افزایش پوند با کاهش نرخ دلار توسط رویترز© رویترز. عکس فایل: اسکناس‌های پوند استرلینگ بریتانیا و دلار آمریکا در این عکس تصویری 22 ژوئن 2017 دیده می‌شوند. رویترز/توماس وایت

نوشته هری رابرتسون

لندن (رویترز) – با کاهش ارزش دلار پس از سه روز افزایش، پوند روز سه شنبه پس از کاهش در جلسه قبل افزایش یافت.

دلار آمریکا که معمولا محرک بازارهای ارز جهانی است، روز دوشنبه به شدت افزایش یافت زیرا جهش موارد COVID-19 در چین باعث ترس از رشد شد و سرمایه گذاران را به سمت ارز امن سوق داد و باعث شد پوند 0.59 درصد کاهش یابد.

با این حال، ارز ایالات متحده در روز سه‌شنبه برخی از افزایش‌های روز گذشته را در برابر همتایان اصلی خود رها کرد و استرلینگ با افزایش 0.48 درصدی به 1.187 دلار رسید.

آدام کول، رئیس استراتژی FX در RBC Capital Markets می‌گوید: «تصویر کلی این است که دلار پس از افزایش نسبتاً قوی دیروز، در غیاب یک شبه اخبار واقعی، کمی پایین‌تر می‌آید.

یورو در روز سه شنبه 0.17 درصد در برابر پوند سقوط کرد و به 86.46 پنس رسید که در اوایل جلسه افزایش یافت.

کریگ ارلام، تحلیلگر ارشد بازار در پلتفرم معاملات ارزی Oanda گفت: «افزایش پوند احتمالاً بیش از هر چیز داخلی بازتاب ریسک پذیری در بازارها است.

پوند در هفته‌های اخیر پس از رسیدن به رکورد 1.0327 دلار در ماه سپتامبر، زمانی که دولت از برنامه‌های خود برای کاهش مالیات بدون بودجه پرده برداری کرد، به شدت افزایش یافته است.

جرمی هانت، وزیر دارایی جدید، هفته گذشته متعهد شد علیرغم سقوط بریتانیا به سمت رکود، برای تقویت مالیه عمومی و بازگرداندن اعتبار بازار، مالیات ها را افزایش دهد و هزینه ها را کاهش دهد.

داده‌های روز سه‌شنبه نشان داد که دولت بریتانیا در ماه اکتبر کمتر از آنچه انتظار می‌رفت وام گرفته است، اگرچه کسری بودجه احتمالاً در ماه‌های آینده به دلیل اقدامات حمایتی انرژی و کاهش رشد اقتصادی افزایش خواهد یافت.

همچنین روز سه‌شنبه، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پیش‌بینی کرد که اقتصاد بریتانیا در سال آینده پس از رشد 4.4 درصدی در سال 2022، 0.4 درصد کوچک‌تر شود.

معامله گران ارز سخنرانی های مقامات فدرال رزرو آمریکا را که قرار است روز سه شنبه برگزار شود، پیش از انتشار صورتجلسه آخرین جلسه فدرال رزرو در روز چهارشنبه بررسی خواهند کرد.

بخش بزرگی از افزایش قیمت استرلینگ به دلیل کاهش ارزش دلار بوده است و کاهش تورم در ایالات متحده این امید را به وجود آورده است که فدرال رزرو ممکن است سرعت افزایش نرخ های تهاجمی خود را کاهش دهد.

کول از RBC گفت که انتظار دارد به دلیل ضعف اقتصاد بریتانیا، پوند در ماه های آینده به 1.04 دلار کاهش یابد.

او گفت: «من فکر می‌کنم که از اینجا به‌جای تلفات انفجاری که در ماه سپتامبر شاهد آن بودیم، بیشتر از این مقدار کمتر است.»


منبع: https://www.investing.com/news/economy/sterling-climbs-as-dollar-rally-wanes-2949710