استرلینگ ستونی: مایک دولان توسط رویترز

کاترین لوهکن، اقتصاددان DWS فکر می‌کند که بریتانیا، مانند منطقه یورو، احتمالاً زمستان را بدون رکود پشت سر گذاشته است – علی‌رغم کاهش بی‌سابقه در درآمد واقعی.

فقط یک کوهنورد اکراه

نوشته مایک دولان

و چیزی در زیر کلاه بازار سهام نیز در حال رخ دادن است.

در برابر جو تاریکی که اقتصاد بریتانیا را احاطه کرده است و موقعیت نامتعارف بر پوند در 18 ماه گذشته، بهار روشن‌تر به نظر می‌رسد – حتی اگر هوای تاریکی که هر کسی در این کشور تحمل می‌کند ممکن است خلاف این را نشان دهد.

با اندازه‌گیری شاخص استرلینگ تجاری BOE، پوند در قوی‌ترین سال خود قرار دارد – بیش از 8 درصد از عمق انفجار بودجه و بحران طلایی در سپتامبر. این رقم در برابر دلار به بالاترین میزان خود در بیش از یک سال گذشته و در برابر یورو قوی ترین از ماه دسامبر است.

بر اساس داده های اقتصادی با فرکانس بالا، این شگفتی بسیار چشمگیر بود.

FTSE 100 تراشه‌های آبی مستقر در بریتانیا – که با شرکت‌های بزرگ انرژی، معدن و داروسازی که بیشتر به قیمت کالاها یا روندهای اقتصادی جهانی تطبیق داده شده‌اند – در سال گذشته بیش از 20 درصد از شاخص‌های داخلی FTSE 250 پیشی گرفت.

آیا اندرو بیلی، رئیس BoE و تیمش واقعاً چنین آزادی عملی دارند، بدون اینکه خوش‌بینی اقتصادی غافلگیرکننده‌ای را که به آنها فرصتی برای ادامه سخت‌تر شدن ارائه می‌دهد، ایجاد کند؟

نظرات بیان شده در اینجا نظرات نویسنده، ستون نویس رویترز است.


© رویترز. عکس فایل: در این عکس پرونده 25 مارس 2008، یک کارمند در حال قدم زدن روی موزاییکی از نمادهای پوند استرلینگ که در کف سالن جلوی بانک انگلستان در لندن نصب شده است، دیده می شود. رویترز/لوک مک گرگور

ماهیت پیام ساده بود – عامل غافلگیری در سمت پوند بود. وی ادامه داد: «بادهای منفی استرلینگ در سال 2022 – عمدتاً قیمت گاز طبیعی و موضع نسبی سیاست BoE – به بادهای دنباله دار تبدیل شده است.»

بخوانید:  GBPUSD در نمودار هفتگی به منطقه نوسانی بین 1.1759 تا 1.1840 حرکت می کند.

همه اینها تسکین دهنده ای برای BoE خواهد بود زیرا در حال آماده سازی یک چهارم واحد افزایش نرخ بهره در روز پنجشنبه به 4.5 درصد است – تنها با افزایش اندک هفته گذشته توسط فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا علیرغم ترس از چسبندگی تورم 10٪ به علاوه بریتانیا مطابقت دارد. و اضطراب در مورد آسیب پذیری بازار مسکن در برابر دوازدهمین افزایش متوالی در 17 ماه.

گرافیک – مشکلات تورمی BoE

این به خودی خود یک تایید زنگ دار نیست. اما پس از سال گذشته، هر تاییدی از پوند طنین انداز شد.

گلدمن ساکس به مشتریان گفت: «حتی اگر BoE در اردوگاه «کوهنوردان بی‌میل» باقی بماند، اکثر بانک‌های مرکزی دیگر G10 هم اکنون به این گروه ملحق شده‌اند – بنابراین دلیل واگرایی کمتر روشن است.

گرافیک – مسیر نرخ بانک انگلستان

نکته مهم برای پوند این است که آیا BoE فکر می کند که شگفتی های ناخوشایند تورم در حال حاضر پشت آن است و آیا کاهش قیمت گاز در اوایل سال جاری به طور جدی آغاز شده است یا خیر. آیا می تواند به اندازه فدرال رزرو در مورد نیاز به افزایش بیشتر مبهم باشد یا بر روی آینده تاکید بیشتری داشته باشد، درست مانند بانک مرکزی اروپا در هفته گذشته.

برخی ممکن است استدلال کنند، کیسه ای ترکیبی که می تواند در هر دو طرف پیش برود.

GRAPHIC – نرخ ترمینال G3

تورم دو رقمی دورقمی با افزایش نرخ بهره، اعتصابات کارگری و ترس از رکود با کاهش قابل توجه قیمت انرژی برای خانوارها و دولت و یک پایه سیاسی ثابت تر از آنچه در هرج و مرج سپتامبر گذشته مشاهده شد، در هم تنیده شده است.

