدت باعث کاهش خروج سرمایه در ماه سپتامبر شده است و افزود که BI با خرید صندوق های بازنشستگی و شرکت های بیمه، اوراق بلندمدت زیادی را خریداری نکرده است.

Edi انتظار دارد که نرخ ارز روپیه منعکس کننده چشم انداز اقتصادی قوی اندونزی در اواخر سال باشد، اما از ارائه برآورد BI از سطح بنیادی آن خودداری کرد.

روپیه روز چهارشنبه به ضعیف ترین سطح خود از آوریل 2020 رسید، زیرا ارزها در سطح جهان در بحبوحه افزایش ارزش دلار آمریکا تحت فشار قرار گرفتند.


© رویترز. عکس فایل: اسکناس‌های روپیه اندونزی پس از شمارش در یک صرافی در جاکارتا، اندونزی، در 4 سپتامبر 2018 دیده می‌شوند. رویترز/ ویلی کورنیاوان

ادی با اشاره به اینکه مداخله سایر بانک‌های مرکزی گاهی اوقات نتوانسته کاهش ارزش ارز را معکوس کند، گفت: در شرایط فعلی، ما باید در مدیریت ذخایر ارزی خود هوشمند باشیم.

او گفت: «من اعتقاد دارم که ما به ارزش اساسی (روپیه) دست خواهیم یافت … زمانی که نوسانات و احساسات در بازار کاهش یابد.

در سال جاری، BI دو بار نرخ بهره را در مجموع 75 واحد افزایش داده و قوانین نقدینگی بانکی را تشدید کرده است.

او گفت که عملیات غالب در بازار DNDF بوده است، جایی که تراکنش ها به روپیه تسویه می شود، که استفاده BI از ذخایر FX برای مداخله را محدود می کند.

بخوانید:  با وجود کاهش شکاف نرخ، دلار در ماه‌های آینده انعطاف‌پذیر خواهد ماند

ادی سوزیانتو، که ریاست بخش مدیریت پولی BI را بر عهده دارد، به رویترز گفت که بانک مرکزی سیاست‌هایی را اولویت‌بندی می‌کند که از مکانیسم بازار حمایت می‌کنند و نیازی به کنترل سرمایه نمی‌بینند.