بانک جهانی پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی چین در سال 2023 را از 4.5 درصد به 4.3 درصد کاهش داد.


در «به‌روزرسانی اقتصادی چین بانک جهانی – دسامبر 2022»، وام‌دهنده بین‌المللی پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی چین برای سال آینده را کاهش داد.

خوراکی های کلیدی

“فعالیت در چین به دنبال فراز و نشیب های همه گیری بوده است – شیوع بیماری ها و کندی های اقتصادی به دنبال بهبودی نابرابر بوده است.”

با وجود حمایت های سیاسی، انتظار می رود رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در سال 2022 به 2.7 درصد کاهش یابد، قبل از اینکه در بحبوحه بازگشایی اقتصاد به 4.3 درصد در سال 2023 بهبود یابد.

چشم انداز رشد در معرض خطرات قابل توجهی است. شیوع مکرر کووید-19، امکان تجدید محدودیت های حرکتی و رفتارهای احتیاطی برای کاهش سرعت انتشار ویروس می تواند منجر به اختلال طولانی تر از حد انتظار در فعالیت های اقتصادی شود. استرس مداوم در بخش املاک و مستغلات نیز می‌تواند سرریزهای کلان اقتصادی و مالی گسترده‌تری داشته باشد.

اقتصاد چین همچنین در برابر تغییرات آب و هوایی، چشم انداز رشد بسیار نامشخص جهان، انقباض بیش از حد انتظار در شرایط مالی جهانی و تشدید تنش های ژئوپلیتیکی آسیب پذیر است.

ادامه حمایت از سیاست های کلان اقتصادی در کوتاه مدت مورد نیاز خواهد بود، زیرا اقتصاد کمتر از پتانسیل باقی می ماند و محیط جهانی در حال ضعیف شدن است. چین فضای سیاست مالی مناسبی دارد، به ویژه در سطح مرکزی، که می تواند برای تقویت بهبود قوی تر به کار گرفته شود.

واکنش بازار

علیرغم چشم انداز تیره و تار، AUD/USD ثابت باقی می ماند و نزدیک به 0.6700 پایین می ماند و 0.10% در روز از دست می دهد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/world-bank-trims-chinas-2023-gdp-forecast-to-43-from-45-202212200236