بخوانید:  ردیاب GDPNow 3Q Fed Atlanta 0.3% در مقابل 0.5% گذشته

شاخص‌های شگفت‌انگیز اقتصادی گردآوری‌شده توسط سیتی نشان می‌دهند که بازخوانی‌های ورودی بریتانیا نسبت به انتظارات از اکتبر 2020 مثبت‌تر از هر زمان دیگری از اکتبر 2020 است. به طور شگفت‌انگیزی این اتفاق زمانی افتاد که شاخص‌های یورو معادل برای اولین بار از سپتامبر در محدوده منفی قرار گرفتند و حتی گیج‌های ایالات متحده و جهانی کاهش یافتند. .

گرافیک – موقعیت یابی پوند و شگفتی های مثبت

(توسط مایک دولان، توییتر: @reutersMikeD؛ ویرایش توسط لیزا شوماکر)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/columnrehabilitating-sterling-mike-dolan-3078063

برای استراتژیست های گلدمن، موضع نسبی بانک مرکزی حداقل تا حدودی یکسان شده است.

و با این حال، نسبت به چنین انتظارات پایین و بازگشت به عقب مربوط به مواجهه نامتناسب بریتانیا با قیمت‌های نزولی، به نظر می‌رسد که سال به طور غیرمنتظره‌ای چرخش مثبت داشته است.

گرافیک – سورپرایزهای اقتصادی بریتانیا در مقایسه با بقیه غرب افزایش یافت

در مجموع، این بدان معناست که نرخ‌های سیاستی بریتانیا تقریباً 30 واحد پایه بالاتر از نرخ‌های ایالات متحده تا پایان سال و 130 واحد بالاتر از نرخ‌های بانک مرکزی اروپا خواهد بود که هر دو بزرگترین حاشیه از سال 2008 هستند.

اما FTSE 250 عمدتاً تا کنون در سال 2023 خود را حفظ کرده است زیرا هر دو 3 تا 4 درصد پیشرفت کرده اند. و عصر آن ترازو مدیون افزایش پوند است.

و در حالی که عده کمی به کار بانک انگلستان حسادت می ورزند – که این هفته دوباره برگزار می شود – پر شدن اقتصادی به آن اجازه می دهد تا در نهایت در صورت عقب ماندگی تورم و پوندی که مدت ها از آن دوری می کرد، فضای بیشتری را پشت سر بگذارد.

بخوانید:  AUD/USD از پایین ترین سطح سه روزه به 0.6765 افزایش می یابد زیرا ریسک اشتها بهبود می یابد.

تیم ارز گلدمن ساکس (NYSE:) با اشاره تند به تاجگذاری آخر هفته پادشاه چارلز، پیشنهاد استرلینگ خود را از خنثی به «استرلینگ زنده (زنده)» ارتقا داد – پیش‌بینی 3 ماهه استرلینگ را 3 درصد قوی‌تر کرد. به 0.86 در هر یورو.

اما او افزود: “افزایش نرخ بهره تنها با تأخیر قابل توجهی به اقتصاد کل کشور می رسد. این بدان معناست که BoE به شیوه ای بسیار وابسته به داده ها عمل خواهد کرد.”

و حتی با وجود اینکه هفته گذشته یک عقب نشینی اندک وجود داشت، سوئیچ صعودی گلدمن منعکس کننده داده های CFTC است که نشان می دهد اولین موقعیت خرید خالص پوند در بین معامله گران سفته باز از قبل از حمله به اوکراین تقریباً 15 ماه پیش است.

مانند بسیاری از اقتصادهای غربی، سال 2023 در بریتانیا تا کنون سال بسیار سختی برای تجزیه و تحلیل بوده است.

برای بازارهای پول، نرخ پایانی ضمنی BOE اکنون تا نوامبر به 4.9 درصد رسیده است – که به معنای افزایش سه ماهه دیگر در فروشگاه است – سه بیشتر از نرخ معاملات آتی برای فدرال رزرو و حداقل یک بیشتر از نرخی که بانک مرکزی اروپا انتظار دارد اجرا کند.

داون لی وان پو، مدیر ارشد پورتفولیوی جولیوس بائر، گفت: «آنچه در سال جاری جذاب است این است که چگونه با داستان داخلی و این بازتابی از داستان داخلی است و چگونه بریتانیا قوی‌تر از حد انتظار عمل کرده است».

گرافیک – FTSE100 در مقابل FTSE250

لندن (رویترز) – استرلینگ برای مدت طولانی کاهش یافته است، به نظر بسیاری از مردم چنین است.